| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Ma numesc Andreea si am 38 de ani. Am doi baieti, unul de 12 ani si unul de 10 tare neastamparati. Am plecat la sala si i-am lasat singuri. Cand m-am intors de la sala, nu am am mai recunoscut casa: au umplut prezervativele cu apa si s-au batut IAR, au varsat pamant in toata bucataria, au taiat firele de la tv, au rasturnat jucariile, au spart geamul de la vitrina cu carti, parca dinadins au facut. Cand am vazut cum arata casa, m-am dus la baieti si i-am intrebat ce s-a intamplat. Ei mi-au raspuns „Nimic" in timp ce mai si radeau. In momentul acela mi-au atins limitele si i-am luat de urechi, unul cu o mana, altul cu cealalta mana a mea si i-am luat din bucatarie si i-am urcat pana in mansarda la etajul 2. Le-am dat drumul de urechi de abia in momentul in care mi-au spus de ce au facut asa, adica cam dupa aproximativ 5 minute. Le-am explicat ca toate lucrurile costa si i-am invatat sa nu mai faca asa ceva pentru ca este pacat de lucruri. M-am dus si am reparat toate daunele creeate sa zic asa si totul s-a terminat bine. Ce parere aveti? Am procedat bine sau nu? Ganditi-va ce a fost in sufletul meu sa dau 3000 de lei pe vitrina si sa cumpar cabluri la tv. Multumesc!

36 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau pentru lucrurile stricate, dar asta se intampla cand nu-ti educi copii de mici. Nu te poti astepta sa se comporte normal si bine, cand nu au habar sa o faca pentru ca nu au fost educati asa.
In acest caz, esti unica vinovata de comportamentul lor.
Evident ca trebuiesc pedepsiti dar si luat ins erios datoria de aprinte ca sa-i educi!
Nu sunt adepta bataii, de aceea recomand pedeapsa: luat telefoanele, aparatura electronica cu care se joaca, PC, computer si ce mai au si pentru 1 luna de zile, in care sa nu mai aiba acces la nimic, decat scoala, lectii si citit carti.

| Andreea0076363 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu nu imi educ copii bine. Eu ii tot invat in fiecare zi. dar sunt niste draci mici, dar ei sunt respectuosi, sunt intelgienti au premii la box si la scoala

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreea0076363):

Imi pare rau sa-ti spun, dar este evident ca nu-i educi corect, odata ce au facut stricaciuni prin casa, in loc sa fie cuminti si sa-si faca temele sau sa invete, asa cum i-ai rugat cand ai plecat.
Nu mai sunt copii mici la 10 si 12 ani, deci sunt foarte capabili sa inteleaga cand fac ecav rau sau strica.
Pedepsa acum trebuei sa fie pe masura varstei, adica 1 luna de zile fara lucuruile cele mai dragi lor. Cum toti copiid e varsta asta iubesc telefonuls i computerul sau jiocurile electronice, ar trebuiis sa le iei si sa le incui, tinandu-le incuiate 1 luna intreaga, ca sa realizeze ca fiecare actiune din partea lor are si consecinte.
Asa se face educatia unui copil fara bataie, prin pedeapsa.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Foarte bine spus! Ai dat un raspuns excelent.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreea0076363):

Nu ai aplicat metodele care trebuie de educatie, degeaba au premii si altele daca distrug casa.
Precis au facut multe prostii si nu le-ai facut nimic.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Iar un raspuns foarte bun si asta, facand o paranteza nu am inteles de ce multi de aici te considerau aiurea, ca dai niste raspunsuri mai bune ca multi altii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

"acum 5 ore | Mosotti a răspuns (pentru Jassmina):
Iar un raspuns foarte bun si asta, facand o paranteza nu am inteles de ce multi de aici te considerau aiurea, ca dai niste raspunsuri mai bune ca multi altii".

Raspunsul este simplu: multi de aici, adolescenti in general, nu sunt capabili sa accepte si sa inteleaga realitatea, unii pentru ca sunt imaturi, altii pentru ca sunt razgaiati si nu vor sa auda decat ce le convine lor, cand le spui adevarul in fata se supara si atunci jignesc, vorbesc urat, te condamna pentru nefericirea si frustrarea lor.
Cine are urechi sa auda si sa inteleaga bine, cine nu, sufera in continuare, pana viata ii arata realitatea.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Corect, eu zic un om destept ia de bun raspunsul si invata, nu fuge de adevar, nu evoluam daca fugim de adevar.
Bine, nu toate raspunsurile-s bune la general zic, insa analizam "ia ma ce zice asta? Daca zice bine? Si daca zice bine ia sa invat eu ceva din asta".

| Amanda1 a răspuns (pentru Violleta2022):

O luna intreaga? pai eu zic sa le agate de un copac inalt.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Amanda1):

Tu ai face bine sa pui mana pe invatat si sa lasi online ca te raportam la adminul forumului.
Evident ca esti obraznica si dai raspunsuri in bataie de joc.

| Mosotti a răspuns:

Pai daca nu i-ai educat ca lumea, ce sa-ti fac? Nu se comportau asa daca ar fi avut o educatie in acest sens.
"tare neastamparati", pai? De ce au ajuns asa?
Parerea mea este ca sunteti vinovati ca parinti ca i-ati lasat sa vi se urce in cap.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pe la inceputul lunii baietii tai aveau 8 ani amandoi.In doua saptamani si un pic au crescut foarte in zile cat altii in ani....Si au aceeasi prostie.Nu ne pune inteligenta la incercare
Uite postarea ta ( pe care ai sters-o)
https://www.tpu.ro/......ri-amandoi
Deci?

| CostinAlamariu a răspuns:

Eu zic ca ai procedat bine acum, dar nu e bine ca i-ai lasat pana la varsta asta sa nu inteleaga ca nu e voie sa distrugi lucruri.

| Brizbriz a răspuns:

Cum ti-ar place sa iti gasesti copii MORTI?!?

pentru ca
Hey! Ma numesc Andreea si sunt o ABSOLUT DUSA la 38 de ani, care lasa 2 copii nesupravegheati, si CULMEA, mai merge si la sala, deci are bani pentru baby sitter

"doamna" DUSA DE TOT, aveti noroc, ca sufar de lene cronica, insa meritati CU SPUME sa ajungeti la protectia copilului, asa, doar d'aia, pentru ca de curand am auzit o stire cu 3 copii arsi pentru ca era frig si fata mai mare (de 12 ani) a pus benzina in soba

| Mosotti a răspuns (pentru Brizbriz):

Aiurea, bine le-a facut, daca cadeau pe mana mea era mai rau, dar la mine nu ajungeau asa de fapt, nu se mai ajungea aici.
Nu vezi ce au facut si copiii, au distrus casa tu realizezi?
Sunt fieru dracu`, ca rar copii sanatosi la cap fac asa ceva, cred ca tine si de genetica nu doar de educatie pana la urma.

De ce sa gaseasca copiii morti?

| Brizbriz a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru ca ii lasa nesupravegheati... asta inseamna IRESPONSABILITATE CRASA, iar cand e vorba de parinte, atunci e si FOARTE GRAVA
bun venit in mileniu 3
ce spui tu se aplica pana cam acum 20 de ani, acum LEGILE spun ca, daca lasi copii destul de mici nesupravegheati atunci statul poate sa tii ia

in plus, copii de varsta aia, mai ales baieti, sunt plini de energie, si numai cuminti nu sunt, asa ca intr-adevar chestia asta denota SERIOS si faptul categoric, ca "doamna" nu e in stare nici sa faca educatie, deci un motiv in plus sa ramana fara ei

ai fost nominalizat ca userul anului, iar cineva chiar a deschis un topic despre asta si multi au spus ca te vor vota pe tine, asa ca pana acum aveam respect pentru tine, insa in momentul in care dai asa un raspuns in care nu esti capabil sa vezi... EVIDENTUL DIN ZIUA DE AZI (da, si eu sunt destul de batran sa imi aduc aminte de bataile din scoala, date de profesori INCAPABILI sa se impuna altfel, sau mai rau, SADICI)

| Mosotti a răspuns (pentru Brizbriz):

Nu poti supraveghea copiii non-stop, ti-am zis, noi stateam de pe la 13 pana la 17 singuri, ca pana la 13 eram la scoala, si nu distrugeam casa. Aici e vb de educatie, dar si de caracter, ca asta am uitat sa zic.

Nu e vb nici de energie, ca si eu aveam energie si colegii mei de scoala, alergam prin casa, saream in pat dar nu distrugeam nimic.

Se poate mosteni si caracterul de la parinti, poate si unul din ei au facut tampenii in trecut, dar daca e asta, e jale, ca nu prea poti sa rezolvi, trebuie supraveghere continua si masuri mai dure sa stie de frica, nu am zis masuri f dure si idioate, nu intelege gresit, ceva f atent mai ales pedepse cum a zis Jassmina.
Dar daca nu merge nici cu pedepse, e grav.

Insa hai sa-ti dau un exemplu de copil cu caracter mostenit, fata prietenului meu, el era un rebel si un violent. Ea e la fel! Obraznica din cale afara orice i-ai face, o face pe ma-sa dobitoaca, handicapata, n-a mers educatia.
E, odata tacsu si-a dat una dar mai tare, si ghici? S-a rez problema.
Acuma stiind ca si-o ia, nu mai face asa.
Nu a mers cu nimic, i-a luat telefonul, tot, nu o lasa afara, statea acolo fara, avea un orgoliu de mureai, si tot handicapat te facea.

Si tasu era la fel, ca stiu eu personal, doar de frica era cum trebuie, altfel exclus.
Deci exista si cazuri din astea.

Nu am fost nominalizat ca useru anului ca nu apare, si ca paranteza eu respect pe toata lumea indiferent cine e, ca e gunoier sau prof universitar, daca are caracter, stie sa se poarte si are ceva in cap sau chiar daca nu are, tot respectul. Conteaza omu ala ce zice, cum gandeste, cum se poarta, titlurile nu schimba un caracter, sunt utile doar la munca ca sa ai sal mai mare.

| Brizbriz a răspuns (pentru Mosotti):

"acum 3 minute | Mosotti a răspuns (pentru Brizbriz):
Nu poti supraveghea copiii non-stop"

ba poti, si eu am zis in raspunsul meu... *babysitter*
unde mai pui ca, daca are bani de sala, atunci isi si permite

| Mosotti a răspuns (pentru Brizbriz):

Daca te referi ca-s cei doi mai dificili, atunci ai dreptate, in cazul asta special trebuie supravegheati, adica daca e caracter mostenit si-s fieru dracu si nu merge sa-i educi.

Deci depinde la ce te referi. Daca te duci la sala nu inseamna ca ai bani, un abonament o luna costa 150 lei cam, un babysitter costa cam un salariu.

| oglindasultanului a răspuns:

Nu ai voie sa ranesti un copil, deja te-ai parat pe un site de socializare. Dar ei unde invata asemenea comportament? Crezi ca le pasa lor ceva de genu "costa" cand deja au reusit sa iti distruga casa la asa varste? Pregateste-te pentru viitor. Tu vorbesti frumos cu ei, dar stii ce e in capul unor copiii care se comporta astfel?

| Mosotti a răspuns (pentru oglindasultanului):

Si ei au voie sa distruga casa? Un copil educat bine nu ajunge asa, Jassmina a spus foarte bine ce a zis in cele doua posturi.
Le va pasa cand vad ca primesc corectie neplacuta, dar mai ales cum zice jassmina cu pedepse, ca daca omu e cum e si ale fel de a fi al dracu (ca si firea e a dracului la ei, un copil bun genetic nu face asa ceva), macar sa stie de frica.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Pe mine acum ma amuza ce minte de "parinti" aveti unii, pentru ca eu acum am inca amintirile la ce minte de copil aveam si ce traiam pe la spatele adultilor. Copiii sunt f inteligenti si constienti, foarte sensibili, invata repede.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Invata dar daca au caractere proaste genetic, trebuie masuri coercitive, fie pedeapsa cum zice Jassmina, fie altele.
Caracteru e mostenit de cele mai multe ori, copilul in general preia caracterul parintelui de sex opus, auzi des "e ca tacsu" daca e fata.

Ptr ca educatia vine pe caracteru genetic, si daca ala e prost, nu se lipeste educatia.

| oglindasultanului a răspuns (pentru Mosotti):

Nu e genetic, fetele invata de la barbatii care le rasfata, la fel si baietii.

| Mosotti a răspuns (pentru oglindasultanului):

Nu neaparat, stiu multe cazuri ca e genetic.

| zilog a răspuns:

Există un vaccin ADHD a fost si reclamă la televizor
dacă ai cumva copii mai deștepți de cât tine
mai ne astâmpărați care alergă se bucură de viață și riscă să devină cumva oameni normali în societate riscă să învețe și să concureze cu cetățenii altor țări care au sponsorizat acel vaccin
pentru ca nu cumva să se mai nască oameni așă de ne astâmpărați care ar putea avea imaginație si inteligență creeativă
care chiar ar putea să devină ingineri sau cine știe poate chiar artiști
Dacă vrei să scapi societatea de riscul acesta
atunci vin-o cu copilul la vaccin să ți-l facem o legumă
CAUTĂ ȘI TU RECLAMA DE LA TELEVIZOR DE LA VACCINUL
ADHD
să vezi că este exact cum am spus eu mai sus

https://www.youtube.com/watch?v=UyUO9rfysJY&t=2s
https://www.youtube.com/watch?v=17iwJM4XUVk

CAUTĂ RECLAME IN CARE TE INVITĂ CU COPILUL SĂ VII SĂ II FACĂ UN VACCIN SĂ II MAI ARDĂ DIN NEURONI

| zilog a răspuns:

Ai 2 copii genii deștepți cu imaginație creeativă deosebiți pentru care ar trebui să îi mulțumești lui Dumnezeu mult mai mult
trebuie sa ii multumesti că esti o familie. si că nu sunt bolnavi sau handicapați
Cum ar fi fost dacă i-ai fi avut legume șî ar fi trebuit să îi ștergi la fund si să le schimbi pempărsii
sau hai să zicem să vorbescă puțin și acum la 12 ani ei abia să fi ajuns în clsasa a treia.

Lasă copii să aibă activităti

CUMPĂRĂLE O MOTOCICLETĂ CU 49CM CUBI

| zilog a răspuns:

Vai vai vai nu aveți voie să îi lăsați ne supravehgiați pe copii la 12 ani
Eu când aveam 12 ani făceam și răutăți dar câte o dată mă comportam și ca un om matur responsabil.
De exemplu mama mea avea un magazin si mă lăsa să vând la magazin zile intregi in vacanța de vară
sau mă trimetea cu sume mari de bnai la mine pe la depozite să mai iau ceva marfă,

Făceam și prostii de exemplu mă legam pe firele de telefon ale vecinilor si sunam la linia erotica

Sau dădeam foc la ghenele de gunoi de la blocuri

Sau umpleam prezervative cu CARBIT SI APĂ și le puneam pe multă hârtie igienica ele se unflau se unflau se unfalau si dădeam foc la hartia igienica si explidau de se auzea in tot cartierul.

Făceam pistoale din doeze de injectie de tractor in care puneam un cui si praful de pe câteva bete de chibrit

făceam pocnitori cu două suruburi si o bucată de pungă si le aruncam in sus iar când cădeau punga făcea pe parașuta și când cădeau jos pocneau tare

Mai mergeam cu motocicleta fără permis si m-am alergat si cu politia dar nu m-a prins

Puneam carbit in sticle de plastic apoi puneam apă și le puneam in containarele de gunoi de pe strada si dădeam foc la containărele de gunoi

Mergeam la râu sî înontam cu alti vecini de la bloc

Săream gardul in crutea unei biserici din apropiere si furam corcoduse prune zarzare caise acre sau cirese copte

Mă urcam pe bloc si săream 2 metri mai in fată pe alt bloc care se afla cu 1 etaj mai jos

Trăgeam interent pe la prieteni si mergeam de multe ori pe dinafara blocului fara nimic de protectie
ca sa duc cablul de internet

IMI ADUC AMINTE CĂ O DATĂ AM MERS DIN BALCON IN BALCON DE LA PARTER PÂNĂ LA ETAJUL 5
doar urcându-mă pe balustrada balconului apoi mă ridicam în mâini pe următorul mă cățăram puneam piciorul pe geam și mă cățăram al următorul balcon până când am ajuns să pot lega un cablu de internet la etajul 5

Mă urcam fără scară doar luam sâlpii în brațe să trag pe la vecinii bunicilor cabluri de internet să facem rețea între noi

Intr-o zi am tras un cablu peste firul de la tranvai si scoteam fum in timp ce mă curentam că ploua afara și balconul in care mă aflam era ud si cablul de internet de pe mine era ud si eu eram cu picioarele pe balconul ud si venea 700volti dela tramvai prin apa de pe cablu si ma curenta si aveam rola de cablu pe mine si nu aveam cum sa ii dau drumu că ar fi căzut peste mașini

Altă dată am demontat un monitor ca eu mai cumparam monitoare când aveam 12 ani si stiam le reparam le mai schimbam câte o diodă le mai schimbam câte un tranzistor până la urmă le făceam să funcționeze si le vindeam reparate si intr-o zi sa descărcat in mine curentul din tub așa ca au intrat in mine 25000volti cu 100 de Amperi eram să mor atunci

Copii tăi sunt cuminți tare de tot că eu făceam prostii adevărate, am aruncat o pisică de la etajul 4 faceam statistici să văd de la ce etaj rezistă pisicile

Altă dată m-am urcat pe bloc și am jupuit toată izolatia acea pentru apa cartonul ala bituminat si l-am aruncat de pe bloc

alta data am mers in mâini dintr-un balcon de la un bloc pe un cablu câtiva metri pâină în balcon la alt bloc pentru că se prinsesera oamenii că mă legasem pe cablul lor de telefon si dadeam telefoane la linia fierbinte erotica

alta data am plecat singur la mare mi-am cumparat bilete la Costinesti la casute de pietra prin BTT pentru că erau ieftine si mi-au vandut ca fraierii si am stat 1 saptamana la Costinesti singur si apoi mi-a dat mama si tata o gramada de bataie pentru ca nu au stiut nimic de mine ca nu existau telefoane mobile

Alta data am plecat cu prietenii la mare 2 zile fara sa spunem nimanui nimic

de multe ori iarna mergeam pe un lac înghețat si mă dădeam pe ghiață și dacă se spărgea ghiața aș fi murit sigur

Sau ieseam noaptea pe geam si plecam cu prietenii intr-un parc cu bărci care nu erau inchiate cu lacat ci doar prinse cu un surub cu cheie de 10 si ne plimbam cateva ore cu bicicletele prin padure apoi ne plimbam cu barca pe lac
si parintii nu stiau ce facem noi

Sau cumparam orez chibrituri menaj o sticla de ulei si câteva beri așa că nu atrăgea atenția vânzătoarei de la magazin care imi dădea pentru ca mă duceam cu bilet scris ca si când asta este lista de cumpărături si spărgeam sticla cu piatra și beam berea printre dinți pentru ca nu cumva să îmi intre cioburi de sticlă în mine dacă cumva vreun ciob ar fi căzut în sticlă
dar devenisem atât de expert în a sparge sticla cu piatra pentru că nu mă ducea capul să folosesc un desfăcător
în cât nu cădea nici un ciob in sticlă
asta regret și acum că m-am expus la asemenea riscuri cu cioburile ma refer.

Vara când nu aveam ce să facem mergeam cu prietenii de la bloc si intram prin oras prin trasformatoare de inalta tensiune mai intram prin fabrici părăsite doar așa de plictiseala nu furam ceva de pe acolo pentru că orice ar fi fost de furat furaseara altii inaintea noastra. si noi nu eram pe furat ci asa de plictiseala,

Intr-o zi am intrat intr-un pasaj subteran si am mers pe acolo si am ajuns in subsolul tribunalului intr-o arhiva si ca fraierii ne-am dus la gardian sa deschida usa ca el dormea si ne-a dus la militie noroc ca eram minori.

Alta data hecăream telefoane publice incercam sa ii arat unui prieten cum se poate da telefon fără să ai nici măcar o fisă pentru că să dai telefon cu o fisă legată cu o ața de undiță era simplu asta poate ca mai faceau si altii
dar să dai telefon cu telefonul public fara nici un fel de fisa asta chiar era minunea pe care doar eu o puteam face si ne-a prins un nenorocit de militian care a crezut că furăm fise din telefon și ne-a luat de urechi si ne-a dus la invatatoarea de la scoala si ne-a facut de rusine a mai chemat si parintii la militie.

Tu chiar ai copii cuminti pentru ca eu la 12 ani am mers cu o bicicleta micuta 20 km pana la un strand din alta localitate fara sa stie nimeni.

Ai copii foarte cuminți pentru că eu umpleam cu gaze de brichetă căni puse pe marginea msesei sau pungi si dădeam foc cu mâna mea in interiorul pungii plină cu gaze la brichetă și luau foc gazele si se topea punga si picura plastic aprins incins pe mâna mea și mi-se înfigea foarte adânc în carne

Sau am scos tot explozibilul din mai multe petarde si l-am pus intr-una singrua si când a explodat ma rănit.

Mai prindeam câte o pisică sî îi băgam picioarele in nuci vezri despicate in doua pe care le umpleam cu zmoală si ne uitam la ele cum alunecă cum patinează.

O dată am coborât într-o fântână doar ca să fac așa ceva de plictiseală să le arat la alti copii cât de interesant sunt eu si m-am cățărat în mâini și in picioare si am iesit din fântână si avea vreo 10 metri adâncime

Altă dată am pus curent inaltă tensiune pe clanță ușii 25000volți șî când a venit mama am curentat-o rău pentru că nu mai știu cu ce mă suparase

Colecționam steme de pe la aututurisme până când ma bătut unul că i-am rupt un căluț

Sau făceam glume proaste se găseau calupurile alea mari de drojdie de bere si le luam si le aruncam prin veceurile vecinilor bunicilor vara si se unflau wc-urile ca si când ar fi cascada niagara ca si spuma de ras se faceau si bolboroseau și le umpleau curțile de spumă de arahat.

Intr-o zi mirosea tare de tot a gaze dintr-un canal și ca tâmpitul m-am dus exact pe capacul acela de canal și am băgat bețe aprinse pe gaura de la capacul de la canal și am zburat cu tot cu capac și nu pățisem nimic doar că atunci când am căzut a căzut peste mine capacul de la canal și mi-a rupt un os pe la umăr

Altă dată am vrut să fac eu pe interesantul si am zburat de pe un pod cu o motoretă hoinar si am căzut prost a căzut peste mine si m-am rănit și mă prinsese intre motoretă și pământ
zburasem de la o inaltime de vreo 6 metri
si mi-am luat tot socul in mine pentru ca motoreta hoinar a cazut pe roti dar s-a lovit cu motorul de un dâmb de pământ și nu a mai trecut socul prin amortizoare ci l-am resimțit din plin
curgea benzina pe mine si eu nu puteam sa ies de sub motoreta motorul era incins era vara cald soare si motorul inca nu era oprit si in loc de fisa intre bobina de inductie si motor eu aveam un fir de sârmă de cablu de tv de coaxial si dacă ala ar fi facut scâtneie aș fi murit ars acolo pentru că eram plin de benzina pentru că zburase dopul de la rezervor.

Făceam numai prostii de exemplu mergeam pe la vechi prin parcare si le băgam mere în țeava de la eșapament de la mașină și mă uitam la ei și râdeam cum se chinuie să pornească mașina și nu și dădeau seama ce are.

O dată ardea un foc de frunze si am luat o cutie de diluat intreagă și i-am luat capcul si am aruncat-o in foc dar nu a făcut ca in filme nu arde jmecher arde asa ca si motorina sau ceva mai prost de cat motorina ma asteptam sa faca spectacol.

Altă dată mirosea a gaze dintr-un garaj și am băgat bețe de chibrit aprinse si au bubuit 6 garaje la rând unul după altul că eu nu șțiam că sunt gaze și în celelalte garaje.

Sau mă duceam cu vin la școală si le dădeam la colegi să bea,
Alta data m-am urcat pe scoala si m-a prins directoarea ca ma turnat o profa care m-a vazut escaladând

Alta data urma sa dau teza la matematica si am sarit pe geam de la etajul 1

Alta data ma tot batea profesoara de matematica pentru că nu făceam meditațiile cu ea
pentru ca ea pusese toata clasa sa faca meditatii ca era o spăgară
și eu in timp ce dădea în mine am luat catedra si i-am pus-o in cap
și m-am făcut in fața clasei că i-o trag pe la spate si doreau să mă ezmatriculeze si a trebuit să mă mut la ată școală

Sau am mers cu mai multi colegi de clasă la o fată dinasta care o făcea pe bani si au plătit-o si ei au incercat sa faca ceva cu ea dar eu nu m-am băgat la treaba asta pentru că ma gandeam sa nu iau microbi sida...

tot pe la 12 ani imi facusem un post de radio pirat FM de 3W

Faceam numai prostii nici nu mi-le aduc aminte pe toate, faceam si chestii din astea banale de exemplu vopseam un magazin ca mama avea mai multe si chioscuri si vopseam unul dintre ele asa de plictiseala si sa nu se rugineasca ca tineam la ele era bunul familiei, si asa nu aveam nimic de facut ma plictiseam si trec pe acolo 2 fetite la vreo 4 anisori si se tot dau mari cu ce fel de rochițe au ele si se tot ânvârt pe acolo si ma tot enerveaza câteava ore in continu
venisera intentionat sa ma streseze
si bag eu pensula in deruginol si le stropesc ca popa pla boboteaza cu aiazma.

Sau mergeam prin pădure cu bicicleta sau pe jos fără să știu cât de mare este padurea si ma puteau mânca lupii o data a trecut un lup pe lângă mine si eu făceam treaba mare si el alerga un iepure
si m-am speriat atat de tare ca ar fi putut sa vina sa ma atace pe mine.

Sau mergem intr-un poligon de tragere si adunam gloante trase de pe jos si le bagam acasa in soba
bine ca nu am gasit nici un glont cu praf de pusca in el

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Legal nu aveti voie sa lasati nesupravegheati copiii sub 12 ani. Daca patesc ceva intrati la probleme grave.

Daca au ajuns sa faca ce au facut, ceva clar nu procedati bine ca parinte... urecherea este un fapt minor.
Ar trebui sa va preocupe mai mult cum s-a ajuns aici decat de faptul ca i-ati urecheat

| Mavni a răspuns:

Ai procedat gresit pana la acel moment. Ce educatie primesc acei copii? Zero! Iar tu ii lasi singuri la 10-12 ani ca sa mergi la sala? Asta spune totul despre tine! Daca mai si spune cineva asta la protectia copilului...

| Mosotti a răspuns (pentru Mavni):

Vaiii ce sa zic "ii lasi singuri la 10-12 ani", pe mine ma lasa mama singur si la 7 ani, veneam de la scoala si eram singur pana la ora 17 cand veneau parintii de la munca si nu faceam din astea, si multi copii erau in situatia asta si nu faceau asa ceva deloc.

Veneam de la scoala mancam, imi faceam temele, ma jucam cu jucarii in liniste si aia era.
Lasati naiba protectia copilului ca asa de bine sunt aia ca ies copiii defecti din orfelinate, nu tu afectiune, nu tu jucarii, nu tu nimic, asa de mult ii protejeaza.

Are si mama viata ei, are dreptul sa-si traiasca viata, nu sa stea dupa copii mereu, mai ales la varsta aia cand sunt deja destul de mari sa stea singuri.

| Diana183930229 a răspuns:

Buna ziua, presupun ca da, dar partea cu luatul de urechiuse e cam dureroasa, mama mi-a rasucit odata urechea pentru ca am mi-a scapat o injuratura la un joc pe calculator si am avut-o rosie pe moment rau de tot, adica este o senzatie nasoala

| Andreea0076363 a răspuns (pentru Diana183930229):

E... da, si pe ei i-a durut, dar sincer si eu i-am urecheat destul de tare la ce socata eram

| Mosotti a răspuns (pentru Diana183930229):

Pai f bine sa fie dureroasa ca merita, asta trebuia de mult, i-a lasat de capul lor sa-si ia nasul la purtare.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreea0076363):

F bine ai facut, meritau urecheati tare! E nesimtire sa distrugi casa, si eu cauzeaza durere voua cu atatea pagube.

| Catalinselix a răspuns:

O palma data la timpul eu face minuni, nu incurajam violenta in familie dar copilul ce nu intelege de vorba are nevoie de stimuli exterior de asociat--adica daca faci ceva rau=durere; faci ceva bine =laude+o mica recompensa uneori; mentionez faptul ca daca tu ca parinte nu ii explici copilului limitele si valorile sociale ramai cu un copil fara cei 7 ani de acasa.