| SimonaBubu a întrebat:

Este ceva normal ca am bătut-o pe una grav, ca îmi cerea bani și nu ma lasă în pace?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu estee normal si nici legal, fapta ta, in functie de urmari, poate fi incadrata la infractiunea de lovire sau alte violente sau la vatamare corporala.

| Simpatic a răspuns:

Iti cerea bani, cum iti cerea? iti cerea bani imprumut, iti cerea o datorie pe care o aveai la ea si ai batut-o ca sa nu ii mai dai acei bani, cum? happy

in orice caz daca necesita spitalizare (si chiar de nu) si depune plangere poti avea probleme cu legea, Lovirea şi vătămarea integrităţii corporale din Codul Penal

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bătaia e considerată ceva normal indiferent de circumstanțe doar când ai un nivel de educație foarte scăzut.

| dullcat a răspuns:

Nu, nu este normal.E asa greu sa ignori astfel de persoane? Trebuie sa apelezi la violenta, in secolul actual?

| SimonaBubu explică (pentru dullcat):

Prea proasta era, mai și insista nu am avut mila deloc de ea.

| dullcat a răspuns (pentru SimonaBubu):

Aha.Mna, ce oferi aia primesti de la karma, deci in locul tau nu as mai face din astea.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nimic nu justifica violenta!
din contra tu ai putea sa ai probleme.

| johnnny123 a răspuns:

Dar ție ți s-ar părea "normal" ca persoana pe care ai bătut-o grav să vină într-o zi și să-ți dea cu o cărămidă în cap? Sau ți se pare "normal" numai atunci când o faci tu altora?

Nu, într-o lume civilizată nu este "normal" să bați pe cineva, cu excepția situațiilor de legitimă apărare. În rest, nu ne facem dreptate singuri ci aderăm la normele și legile care mențin societatea funcțională.

| ReddY25 a răspuns:

În nici un caz!

| 1234568807 a răspuns:

Nu prea e ceva normal daca stai sa te gandesti, daca victima are nevoie de ingrijiri medicale ai cam pus-o ii platesti spitalizarea si poti avea si plangere penala

| MistarGoGu a răspuns:

Exista o instituție numita Politie cam rudimentara ea dar tot este folositoare! De ce iti cerea bani? Pentru ce? Daca este vorba de ceva ilegal ( * santaj, taxa de protectie ) atunci clar trebuie reclamat! Daca ai actionat fara un MOTIV real te poti transforma din Victima in Acuzat!

| Teajut123SMR1 a răspuns:

Te-am arestat simonabubu ai incurkcato

| Teajut123SMR1 a răspuns:

Mainile sus

| jaqtoo a răspuns:

Dacă îți cerea bani abuziv, trebuia frumos să mergi la poliție, nu să rezolvi tu cu forța cazul, că din victimă, poți deveni acuzat.