| florin616 a întrebat:

Unde ma duc sa-mi depun dosarul de pensie de handicap?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi ti-am raspuns de mai multe ori totusi se pare ca n-ai retinut nimic.
Nu exista pensie de handicap iar drepturile pentru persoanele cu handicap se acorda in baza L.448/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART.57.(1) Dreptul la asistenţă socială sub formă de prestaţii sociale se acordă la cerere sau din oficiu, după caz, pe baza actelor doveditoare, în condiţiile prevăzute de lege.
  (2) Cererea pentru plata prestaţiilor sociale se înregistrează la autoritatea administraţiei publice locale competente în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul sau reşedinţa persoana cu handicap.
  (3) Cererea şi actele doveditoare pot fi depuse în condiţiile prevăzute la art. 31 alin. (3).
  (4) Plata prestaţiei sociale se face începând cu luna următoare depunerii cererii şi încetează cu luna următoare încetării dreptului la prestaţia socială respectivă.

  ART. 58
  (1) Copiii cu handicap, inclusiv copiii cu handicap de tip HIV/SIDA, beneficiază de alocaţie de stat în condiţiile şi în cuantumul prevăzut de lege, majorat cu 100%.
  (2) Copiii cu handicap de tip HIV/SIDA beneficiază de o alocaţie lunară de hrană, calculată pe baza alocaţiei zilnice de hrană stabilite pentru consumurile colective din unităţile sanitare publice.
  (3) Adultul cu handicap vizual grav primeşte pentru plata însoţitorului o indemnizaţie echivalentă cu salariul net al asistentului social debutant cu studii medii din unităţile de asistenţă socială din sectorul bugetar, altele decât cele cu paturi.
  (4) Adultul cu handicap beneficiază, în condiţiile prezentei legi, de următoarele prestaţii sociale:
  a) indemnizaţie lunară, indiferent de venituri:
  1. în cuantum de 202 lei, pentru adultul cu handicap grav;
  2. în cuantum de 166 lei, pentru adultul cu handicap accentuat;
  b) buget personal complementar lunar, indiferent de venituri:
  1. în cuantum de 91 lei, pentru adultul cu handicap grav;
  2. în cuantum de 68 lei, pentru adultul cu handicap accentuat;
  3. în cuantum de 33, 5 lei, pentru adultul cu handicap mediu."
Pentru a beneficia de drepturile prevazute de aceasta lege trebuie sa fii incadrat intr-un grad de handicap si incadrarea o face comisia pentru incadrarea in grad de handicap din judetul tau. Abia apoi poti depune cererea pentru drepturile legale.

| florin616 explică (pentru Ioandelasal):

Ba fra mi-e lene sa citesc atatea chesti, de aia

| Ioandelasal a răspuns (pentru florin616):

Si crezi ca o sa-ti dea cineva bani pentru lene?
Si poti fi mai civilizat, nu sunt "ba" cu tine si nici frate.

| florin616 explică (pentru Ioandelasal):

Doar 34 de lei pentru gradul 3, cum se gandesc aia ca poate trai un om care nu poate munci cu 33 de lei pe luna!?

| florin616 explică (pentru Ioandelasal):

Bine,imi cer scuze domnule, credeam ca sunteti de o seama cu mine pentru ca folositi siteul, se pare ca m-am inselat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru florin616):

Iti accept scuzele. Puteai sa te uiti pe profilul meu si ai fi vazut ca implinesc 67 de ani peste cateva zile.

| Ioandelasal a răspuns (pentru florin616):

Depinde in ce grad de handicap (accentuat, grav sau mediu) vei fi incadrat si mai sunt si alte drepturi prevazute de lege.

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La Comisia de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap din cadrul DGASPC judetean(din judetul de domiciliu).