| Dardanel21 a întrebat:

Salut,

Lucrez de 6 luni la un bar,(program de la 7:30-00:00,2 cu 2),știu ca depășesc limita de ore lucrate pe săptămâna,însă doresc sa știu dacă la și la noi ar trebui plătite zilele libere de la stat, dublu.De ex prima și a doua zi de Paste.

Multumesc!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru orele suplimentare trebuie sa se acorde zile libere si, daca nu este posibil, sa fie platite suplimentar, conform Codului muncii, citez:
"ART.122.
(1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.
(2) În aceste condiţii salariatul beneficiază de salariul corespunzător pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
(3) În perioadele de reducere a activităţii angajatorul are posibilitatea de a acorda zile libere plătite din care pot fi compensate orele suplimentare ce vor fi prestate în următoarele 12 luni.
ART.123.
(1) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. 122 alin. (1) în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentară, acordat în condiţiile prevăzute la alin. (1), se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază."

| Lupică27 a răspuns:

Ar trebui dar nu ti le plateste pentru ca e un jegos, ca toti patronii, daca era om calumea nu ajungea patron.

| Torrpi a răspuns:

Barul ala nu este al Statului. Este al unui patron. Privat.
Pentru zilele lucrate suplimentar se da zi libera sa te odihnesti. Daca patronul nu are oameni, te plateste.

| Dardanel21 explică (pentru Torrpi):

Deci practic ar trebui sa fiu plătit dublu?

| Torrpi a răspuns (pentru Dardanel21):

Daca nu primesti liber.
Dar mai este un aspect. Daca programul este non-stop, zilele de sambata, duminica sunt lucratoare prin contract. Vezi ce spune in contractul tau.