| Valentina_Larisa_1996 a întrebat:

Exista anumiti factori sau anumite boli ascunse care determina o imunitate foarte scazuta? Desi mananc fructe, legume, carne (am o alimentatie variata), beau multe lichide si uneori mai iau suplimente, mi se intampla sa racesc foarte des, ori sa capat boli contagioase. Ce as putea face sa imi intaresc sistemul imunitar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Exista boli care afecteaza direct sistemul imunitar. Una dintre ele este SIDA.
Daca mananci cat de cat sanatos si faci miscare, mai mananci si cate un citric si tot ai o imunitate slaba poti da vina pe parinti, pentru ca materialul genetic pe care ti l-au dat are scris in el "Ochi caprui, par saten si imunitate SLABA" (printre altele)