| RecKinul a întrebat:

Bună ziua! Dacă îmi construiesc propriul detector de metale îl pot înregistra la politie și primi autorizație? Am văzut că legea nu specifică clar că trebuie să fie omologat sau să fie obligatoriu cumpărat din comerț.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca STII sa construiesti un detector, atunci il poti face si sub forma altor obiecte, ce nu seamana cu detectoarele din comert (de exemplu: sub forma unor bocanci, rucsac, sau chiar de bicicleta).
si nici nu poti fi tras la raspundere (nu are acte, forma, etc.).

| Simpatic a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu poti pentru ceva ce faci tu home made, dar nu-s Dzeu sa le stiu pe toate
Cel putin asa reiese din acest articol : https://detectorshop.ro/autorizatie
de ce nu poti in opinia mea? pentru ca nu poti obtine autorizatie pentru ceva ce nu ai cumparat cu documente
Cine crede si vine cu argumente fata de ce am zis eu, nu am nicio problema, eu nu sunt precum unele si unii crispati de aici care vin cu citate si copy-paste si nu accepta criticawinking
Succes