| anonim_4396 a întrebat:

Care imi recomanda filme sau documentare atee dau fundita

27 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Documentare nu prea exista in limba romana. Daca stii engleza sunt mii de documentare. cauta pe youtube documentare de richard dawkins sau de Carl sagan. Ceva documentare traduse am vazut pe acest site http://zergu-si-credinta.blogspot.com/
Referitor la filme, nu a fost conceput un film neaparat ca a fi ateu. dar sunt cateva cu o clara tenta ateista.
Cel mai mult mi-au placut Agora si Goya's Ghosts. Cu siguranta Agora trebuie sa-l vezi.

| ramona30 a răspuns:

Asa ca mi-am adus aminte, un documentar foarte tare este Religulous.

Răspuns utilizator avertizat
| barbattttt a răspuns:

Http://www.220.ro/filme-film-pentru-atei
Sper ca te-am ajutat alceva nu stiu eu sunt crestin.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru SOLDIER):

L-am vazut

Răspuns utilizator avertizat
| barbattttt a răspuns (pentru SOLDIER):

Acum stiu, ca m-am uitat pe wikipediarolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature a răspuns:

Dumnezeu este iubire!sa-l iubesti pe dumnezeu din toata inima ta si pe aproapele tau ca pe tine insuti. restul nu mai conteaza.

| SaveTheNature a răspuns:

Nu exista ateu pe patul de moarte.

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu i-am verificat.Dar sunt persoane, chir si romani ATEI, care dupa o operatie devin oamenii lui Dumnezeu.Cum ar putea fi posibil ca si pe patul de moarte sa crezi ca te vei face cenusa si acela este Finalul.

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature a răspuns (pentru lolosaurus):

Era o parere.eu cred ca nu exista ateu care pe patul de moarte, sa nu inceapa sa creada.Sunt oameni care cred si dealungul vietii, dar pe patul de moarte toti incep sa creada si sa se roage.De ce pentru ca asa e ratiune umana. Daca ai crezut in el si nu exista -nu ai pierdut nimic.Dar daca exista si nu ai crezut in EL- pierzi totul.

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature a răspuns (pentru lolosaurus):

Bani,demnitate,timp? sunt trecatoare.Cand vei ajunge batranete, sau pe patul de moarte vei vedea ca nu au insemnat nimic.In schimb facerea de bine,iertarea, iubirea, pacea te vor face sa te simti implinit.

Răspuns utilizator avertizat
| Coconutz a răspuns (pentru lolosaurus):

"Prefer sa mor implinit decat sclav la unul din cei cateva mii de posibili zei".
Mda. Si ca sclav al societatii e mai bine? Of of dulce ipocrizie.

Răspuns utilizator avertizat
| Coconutz a răspuns (pentru lolosaurus):

Ba cam are. Religia e doar o arma din arsenalul elitei.

Răspuns utilizator avertizat
| Florin_Cornel_Stancu_1988 a răspuns (pentru Coconutz):

Cea mai puternica arma impotriva omenirii!

| muffy1 a răspuns:

Ce vrei sa spui cu asta? orice documentar de stiinta e ateu, nu am vazut discovery sau restul sa bage varianta cu zeitati cand explica universul, legile fizicii, evolutia

| Andrei7520152 a răspuns:

Tin minte un documentar amuzant numit the Trouble with Atheism. poti sa cauti pe youtube. The Root of all evil cred ca l'ai vazut demult

| akta a răspuns:

Www.Cum sa scriem corect.ro

| DenisejUSTmE a răspuns:

Fireproof.Est tres beau!