| MyyyNamee a întrebat:

Anul acesta prin iulie am fost diagnosticat de catre medicul alergolog cu astm bronsic(datorita ca de ceva vreme aveam nasul infundat si respiram foarte greu).Eu am 18 ani.Medicul mi-a dat sa fac analize pentru astm si prin septembrie m-am dus la el cu rezultatele si mi-a spus ca am un inceput de astm si rinita. Dupa care mi-a dat un tratament sa il iau 6 luni.Intrebarea mea este daca se poate vindeca avand in vedere ca este un inceput?(in copilarie nu am avut deloc astm)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Asmul in general nu se prea vindeca, insa daca iei tratamentul si te tii departe de factorii care pot provoca crize (aer rece si uscat, praf, polen si/sau altele) poti sa uiti ca ai astm, adica sa traiesti mult si bine fara sa-ti faca nicio problema.

| alinadianaaa a răspuns:

Din pacate astmul bronsic este o boala cronica adica o ai toata viata, dar daca este tinuta sub control poti trai fara sa te deranjeze foarte tare