| adyiSAMP a întrebat:

am si eu o problema rog sa imi raspunda doar cei care stiu care sunt siguri 100% Am lucrat la un supermarket ca si casier si a venit un prieten si a cumparat niste produse in valoare de 25.000 lei 25 milioane vechi si eu nu i-am luat bani am facut bonul pe alt cont nu pe al meu si eu mi-a dat o suma de bani iar eu i-am dt-o inapoi in fine si azi m-a sunat cei de la politie ca sa ii duc produsele inapoi ca sunt furate etc ca pe camera se vede nu stiu ce in fine oare sa fie chiar asa adica daca eu i-am scanat produsele i-am dat bon fiscal numa ca nu mi-a achitat... ce este este furt este ceva grav ceva este dar cei de la politie imi spuneau ca este inchisoare intre si intre etc vreau sa stiu sigur si dau cate funde pot oferi numa sa ma ajutati multumec

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind angajat ca si casier tu ai savarsit infractiunea de delapidare, conform Codului penal, citez:
"ART.295.Delapidarea
  (1) Însuşirea, folosirea sau traficarea de către un funcţionar public, în interesul său ori pentru altul, de bani, valori sau alte bunuri pe care le gestionează sau le administrează se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică.
  (2) Tentativa se pedepseşte."
"ART.308.Infracţiuni de corupţie şi de serviciu comise de alte persoane
  (1) Dispoziţiile art. 289-292, 295, 297-301 şi 304 privitoare la funcţionarii publici se aplică în mod corespunzător şi faptelor săvârşite de către sau în legătură cu persoanele care exercită, permanent ori temporar, cu sau fără o remuneraţie, o însărcinare de orice natură în serviciul unei persoane fizice dintre cele prevăzute la art. 175 alin. (2) ori în cadrul oricărei persoane juridice."
Este o infractiune destul de grava si nu vei mai putea ocupa functii care atribuie calitatea de gestionar.

regis
| regis a răspuns:

Sa intelegem ca e minus pe codul unui coleg. Asa cum au zis cei de la magazin, se vede pe camera cine a fost la casa nr.X in data Y, cand s-au incasat acele produse. PEntru ca eliberand bon fiscal, tu le-ai vandut, doar ca ti-ai insusit contravaloarea lor.
Evident e vorba de un furt, iar pentru ca ai folosit si codul altcuiva, ai comis si un abuz de incredere.
Probabil stand cativa ani la racoare ai intelege ca daca esti platit ca si casier trebuie sa incasezi banii in casierie si nu in propriul buzunar. Ma mir ca Politia ti-a cerut sa restitui bunurile si nu banii furati, pentru ca tu ai furat banii, nu produsele.
Totusi, inclin sa cred ca telefonul primit este doar o farsa, pentru ca Politia iti pune catusele direct pe maini, fara sa ti le zangane in prealabil la telefon...

| darrio2007 a răspuns:

Normal ca este furt.Pe bon apare valoarea dar nu exista banii in casa.Cam asta am inteles eu din varza asta de scris al tau.

| adyiSAMP explică (pentru darrio2007):

Da pe bon sunt banii dar pe casa nu sunt casa e pe minus dar pe casa nu apare numeele meu e alt nume pentru ca am intrat cu alt cod happy

| darrio2007 a răspuns (pentru adyiSAMP):

Dar la casa respectiva si la ora la care ai facut operatiunea erai TU.Acum ai inteles?

| adyiSAMP explică (pentru darrio2007):

Da

| darrio2007 a răspuns (pentru adyiSAMP):

Ai bagat si alt cod.O infractiune in plus.Te poate da in judecata si persoana al carei cod l-ai introdus.Pana la urma suma era de 25 000 lei sau 25 (2500 lei noi) de milioane bani vechi? Ca nu inteleg.Sau nu stii sa convertesti lei noi in lei vechi? Cum te-or fi angajat aia de la supermarket?

| adyiSAMP explică (pentru darrio2007):

Ca am bagat alt cod nu e problema pentru ca persoana al carei era codul nu mai lucfreaza aici de 3 luni si doar ea mi-a spus codul si parola. si suma e de 25.000 lei noi adica 25 milioane vechi

| express11 a răspuns:

Problema este ca bonul are data, iar ei au contul, celui care probabil, nu a fost la munca.au luat inregistrarile, si tu erai la casa atunci, la ora si minutul respectiv.o sa faci puscarie, caci nu gandesti.

| lpavel a răspuns:

Probabil ca pe camera nu se vede bine... daca acel prieten nu mai are bonurile esti in mare incurcatura! Bafta, vei avea nevoie!

| Jipa95 a răspuns:

Doamne cata prostie sa ai..cum ma nene vine ala la casa, ii scanezi produsele si nu ii iei banii?
Esti pasibil de furt! Acolo nu se tine cont de familie, mama tata, prieteni! Iei banii oricui. Acum suporta consecintele.

| johnnny123 a răspuns:

Tu chiar crezi ca este de joaca cu lucrurile astea?

Da, bineinteles ca este furt. Iar daca te-a sunat politia, inseamna ca supermarketul a depus plangere.

Noul Cod penal pedepseşte furtul cu închisoare de la şase luni la trei ani sau cu amendă. In cazul tau s-ar putea incadra chiar la furt calificat, pentru ca nu a fost un simplu furt, ci au fost implicate doua persoane, ai facut bonul pe alt cont, etc. Toate acestea sunt agravante.

Sfatul meu este sa faci absolut tot ce-ti sta in putere ca sa te intelegi cu supermarketul. Da-le inapoi tot, imprumuta-te daca nu le mai ai, accepta orice propunere iti fac.
Altfel vei avea probleme toata viata din cauza unei prostii.

| frostxtq a răspuns:

Nu te supara, dar e vina ta. Prieten, frate, ce-o fi, cum ai putut sa ii dai bon dar sa lasi sa nu iti achite ceea ce a 'cumparat'?
Daca era supermarket-ul tau mai ziceam, dar asa cel mai probabil o sa fii acuzat de furt sau de complicitate. Oricum ar fi o sa fii inchis.

| Vanqu1sh a răspuns:

Degeaba sunt inregistrate produsele ca fiind vandute daca nu sunt platite, oricum o dai se numeste furt, ceea ce si este. Cum sa faci asa o porcarie? Unde lucrezi? Sa vin si eu sa imi dai ceva pe caiet...

| PapagalGalben a răspuns:

Te-ai **** pe tine...:#