| Bogdiii93 a întrebat:

Este pacat sa îți faci tatuaj?

21 răspunsuri:
| William a răspuns:

Da.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Noi oricum stăm într-un păcat veșnic, așa că...
Pa, pa.

| danay72 a răspuns:

E interesant faptul că Legea mozaică le interzicea membrilor poporului lui Dumnezeu să se tatueze. Iată ce se spune în Leviticul 19:28: „Să nu vă faceţi tăieturi în carne pentru un mort şi să nu vă faceţi cuvinte tatuate pe voi: Eu sunt DOMNUL". Închinătorii păgâni, de pildă, egiptenii, îşi tatuau pe piept sau pe braţe numele sau simbolurile zeilor lor. Respectând interdicţia dată de Iehova privind tatuajele, israeliţii aveau să rămână separaţi, deosebindu-se astfel de celelalte naţiuni. — Deuteronomul 14:1, 2.
Deşi azi creştinii nu se află sub Legea mozaică, interdicţia privind tatuajele ne îndeamnă la reflecţie (Efeseni 2:15; Coloseni 2:14, 15). Dacă eşti creştin, cu siguranţă că nu vei dori să-ţi faci pe trup — chiar şi numai temporar — semne ce au un iz de păgânism sau de închinare falsă. — 2 Corinteni 6:15–18.

| Trolli a răspuns:

Poate vei spune la batranete: "Bai, ce naspa e tatuajul asta, pacat ca mi l-am facut..."
Sau peste cateva luni: "Bai, m-am despartit de fata aia x, pacat ca mi-am tatuat numele ei pe piept (langa inima)!"
Dar Doamne-doamne nu se supara (asta in caz ca e real), iar daca se supara, ii va trece...te iarta el, doar e bun! Nu te va trimite in iad pentru un amarat de tatuaj.

Răspuns utilizator avertizat
| Încrucişătorul a răspuns:

Bun, să-nţeleg că ai 20, 21 de ani neîmpliniţi, vrei un tatuaj, mă-ta nu te lasă, tac-tu nici atât şi acum te ofuschează totul din perspectiva "păcatului".

Nu, nu e păcat. Este decizia ta şi faci ce vrei cu corpul tău atâta vreme cât eşti acord să ţi se întâmple.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da, daca nu era pacat ne nasteam tatuati, spun asta pentru ca suntem facuti dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, deci Dumnezeu nu e tatuat asta poti deduce!

| Şuba_Norbert_1997 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Esti pierdut, asta e cel mai prost exemplu pe care puteai sa il dai! Cu daca nu era, ne-am fi nascut cu tatuaj!?

| RafaielLaur a răspuns (pentru Şuba_Norbert_1997):

Dacă tot ești atât de deștept măcar scrie te rog mai clar să înțeleagă ceilalți ce ai scris că eu măcar nu am înțeles absolut nimic din ce ai scris acolo!

| sublime89 a răspuns:

Da, e pacat. D-zeu a zis: "Nu cumva sa va faceti tatuaje". Cauta in biblie daca nu ma crezi.

| iurii75 a răspuns:

Cate ceva despre tatuaje si punctul de vedere biblic
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m-ru/102003689#h=0:0-31:47

| Deaad a răspuns:

E păcat şi să respiri mă, ai grijă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu contine dzeu sau ingerii in el, sa fii sigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU.esti tatuat daca-ti faci un picaj. orice interventie asupra aspectului tau inseamna o interventie asupra creatiei Domnului si ca esti nemultumit de inzestrarile tale.trupul fiind templul Duhului sfant e de ajuns sa-l insemni cu semnul sfintei cruci, nicidecum sa o desenezi pe tine ori alte imagini, idolesti.

| Vektor a răspuns:

E pacat, mare pacat si de neiertat daca..iti faci un rahat de tatuaj. unul oribil si de prost gust, facut de un habarnist ce nu-si permite scule si cerneala profesionale big grin

| jamal000 a răspuns:

Categoric Nu, iar daca am avea in vedere religia budista care spune ca trebuie sa faci totul de asa natura incat sa fii impacat si fericit tu cu tine, iti vei da singur seama. happy

| RoBoT93 a răspuns:

De ce sa fie pacat? thinking
Nu vad nici un pacat in chestia asta...

Daca iti faci ceva si nu regreti in timp, e ok happy

| Chlorus a răspuns:

Nu.

| sandy2001 a răspuns:

In biblie scrie ca sa nu ne murdarim corpul cu tot felul de chestii de aceea este pacat dar totusi lui dumnezeu nu ii plac lucrurile acestea deoarece numai cei care ii slujesc celui rau isi fac tatuaje