| mariazet45 a întrebat:

as vrea sa intreb ce analize de sange se pot face pentru a ti se controla starea de sanatate? Sotul meu face din nou analizele de sange si i s-a spus ca poate cere orice analiza, dar stiti cum e la cabinet, asistentele care ia sange ii zice spuneti pentru ce vreti sa va iau si va iau. As vrea sa verific starea lui de sanatate mai amanuntit si numai acum acum ocazia ca nu il pot convinge sa mearga la medic, pentru analiza se duce obilgatoriu de la serviciu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

As recomanda asa:
- uree, creatinina, acid uric;
- glicemie, trigliceride, colesterol total si fractionat;
- ALT, AST, bilirubina totala si fractionata, gamaGT, amilazemie;
- electroforeza proteinelor serice;
- sideremie, calciu total si calciu ionic;
- hemoglobina, hematocrit, numar de hematii;
- formula leucocitara completa;
- VSH, proteina C reactiva, produsi de degradare a fibrinei;
- timp Quick, indice de protrombina;
- numar de trombocite;
- PSA (fiind barbat, de varsta mijlocie e foarte important).
- cortizol, TSH, freeT3 serice (doar daca e supraponderal).
- examen sumar de urina plus urocultura.
Deja sunt foarte multe. Eu personal, as mai face: HIV, antigen HBs, antigen HVC, VDRL.

1 răspuns:
| mrsolo a răspuns:

Te duci la doctoru de familie si ceri trimitere la analize, ii spui doctorului ca vrei o trimitere pentru analize ca sa iti vezi starea de sanate!