| Ioanaa10 a întrebat:

Spuneți-mi și mie, în cazul unui bebeluș care e hrănit cu lapte praf, cum se calculează timpul de la hrănire? În funcție de ora când începe sa mănânce sau când termina de mâncat? Gen cum se calculează că mănâncă la 3 ore? Dacă începe sa mănânce la ora 10 și termina la 10 jum, trebuie sa mănânce la 13 sau la 13 jum ca să fie la 3 ore?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și de la sân și din lapte praf, țipă el când îi este foame.

| mastadont a răspuns:

Nu cred că contează atât de mult. Eu pun ora de când începe însă 5 minute în plus sau în minus nu fac nici o diferență deci presupun că se poate pune și ora la care termină de mâncat. În general, eu și cu soția hrănim copilul atunci când îi e foame, nu ne luăm neapărat după un orar prestabilit.

| Dandinelle a răspuns:

La lapte praf e cam la 3-4 ore. Daca mănâncă cam jumătate de oră poți să calculezi sa te incadrezi in timpul asta, dar fiecare bebeluș e diferit și cum a scris și sadrian46 țipă el/ea când îi e foame: se trezește, plânge, te alerteaza in vreun fel sau altul.

| 9Florin9 a răspuns:

Se calculeaza timpul de cand a terminat de baut.

| Ioanaa10 explică:

Nu e prea mult sa ceara 120 ml la 3 ore? Pediatra asa îmi spune, dar ea plânge de foame efectiv?