| MrNobody a întrebat:

Salutare. Am fost sa donez sânge iar angajatorul mi-a spus ca trebuie sa recuperez ziua, chiar daca a fost zi libera plătita. Este legal?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal, nu trebuie sa recuperezi acea zi, este stabilita ca libera platita prin prevederile legale privind donarea de sange.

| darrio2007 a răspuns:

Nu este legal.

| Simpatic a răspuns:

Zii angajatorului sa isi vada de treaba lui!

de pe net aflam urmatoarele :

Trebuie sa cunosti ca in Romania, conform unei hotarari de guvern (HG 1364/2006), donatorii de sange au dreptul sa primeasca o zi libera de la locul de munca, in ziua donarii, astfel incat problema timpului dedicat acestui gest se reduce semnificativ. Pentru a beneficia de aceasta zi libera pentru donare de sange trebuie sa lucrezi legal cu contract de munca si sa aduci o adeverinta ca ai donat sange. De aceasta zi libera pot beneficia si elevii si studentii. Acestia primesc o scutire de o zi in baza adeverintei ca au donat sange. In plus, daca este mentionat in regulamentul intern, aceasta zi libera poate fi platita de catre angajator.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu este legal ce face angajatorul tau

| ReddY25 a răspuns:

Nu e

| Lupică27 a răspuns:

Tipicul patron jegos, mergi la itm si fa plangere.

| Cipi1212 a răspuns:

Bună, Din câte știu, ziua în care donezi sânge, se consideră zi liberă.

| Lupică27 a răspuns (pentru Cipi1212):

Pentru patronii comunisti nu se considera.

| MrNobody explică:

Am inteles. Dar el o tine pe a lui ca luna asta trebuie sa am 168 ore lucrate si ca ies pe minus cu 8. Iar alea 8 trebuie sa le recuperez pentru ca am fost platit dar nu am fost la munca. Iar adeverinta aia de la donare pe care i-am dato zice ca este practic o scutire

| Lupică27 a răspuns (pentru MrNobody):

Spune-i daca ies pe minus cu 8 ore aduc ITM-ul peste tine si nu mai stau la discutii, si te dau si in judecata pentru ca te folosesti de bunatatea angajatilor.