| Blackmetalhead a întrebat:

Recomandati-mi va rog multe serii de carti fantasy BUNE gen (Harry Potter Lord of the Rgins etc) FUNDA cel mai bun raspuns

8 răspunsuri:
| Teardrop a răspuns:

Cronicile Wardstone - Joseph Delaney.
Chiar dacă sunt scrise într-un mod copilăresc, și sunt cărți pentru copii, povestea e foarte captivantă, frumoasă, te prinde, are un suspans greu de descris în cuvinte. La un moment dat nici n-o să mai sesizezi felul copilăresc în care e scrisă, fiindcă locurile sunt atât de bine descrise, și personajele atât de bine conturate, încât le vizualizezi instantaneu.

Vrăjitor și Vrăjitoare - James Patterson

Serie despre un frate și-o soră într-un viitor distopic, ce, alături de alți copiii luptă împotriva Noului Ordin, un guvern totalitar ce i-a separat de părinți și le-a luat muzica, filmele, cărțile, cam tot ce înseamnă artă. Acțiune, iubire, magie, se potrivește cu descrierea ta. E dinamică și ușor de citit.

Jocurile Foamei - Sussane Collins
4)Jocurile Foamei - probabil singura carte scrisă recent care m-a impresionat cu adevărat. Și aceasta este o distopie de primă clasă, cu un conflict interior deosebit. Chiar dacă pare puțin cam chici din cauza triunghiului amoros dintre personajele principale, odată ce privești dincolo de asta vei sesiza o analiză interioară puternică. Povestea asta te aduce înapoi în realitate. Când îți dai seama că odată ce câștigi ceva, pierzi ceva.

Percy Jackson şi Olimpienii - Rick Riordan - Mărturisesc că la început mi s-a părut o mare tâmpenie, dar mi-am schimbat rapid opinia. Merită citite. Păcar că în Romania au apărut doar primele două volume. Le poţi citi însă în engleză.

Cronicile Familiei Kane - Tot Rick Riordan.

În general, același stil ca în prima, doar că asta se ocupă de egipt și Zeii Egipteni. Pentru mine a fost mult mai fascinantă fiindcă prefer mitologia Egipteană.

Seria de cărţi scrise de Annonymous. Cele mai complexe d.p.d.v al firelor narative. Toate sunt diferite, însă, la un moment dat, ajung să se împletească şi la final fac o buclă perfectă. O poveste nebună, nu alta.

Urzeala Tronurilor - George R.R. Martin

| Syndre a răspuns (pentru Teardrop):

Vezi că Urzeala Tronurilor e numele primului volum, seria se cheamă Cântec de gheață și foc.

| Teardrop a răspuns (pentru Syndre):

Greșeala mea. Mersi!

| Syndre a răspuns (pentru Teardrop):

Pentru nimic.

| Syndre a răspuns:

-The Night Angel Triology de Brent Weeks.
-A Song of Ice and Fire de George R.R. Martin
-Kingkiller Chronic de Patrick Rothfuss.
-The Farseer Trilogy de Robin Hobb
-The First Law de Abercrombie
-American Gods de Neil Gaiman
-The Long Price Quartet de Daniel Abraham
-The Dark Tower de Stephen King
-The Prince of Nothing de Scott Bakker
-Tale of the King de Douglas Hulick
O lectură plăcută! happy

| darkangel90 a răspuns:

C S Lewis-Cronicile din Narnia,
Rose E Sabin-seria Şcoala de vrăjitorie,
Anna Dale-Şoptindu-le vrăjitoarelor,
V M Jones-seria Karazan(Şerpii din Arakesh, Prinţul pierdut, etc),
Sophie Audouin-Mamikonian-seria Tara Duncan(Magicienii sorţitori, Cartea interzisă, Sceptrul blestemat, etc),
Angie Sage-seria Septimus Heap(Magie, Zborul, Leacuri, etc), Christopher Paolini-Eragon,
Joseph Delaney-seria Vraciului(Ucenicul vraciului, Blestemul vraciului, Secretul vraciului),
P B Kerr-seria Copii lămpii fermecate,
Nancy Farmer-Marea trolilor,
Paul Stewart & Chris Riddell-Cronicile Lumii de Margine,
Alan Gibbons-trilogia Legendeer(Umbra Minotaurului, Războinicii Corbului, Legiunea Vampirilor).

| Capota a răspuns (pentru darkangel90):

Ai uitat de Drumul spre Vozia volumele I si IIwinking tongue

| Whooooo a răspuns:

Salut nu iti trebuie 1000 seri iti dau un srial facut dupa o carte este Fabulos 'Game of Thrones' urmareste cateva episoade si daca nu-ti convine iti dau eu Funde laughing