| Culturism69 a întrebat:

Am avut ieri o cazatura destul de urata cu bicicleta, veneam din panta cu viteza, am pus frana de fata ( nu intrebati de ce.) si va da-ti seama m-a aruncat intr-un "front flip" de acuma am la julituri de la cot in jos Plin.
Eram cam plin de sange. mai ales degetele. si pumnii ( cu totul )
Ideea e ca am venit acasa, m-au facut parintii cu Apa Oxigenata peste rani, apoi cu Rivanol. ( nu mai zic de usturime a fost..pff.)
Apoi m-am pus la somn..sau in fine..am incercat sa dorm.
Am procedat corect pana aici?
Sa aplic astazi pansament? ( nu mi se lipeste de rani si cand il dau jos se rupe cojita aia thinking )
Ce trebuie sa fac in continuare?
P.S : La una din rani, mi-a ramas pe toata rana asa o pata neagra ( nu stiu sa explic. ) chiar daca m-au curatat parintii cu apa oxigenata, tot a ramas chestia asta neagra.
Ma gandeam ca poate fi :
1. De la hanorac ( am avut hanorac negru.) dar m-au curatat nu inteleg de ce nu s-a dus.
2. De la mizerie, praf astea.( dar la fel, daca m-am curatat nu inteleg de ce e negru in continuare..am dat si cu rivanol.)
Ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Este ok, oarecum. Apa oxigenata opreste sangerarea si dezinfecteaza, deci este foarte bine ca ai aplicat-o pe zona respectiva.Insa nu mai era nevoie sa aplici si rivanol pentru ca are acelasi proprietati ca si apa oxigenata. Oricum, nu lasa rivanolul pe pansament si pe rana, deoarece intarzie cicatrizarea si din cauza asta favorizeaza si aparitia infectiilor. Daca rana ramane deschisa constant, creste riscul de a te alege cu diverse bacterii. Ca sa nu mai mentionez ca rivanolul este bun doar pentru anumite bacterii, iar daca tu te alegi cu alt tip, nu va functiona impotriva lor, ci din contra va favoriza cresterea acestora.
Sfatul meu este sa dezinfectezi ranile cu apa oxigenata, de cateva ori pe zi. Doar tamponezi rana si atat. Iar apoi aplica o crema de galbene pe rana, daca ai ori de aloe vera. Crema de galbenele este foarte buna pentru cicatrizarea ranilor, de asemenea, este si foarte groasa, iar in momentul in care o vei aplica, va fi ca o bariera pe rana respectiva si va impiedica infectarea. Iar apoi, daca ranile sunt doar la nivelul epidermei, nu mai pune pansament pe ele, ori daca pui, ai grija sa nu fie foarte lipite de piele, se vor vindeca mult mai repede, pentru ca pielea va ramane uscata. In momentul in care aplici pansamentul, zona se incalzeste si transpira, chiar daca tu nu simti neaparat si daca pielea este umeda rana nu se vindeca.
Cat despre petele negre, vor disparea in timp, fie dupa ce iti va cadea coaja de la rani, fie va dura un pic, pana se regenereaza complet pielea.

3 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Poti folosi bandaje in primele zile dar mai indicat ar fi sa stai in casa si sa astepti sa se vindece ranile fara sa le acoperi. Poti merge la medic sa-ti dea un antibiotic, profilactic.

| bumtzbumtz a răspuns:

Nu mai bine vrei sa treci pe la un doctor?
Parerea mea...el iti poate spune mai clar.winking

| iiOptions a răspuns:

Pata aceea neagra o sa se ia. trebuie sa iti mai dai cu apa oxigenata. e foarte bine cum ai procedat. trebuie sa stai mereu pansat pentru a nu se pune praf acolo sau alte bacterii. O sa iti treaca daca procedezi cum ai facut pana acum. Desigur daca nu pui pansament e mai bine, ranile se vor vindeca mai repede atunci cand prind aer, dar trebuie sa nu iesi in praf, adica sa stai intr-un mediu cat mai curat. Insanatosire grabnica :*