| petriinna a întrebat:

ieri fratele meu a fost la un cabinet stomatologic in scopul obtinerii
obtienerii unei programari pentru amandoi si doctorul respectiv ne-a facut prima programare
pentru radiografie dentara care costa 60 lei / pers.... dupa a zis ca, costa 50 lei
consultatia ..nu credeti ca e cam mult, radiografia e 100% necesara, nu se poate
face radiografie locala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că preţul de 60 lei pentru radiografia dentară este preţul total pentru ambele arcade ( radiografie la toţi dinţii ) = Radiografie ( digitală ) panoramică.

Se poate face şi radiografie dentară individuală ( la un dinte/măsea ), dar ieşi mult mai SCUMP!

Vezi, spre exemplu, preţurile de la linkul :
http://www.mdclinic.ro/ro/tarife-medici-stomatologi-cluj.html

http://www.isox.ro/page/radiografii_de_film_preturi.html

Iar consultaţia are un preţ MEDIU de 50 lei :)

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde de cabinet! Eu am facut la doi dinti, dar banuesc ca fimlul tot atat costa, si mi-a cerut 10 lei.
Daca e vorba de radiografie locala poti cere dentistului sa indentifice dintii cu probleme si sa te trimita din nou.