| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua, am o intrebare. Am zis unor persoane ca eu nu o sa ma apuc de fumat pana la varsta de 18 ani, iar ele nu m-au crezut, iar ca sa para mai credibil am zis ca i-am jurat lui Dumnezeu ca nu o sa fumez pana la 18 ani, desi eu nu am facut-o, jntrebarea mea este, asta inseamna ca se pune ca juramant greseala asta?

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Ti-am spus ca nu exista "propriu zis". Cuvintele pe care le spunem au importanta chiar daca le zicem la misto si caterinca.
Asta trebuie sa intelegi.
Nu fii duplicitar.
Daca te spovedesti si iti pare sincer rau atunci nu mai e nicio o problema.
Da, se pune ca pacat fiindca vorbele aiurea sunt in sinea lor pacatoase.

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, e pacat, daca citesti Evanghelia dupa Matei afli ca nu ai dreptul sa depui juramant.

| Andrei1789 a răspuns (pentru doctorandus):

Dar cum se face un juramant corect?

| doctorandus a răspuns (pentru Andrei1789):

Crestinii nu au voie sa depuna juramant.

| Andrei1789 a răspuns (pentru doctorandus):

Adica nu se iau in considerare sau nu pot?

| doctorandus a răspuns (pentru Andrei1789):

Adica Isus Hristos a interzis sa depui juramant.

| Andrei1789 a răspuns (pentru doctorandus):

Mesri mult pentru raspunsuri!

| mentholinks a răspuns:

Da, deja crezi ca esti ca si mort, arzand in iad?

| CostinAlamariu a răspuns:

Daca faci un juramant atunci se pune ca juramant...
Nu merge cu "stai ca n-am fost serios". Ideea in viata unui crestin e sa nu fi duplicitar.
Dupa cum scrie si in biblie, cuvantul tau cand e da sa fie da si cand nu sa fie nu. Restul e de la diavol.
Prin "restul" se intelege vicleniile, minciunile, vorbele pe care le zicem doar asa sa fim mai credibili si asa mai departe.
Spovedeste-te de asta si nu mai repeta greseala.

| Andrei1789 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Deci se pune sau nu, daca ma spovedesc de daya asta?

| Andrei1789 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Eu juramantul prpriu zis nu l-am facut!

| Andrei1789 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ok, mersi!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Andrei1789):

Ti-am spus ca nu exista "propriu zis". Cuvintele pe care le spunem au importanta chiar daca le zicem la misto si caterinca.
Asta trebuie sa intelegi.
Nu fii duplicitar.
Daca te spovedesti si iti pare sincer rau atunci nu mai e nicio o problema.
Da, se pune ca pacat fiindca vorbele aiurea sunt in sinea lor pacatoase.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și dacă fumezi după 18 ani, tot păcat se pune... păcat înaintea Lui Dumnezeu și păcat de sănătatea ta. Las-o baltă și ia o acadea mai bine. happy

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Păcat este să minți și să nu asculți de părinții care-ți vor binele, nu să fumezi.

| Whateverrr a răspuns:

Se pune ca minciuna, nu ca juramant. Dar mai bine nu te apuci niciodata de fumat happy