| danyelaamalia36 a întrebat:

Buna, am si eu o problema. Asta este a 3 oara cand o patesc dar a fost mai ciudat ca celelalte dati. Prima data m-am trezit brusc din somn am fugit la baie nu aveam nimic dar pe urma începeam sa ametesc, nu ma tineam pe picioare(acum doi ani). A doua oara cred ca am fost deochiata, aveam ditamai galmele si tot asa din somn m-am trezit cu greata si m-am pus jos, nu stiam ce sa fac. Iar acum a treia oara dupa ceva timp am ajuns de la munca (tin sa mentionez ca ridic greutati si ma cam fortez) am prajit carnati si am mancat. Dupa doua ore m-am culcat. Era ceasul 12 am adormit instant iar la ora 2:30 m-am trezit brusc, am sarit din pat am simtit ca imi era rău dar a disparut brusc de cum am fugit la baie cu sticla de apa sa beau. Imi batea inima, tremura, cred ca ma panicasem incercam sa ma calmez dar inima tot batea razna, aveam o fata horror....am scuipat in ghiuveta iar saliva era galbuie, simteam si ceva in jurul capului... M-am pus jos pe scara si am inspirat adanc ca nu aveam aer si ma panicam si mai rău. M-am gandit la ce e mai rău. De obicei sunt bine, vioaie, zambareata nu pot sa-mi explic.
Si simteam pe bratul drept intepatura pana in piept.
Oricum m-am simtit foarte ciudat. (Am 24 de ani, mumcesc mult si sunt si stresata) O sa merg la un control. Oare ce ar putea sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai minca prostii cîrnati prajiti noaptea, sunt alimente grele pentru ficat grasimi si noaptea cand dormi stomacul nu pooate digera asa ceva, poti minca ziua cand sti ca depui efort, poate ai avut tensiunea mica nu ti ai masurat tensiunea cu tensiometru? Glicemia trebuie sa ti o ia un medic diabetolog, mergi sa iti faci tot setul de analize de sange urină glicemie, plus sa faci un EKG sa vezi inima in ce stadiu este. Ai 24 de ani nu sta sa astepti sa te vindeci de la sine trebuie sa ai un diagnostic oficial pus de medici specialisti si sa incepi o schema de tratament daca medicii iti vor da retetă.

| sierra1 a răspuns:

"| danyelaamalia36: cred ca am fost deochiata aveam ditamai galmele si tot asa din somn m-am trezit cu greata... Oare ce ar putea sa fie?"

eu cred că te-a luat la ochi vreo vrăjitoare locală. Ce zici?

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu exista deochi, mi-e greu sa accept cum in 2024 cineva mai poate crede asa ceva. Daca te-ai trezit cu iritatie pe corp si cu stare de rau, suna maidegraba a indigestie, iar bubele indica spre o posibila alergie, nu a ceva mistic menit sa iti faca rau.La intoxicatia alimentara intr-adevar ai greturi si stari de rau, insa nu ai semne pe piele, deci nici asta nu e.
Carnatii prajiti sunt greoi la stomac, iar daca stii ca ai mai avut episoade de asemenea natura, mai safe ar fi sa astepti minim 3 ore inainte sa culcare, pentru ca digestia sa aiba loc asa cum e firesc.Alta posibilitate e sa iti cada ceva greu la stomac si daca mananci seara cu pofta, dupa o zi in care ai stat nemancata.Cauta totusi sa ai grija de tine, sa nu ajungi aici, daca fix asa se intampla.

Da, ti-ar prinde bine un control, si incearca sa nu sari imediat cu gandul la ce este mai rau deaorece e un obicei nociv.In cazul in care nu e asa rau pe cat ai crezut, acea stare de panica pe moment sau stresul indus in general, iti inchipui ca te ajuta? Nu, doar te imbolnavesc inutil.Pana cand nu afli un verdict clar de la medic este ok sa ramai cat de cat pozitiva.

| ReddY25 a răspuns:

Sigur e de la stres

| Robert2526 a răspuns:

Povestesti foarte haotic lucrurile, dar este evident un sindrom anxios. Te-ar ajuta ZZZQuil, ai avea un somn mai linistit si lipsit de incidente de acest fel.

| LisaJulie a răspuns:

Cosuma multe fructe și legume și lasă alimentele procesate pentru ca îți fac rău în exces

| DonMoldo a răspuns:

Trebui sa te vada un medic pentru a sti care e cauza simptomelor tale. Dar ai spus o chiar tu ''muncesc mult si sunt si stresata'' dar eu zic ca ai lipsa de calciu

| Anonim240 a răspuns:

Recomand să mergi și la un cardiolog, astea pot fi semne de infarct sau preinfarct

| Marius734 a răspuns:

Buna se poate si de la mancare poate ai si anxietatea de la stres eu ați recomand ca sa te duci la un medic specializat si daca poti sa te duci la biserica si sai povestești la preot si de unde esti?