| AvalohAlyn a întrebat:

Cand vine sfârșitul lumii? Mereu se anunță și nu vine.De ce?laughing

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Sfarsitul ESTE acum. Asta la nivel individual inseamna ca nu vei "prinde" batranetea si vei "vedea" cum omenirea se "termina". Sfarsitul este in derulare, nu e ca o impuscatura sau ca o bomba ci exista o "evolutie" a acestuia in timp. Toti credeti ca este normal cum se desfasoara viata pe pamant DAR daca ati fi trait si acum cca 50 ani ai vedea clar si lamurit SFARSITUL omeniri sub actuala forma de existenta. Orice sfarsit are si un nou inceput dar ma indoiesc serios ca vei face parte din cei care vor continua intru existenta omenirii. Pamantul si-a terminat resursele, regnul animal (salbatec) a scazut sub 40% nemaiputand sustine ecosistemul, natura s-a dezlantuit sub toate formele, furtuni nemaiintalnite care se petrec zilnic, cutremure de intensitate mare si foarte mare care se petrec ZILNIC fata de trecut care se petrecea la interval de ZECI de ani, regnul vegetal a fost ERADICAT de om nemaiputand recupera pierderile, apa oceanelor s-a indulcit avand drept consecinta OPRIREA curentului din toate oceanele care OXIGENA apa si influenta fluxului NATURAL de circulatie a aerului, norilor, pesti au cam disparut din oceane (asta este unul din motivele pentru care se face atata reclama la GUNOIERII din oceane sau cum se mai numesc "fructele de mare"), albinele care asigura POLENIZAREA cerealelor si a legumelor sunt pe cale de disparitie (stia cineva ca Romania importa bondari din Germania pentru a mai supravietui familiile de albine de la noi?).
Uite unde este sfarsitul, este aici si fara cele scrise in Biblie DAR daca pui mana si citesti ce scrie acolo vei afla vei intelege pe deplin unde te gasesti cu timpul omenirii.

| SilentRain a răspuns:

E încă pe drum, mai are o stație de autobuz și vine

| Octavian199 a răspuns:

Vine, dar nu cel de cazre zic.Vine sfarsitul in fiecare an, cel de sfarsit de an rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai asteapta putin ca urmeaza un razboi.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Razboaie au fost de mult, nu ar fi nicio noutate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Noutatea e ca vor razboi nuclear.

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Este un razboi spiritual in desfasurare si singura noastra salvare e in pocainta si in recunoasterea lui Hristos. Oamenii sunt orbiti de era digitala si toate lucrurile care evolueaza foarte repede incat uita sa priveasca realitatea asa cum e ea si sa vada semnele sau prefera sa o ignore.Nu trebuie sa iti raspunda nimeni, trebuie decat sa vezi realitatea si ce se intampla sa intelegi ca ceva e foarte gresit cu lumea asta si nimic nu se schimba in bine.

| Romanul86 a răspuns:

În Biblie sunt 7 semne: Prorooci mincinoși, Aratarea Crucii pe cer, Antihristul, Cataclisme, Venirea lui Enoh și Ilie, Creștinarea evreilor, Predicarea Evangheliei la toate popoarele.
Nimeni nu știe ordinea derulări lor.

| doctorandus a răspuns (pentru Romanul86):

Prooroci mincinosi exista de dinainte de Isus Hristos, deci asta nu e "semn". Conform Zah. 13:6 Isus a fost prooroc mincinos.

| leo59 a răspuns:

Ptr Doctorandus: Cum reiese din Zah. 13, 6 ca Iisus a fost prooroc mincinos?

| doctorandus a răspuns (pentru leo59):

Este in mod explicit o profetie, este in mod explicit despre Mesia, chestia cu ranit la maini in casa prietenilor lui i se potriveste lui Isus. Problema e ca povestea cu cel ranit la maini se refera la ce va pati profetul mincinos la venirea lui Mesia (cel ranit la maini este profet mincinos).

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Exact, as adauga ca tocmai asta este subiectul in versetele anterioare, faptul ca proorocii mincinosi vor fi pedepsiti.