| minnie175 a întrebat:

Am auzit ca daca esti ortodox nu ai voie sa intri intr-o biserica neoprotestanta de exemplu baptista, penticostala etc e adevarat?

Răspuns Câştigător
| robby212 a răspuns:

Nu cred ca e recomandat sa intri, dar de curiozitate... poti spune la spovedanie.
Eu, de exemplu, fiind ortodox convins, chiar am participat la o Liturghie greco-catolica. Daca vrei doar sa vezi cum e si la ei...nu te opreste nimeni, dar daca ti se pare ca iti lipseste ceva la Biserica Ortodoxa, iti recomand sa nu ajungi acolo.
Contacteaza un preot bun.
Succes, Doamne ajuta!

| minnie175 explică (pentru robby212):

Eu am fost la o biserica baptista, am prieteni baptisti si pana la urma ce poate fi asa rau? Sunt si ei crestini. De ce credeti voi ca religia sau confesiunea ortodoxa singura adevarata?

| minnie175 explică (pentru robby212):

Nu sunt si ei crestini? Ce poate sa fie asa rau? Si daca esti ortodox convins, de ce? Ce te face sa crezi ca doar ortodoxia este adevarara? Oare nu spun preotii ca nu au ortodocşii in general voie acolo doar ca sa nu-i piarda si ca sa nu afle ei adevarul

| robby212 a răspuns (pentru minnie175):

De ce trebuie sa zica preotii asta?
Sti cum e cu asta? O simti, nu se poate descrie in cuvinte.
Succes!

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

As vrea totusi sa te intreb: daca tu sau daca cineva drag ar fi bolnav, si numai un medic neoprotestant te-ar ajuta, te-ai duce la el? Cu cat mai mult ca aici este vorba de sufletul omului, ca aici sunt interese de natura vesnica, de viata si de moarte!
Boala ce-a mai mare a ortodocsilor este PREJUDECATA -ca cine stie ce se intampla daca vreun ortodox ar merge la o alta biserica; sau cine stie daca acesta ar capata acea boala grozava de care multi orodocsi fug ca... "cel rau de tamaie"(cum le place lor sa se exprime), si anume: pocainta!
Ce pierde un ortodox daca merge la o alta biserica? Pierde viata vesnica? Pierde "dragostea" celor dragi? Pierde binecuvantarea preotului? Mi-e teama ca de frica blestemului acestuia nu merge omul in alta biserica. Poate ca altii pierd colacii si coliva.
Oricum ar fi, pierderi tot vor exista; dar in sensul bun, dupa cum este scris:
"Adevarat va spun ca nu este nimeni care sa-si fi lasat casa, sau nevasta, sau fratii, sau parintii, sau copiii, pentru Imparatia lui Dumnezeu,
si sa nu primeasca mult mai mult in veacul acesta de acum, iar in veacul viitor, viata vesnica." (Luca.18:29,30)

| Moisie a răspuns:

In schimb ai voie sa intri la sala de lectura a bibliotecii astfel ca sa te pregatesti pentru viata, pentru ca LUMINA vine de la Cunoasterea Rationala si nu de la credinta a proasta, motiv pentru care si Dumnezeu te ajuta exact atat cat te poti tu ajuta singura!

| Maxim96 a răspuns:

Nu e recomnadat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce tampenie laughing Daca intri o sa te topesti?

| BlackSulphur a răspuns:

Cine te opreste?

| minnie175 explică (pentru BlackSulphur):

Poi asta intreb eu: ma opreste cineva?

| zurick a răspuns (pentru minnie175):

Cine sa te opreasca?
Cred ca poti face orice doresti cu privire la persoana ta.
Stai linistita n-o sa ti se intample absolut nimic.

| Ben00 a răspuns:

N-am experimentat tentatia. Nu prea am de ce sa intru.

| minnie175 explică:

Si daca nu raspundeti decent, nu va obositi sa raspundeti