| melse a întrebat:

Buna! sunt pe tratament medicamentos de ceva vreme si luam quetiapina, pastilele mici albe rotunde iar acum de la farmacie am primit pastilele de quetiapina cele mari si roz... au acelasi gramaj, tot 0, 5 mg dar cele roz isi fac efectul mult mai puternic. Stie cineva care este diferenta dintre cele doua? pe internet nu am gasit nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca au acelasi gramaj si aceeasi substanta activa, ar trebui sa actioneze la fel in cazul aceleiasi persoane care ia acest medicament, ca si continuare!
in cazul tau este probabil sa fie o chestie de perceptie...le simti mai puternice din diferite motive, poate chiar si o perceptie 'placebo'...doar crezi ca sunt altfel de aceasta data!

| ioana748 a răspuns:

Posibil acestea sunt cu eliberare imediata si celelalte erau cu eliberare prelungita.
Data viitoare daca nu are la o farmacie, mergi la alta, pana gasesti ce ti trebuie tie.
Asa este cand esti vanzator si nu farmacist.
Doamne ajuta.