| XatomisX a întrebat:

Azi m-am zgariat intr-o sarma mica ruginita si mi-a curs sange dar zgarietura e la suprafata apoi dupa 3 ore m-am dus acasa si am spalat cu sapun si am vorbit cu parintii mei si mi-au zis sa nu fac nici-un vaccin ca nu e periculos ca si taica-miu sa zgariat des si mai grav si nu a patit nimic acum eu ce sa fac? sa ma duc maine sa il fac oricum zgarietura nu e adanca

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Vaccinul se recomanda daca rana este adanca sau murdara si ultimul vaccin efectuat in urma cu 5 ani. Daca te hotarasti sa-l faci indicat este la mai putin de 48 de ore dupa ranire.

| Purec a răspuns:

In mod normal ( 99, 9 % ) din cazuri nu vei patii absolut nimic. Daca te stii ghinionist, mergi la medic ca nu e de glumit

| Empathizer a răspuns:

Curata rana cu apa oxigenata, apoi pune un plasture cu Rivanol. Daca nu ai fost vaccinat antitetanic in ultimul an, e mai prudent sa faci si vaccinul. Nu da cu spirt, arde si face coaja la suprafata, dar dedesubt pot ramane microbi si sa se faca infectie.

| CrushBoy89 a răspuns:

Sfatul meu pentru tine este sa nu iti faci grijihappy Dezinfecteaza putin acolo cu niste sapun... Eventual ai putea folosi urina..Este o metoda mai veche pe care o foloseau bunicii, strabunicii..Ma rog
Concluzia:Nu este grav, asa ca nu este nevoie de vaccinhappy

| Riderx1 a răspuns:

Ai spirt sanitar? dezinfecteaza cu el...nu iti face griji, acum cateva zile am prins o scandura, ca am ajutat pe un vecin la casa, nu am vazut ca are cuie batute-n ea...am prins-o repede, si tocmai de un cui am prins-o, mi-a intrat in mana cam 1 cm, am pus sare pe rana, apoi am dezinfectat cu spirt sanitar ca sa fiu sigur, si ia ca nu am patit nimic