| aleahimk a întrebat:

De 2-3 saptamani am o stare de oboseala permanenta. Inainte nu acordam asa mare atentie pentru ca ziceam ca este normal, fiind si o perioada mai incarcata, timpul meu fiind alocat studiului pentru bac. Insa si acum este la fel, indiferent de programul de somn, indiferent ca fac sau nu vreo treaba care solicita efort ori de mesele regulate din timpul zilei. Cum pot rezolva aceasta problema, ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa ajungi la medicul tau pentru un consult si cateva analize de sange. http://www.i-medic.ro/articole/oboseala-cronica-o-problema

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Inteleg ca ai avut o perioada dificila mai ales daca ai avut bacul puppy dog eyes!
Acum este momentul sa te listesti sa te gandesti la ceva frumos si sa te odihnesti. love struck
Mai iesi si tu pe la plimbare intr-un parc mai stai pe marginea unei ape sa te mai prinda un pic soarele si de ce nu mergi si un pic pe la mare/munte.
Vezi ce bine iti va prinde.
Te pup, pa pa! :*

| ceaiuldetei a răspuns:

Societatea e în general obosită, indiferent de câte metode de relaxare există.
Mâncarea este importantă, dar pe lângă ea, ai mai putea să adaugi fructele și dulciurile. Nu în exces.

Dacă ești obosită (fizic sau psihic, nu contează), caută să nu ai surse de stres în jurul tău.

E important să dormi, iar dacă ai probleme cu somnul și ți se întâmplă să te trezești de mai multe ori pe noapte, încearcă să adormi liniștită și să bei ceaiuri calde înainte.

Munca intelectuală este stresantă și obositoare. Îți imobilizezi corpul și tot exercițiul pe care îl faci, este să gândești și să scrii (ca exemplu).

Fă mișcare. Te relaxează, te epuizează un pic mai tare și te ajută să dormi mai bine. În plus, îți face bine. Plimbările în aer liber sunt extraordinare.

Caută să te bucuri mai mult. Starea interioară contribuie foarte mult la oboseală, indiferent că mături străzi, dai bacalaureatul sau faci o invenție.

| musickid440 a răspuns:

Nivelul de energie al oricarei persoane dar si tonusul sau se vor schimba imediat dupa ce va invata cum sa combata cauzele frecvente ale oboselii. Majoritatea oamenilor au tendinta de a considera stilul de viata prea ocupat, vinovat pentru starea lor de oboseala, si in general au dreptate.

Daca va simtiti obositi acordati-va doua-trei saptamani pentru a face unele modificari in stilul dvs. de viata. Dormiti mai mult, implicati-va in mai putine activitati sociale, consumati mai multe lichide, folositi multivitamine si renuntati la cofeina si alcool.

Daca oboseala persista si dupa aceste modificari aveti nevoie de ajutor profesionist. Epuizarea ar putea fi un semn al unor afectiuni mult mai grave care trebuie tratate de specialisti.

Sper ca v-am ajutat cat de cat.

| Raduscu a răspuns:

Ai acnee sau ten foarte gras?
Am început cu o întrebare pentru a iti da un sfat bun. E o problema hormonala. Va trece ușor. Nu e de la somn sau nesomn, e ceva ce parca nu se explica. Folosește multe fructe in alimentie, legume crude (varza) usturoi crud, praz, etc. Dimineata fa niste exercitii chiar daca nu ai chef. Si seara la fel. Daca ai timp aleargă 2-3km ușor, de dorit dimineata. Evita cafeaua. Te va inviora doar pentru moment. Dormi la amiaza măcar 30 minute. Iată așa.