| Expressions a întrebat:

Ce credeti de lumina sfanta? E miracol sau nu? Nu e cam suspect ca "stie" data stabilita de biserica a pastelui (in fiecare an data se schimba si totusi lumina sfanta "apare" la Ierusalim la data stabilita)

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Matei 7:21-23 arata clar ca minunile de azi nu sunt recunoscute de către Isus.

| RAY a răspuns:

Sa fim seriosi daca ar exista un zeu nu sar arata in felul asta,cei dumnezeu un fel de circar facand asemenea vrajeli e un fel de magician care face minuni ca lumanarile sa se aprinda plus ca de ce doar a o religie se intampla asta? iisus nu a facut nici o religie in mod clar nu avea cum sa favorizeze asa ceva el care e antireligios in tot ce spune ar fi culmea, plus ca de la un personaj yahve ca de el vb mas astepta la mai mult din moment ce din nimic a creat miliarde de stele, de fapt ce inseamna minunea aia? o manipulare in masa ceva tipic religios, religia asta a facut mereu a manipulat omul prin minciuna, ipocrizie etc

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ceva magic este sigur in toate astea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Da, se numeste CHIMIE. E "magie" pentru oamenii cu 12 clase.

| T0T a răspuns:

Dacă e reală cum se explică că și la catolici și la ortodocși vine pe date diferite(date care au fost stabilite după marea schismă, când ortodocșii din orgoliul de a nu fi la fel ca și catolicii au schimbat data). Oare Dumnezeu e atât de binevoitor încât să facă minuni și pentru catolici și pentru ortodocși pe date diferite? Dacă acea lumină e reală cum de nu s-a filmat LIVE și cum nu e un lucru recunoscut ca fiind un mister sau un lucru neexplicabil de comunitatea științifică? Sincer eu pe partea asta nu m-am documentat prea mult și nu prea știu de ce nu se găsește cineva să dovedească că nu e nicio lumină sau că e vreo lumină(asta dacă nu s-a demonstrat deja).

| sublime89 a răspuns:

In fiecare an de Paste se tot repeta intrebarea asta. Normal ca nu e miracol. Altfel de ce ar trebui sa ne bazam pe ce spune cineva, in loc sa vedem si noi cu ochii nostri miracolul, si sa se dovedeasca ca nu e un truc. Ar fi in interesul bisericii s-o faca daca ar fi adevarat. Dar prefera sa evite intrebarile, pentru ca asa opereaza ei de obicei. Se tem de verificarile amanuntite si stiintifice pentru ca alea mereu le desfiinteaza superstitiile si manipularile. Scopul lor e sa faca orice pentru a pastra mintile oamenilor confuze si neinformate, in asa fel incat povestile astea sa aiba trecere.

| Exilee a răspuns (pentru sublime89):

PAI CE E ASA DE NEVAZUT? vrei sa merrgem impreuna la plimbare, pe banii mei, in Tara Sfanta la anul sa te convingi? PS: am realizat ca tu si NOname sunteti foarte apropiati( mai ceva decat retelele de ioni din cristalele de sare).

| Inferno a răspuns (pentru Exilee):

Daca sublime89 nu accepta propunerea ta, o accept eu.
Tinand cont ca nu e nimeni lasat sa vada marea ''minune'', si cu atat mai putin sa verifice fenomenul d.p.d.v stiintific, sunt curios de ce anume as putea sa ma conving.

Hai sa invatam niste criterii pe care trebuie sa le aiba un experiment pentru a fi considerat stiintific:

1.) verificabilitate intersubiectivă = Un experiment este obiectiv, dacă cercetători diferiți, în condiții identice, ajung la aceleași rezultate finale.

2.) reliabilitate = Un experiment are încredere, dacă în aceleași condiții, în repetate rânduri, duce la rezultate identice, deci se poate repeta.

3.) Standardizare și comparabilitate: rezultatele unui experiment numai atunci sunt comparabile, dacă respectă anumite criterii stabilite anterior. Pentru a asigura repetabilitatea și verificarea unui experiment, regulile de evaluare a experimentului trebuie să rămână cât mai simple posibil.

Mai multe informatii pe:
https://en.wikipedia.org/wiki/Scientific_method#Experiments

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pe la minutul 2:40 se aprind singure.

https://www.youtube.com/watch?v=S66f87b05oM

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da ma e suspect, si ca te nasti si ca te trezesti dimineata si ca rasare soarele. Oare nu traim sub o cupola si suntem subiecti de cercetare pentru extraterestri? Cred ca suntem invadati. Sunt peste tot sunt printre noi. Auzi cumva voci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumina nu apare oricum ci in urma unor rugaciuni spuse cu credinta, si la persoane cu mare indrazneala in fata Domnului, nu la orice pacatos.

| Expressions explică:

Ziceti ce vreti, eu cred ca e o mare inselatorie, o metoda de atragere a oamenilor. Este un video pe youtube care explica o posibila explicatie, ceva cu fosfor de se aprinde lumanarea singura dupa vreo 8 minute.

| Cliar a răspuns:

"Lumina nu arde in primele 2-3 minute". De curand un prieten a fost la Ierusalim iar preotului i-a luat cam 10 minute sa scoata lumina si sa o imparta. De ce nu arde doar in primele 2-3 minute? Pentru ca nu poate fi testat.

| Iliotropion a răspuns:

Intr-un an nu a mai venit cand s-a trecut la calendarul indreptat si s-a tinut pastele dupa calendarul catolicesc.
De aia s-a si revenit si se tine pascalia ca inainte.
Daca era vreun truc Patriarhia Ecumenica si ecumenista de la Istambul care controleaza si Patriarhia de la Ierusalim ar fi avut prima interesul sa apara lumina in anul respectiv.

| Iliotropion a răspuns:

Modalitatea de calcul a Pastelui e lasata de la primul sinod ecumenic de la Niceea de catre Sfintii Parinti care au venit la sinod direct cu ranile patimilor si ale temnitei.