| hloppp a întrebat:

Cand incepe postul pastelui? Si ce inseamna a se lasa sec inainte de post?

Răspuns Câştigător
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Azi incepe postul, iar ieri s-a lasat sec adica s-a mancat peste, oua, branza, lapte si ceea ce a ramas se arunca sau se pastreaza pana la pasti daca le permite termenul de valabilitate; daca mananci de dulce imediat ce s-a lasat sec si zici ca ai lasat sec sfintii parinti zic ca este antema cel ce calca randuiala aceasta; anatema inseamna pogorarea omului in iad de viu adica e un pacat mare!

8 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Azi. In ultima zi inainte de post se manaca mancaruri mai bune, aia e lasat sec. Asa-i vorba de sute de ani.

| M?d?0611 a răspuns:

Postul a inceput ieri seara, inainte de slujba de vecernie, cei care tin de la 12 noaptea sunt vai de capul lor, cu lasatul secului ti-au explicat ceilalti utilizatori ce si cum.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru M?d?0611):

Gresit mai draga! nu se ia ziua liturgica, asa si de pasti pot manca de dulce in sambata mare de la 12.00

| M?d?0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Mai draga, ziua liturgica se ia, dar cand se termina postul se presupune ca il inchei cu impartasania, deci dimineata zilei de sarbatoare, cand mergi la slujba si asisti la "sfanta" liturghie.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru M?d?0611):

Daca ti se da voie sa te impartasesti nu vii cu ea de acasa

| extremeA07 a răspuns:

Postul pastelui a inceput azi. A se lasa sec inainte de post inseamna ca e ultima zi in care ai voie sa mananci de dulce, adica lapte, oua, etc

| Amphytrion a răspuns:

Ambele intrebari, țin de traditii inventate de niste limitati mental, care credeau ca Dumnezeu este acela ce ameninta ca daca nu-i indeplinesti,, ordinele'' iti vei manca proprii copii :Leviticul26:29 Veţi mânca până şi carnea fiilor voştri, veţi mânca până şi carnea fiicelor voastre.
http://www.youtube.com/watch?v=_6qqGo-wmdk

| ms3y a răspuns:

Duminica trecuta(02.03) in ortodoxism
Maine (05.03) incepe la catolici, se cheama Miercurea Cenusii