| nusica a întrebat:

Daca se merge pe optiunea pensie cu grad III de invaliditate, fara a fi salariat, se inregistreaza vechimea in munca? Daca merg la casa de pensii imi da hartie cu recalcularea pensiei cu anii de invaliditate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vechime in munca(de altfel legea pensiilor publice de stat nici nu mai foloseste aceasta sintagma ci aceea de stagiu de cotizare) ci se considera perioada asimilata stagiului de cotizare, conform art.49 din L.263/2010, citez:
"ART.49.(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
a)a beneficiat de pensie de invaliditate;"
La data indeplinirii conditiei de varsta limita de pensionare pensia de invaliditate va fi transformata in pensie pentru limita de varsta, luandu-se in calcul si perioada cat s-a primit pensie de invaliditate, asa cum am aratat mai sus. Numai bine!

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1. Da, asa cum ti-a spus Ioandelasal numai ca, in cazul in care nu ai fost salariat pe durata invaliditatii, la stabilirea punctajului lunar se ia in calcul, in exclusivitate, numai cuantumul pensiei --- daca ai fi lucrat s-ar fi luat in calcul, prin cumulare, atat pensia cat si venitul salarial( cel corespunzator platii contributiilor la as. sociale )din acea perioada.

2.Anii corespunzatori invaliditatii sunt inclusi in intreaga ta activitate( de la inceput pana la sfarsit) iar calcularea punctajului mediu anual se face cu programe speciale pentru intreaga perioada de activitate si inactivitate( pensie, scoala,armata, etc. ). Calculul punctajului mediu anual ( ale carui puncte se inmultesc cu valoarea unui punct de pensie rezultand astfel, pensia propriu-zisa ) nu se face separat, pe anumite perioade! Deci, nu cred ca se va osteni careva sa "rupa " intervalul corespunzator pensiei de invaliditate de intreaga perioada de activitate, sa o calculeze separat doar pentru motivul ca ai avea suspiciuni ca n-a fost luata in calcul! Daca, prin absurd, ai primi acea hartie acele cifre nu au relevanta pentru tine, caci NU ele determina cuantumul pensiei! Numai punctajul pe care-l vezi inscris in fiecare luna pe cuponul de pensie are aceasta relevanta.

| nusica explică (pentru alessia5158):

Alessia,nu am suspiciuni in ceea ce priveste punctajul, doctorul de la comisia de expertiza mi-a spus sa aduc de la casa de pensii calcularea vechimii, deci cei 29 ani ai mei plus cei 7 ani de grad 3, ca am inteles ca se adauga cam 3 luni pe an, deci am 7 ani, 29ani+vreo 2 ani si ceva=vreo 31 ani vechime pana in prezent,vrea doctorul pentru nerevizuibil,vreau deci(am dreptul?)o adeverinta sau hartie cu aceste calcule pana in prezent, nu pana la pensionarea definitiva, oare am reusit sa ma fac inteleasa? Multumesc din toata inima

| alessia5158 a răspuns (pentru nusica):

Deci, ceea ce te intereseaza este "Stagiul total de cotizare" --- acesta INCLUDE si acel "Stagiu potential acordat " pentru fiecare an de invaliditate! Fa o cerere la Casa de pensii pentru a-ti elibera un asemenea document care sa certifice Stagiul total de cotizare ( contine stagiul efectiv cotizat + stagiul potential acordat ). Sanatate si numai bine!

| nusica explică (pentru alessia5158):

Multumesc din toata inima,cred ca asa trebuie sa cer, multumesc foarte mult, o zi minunata sa ai