| HodoroncTroncTronc a întrebat:

Buna. Am avut o experienta rea cu un insctructor. Se enerva rapid la orice greseala si ma facea sa ma simt prost despre mine.

Recent, i-am scris o recenzie negativa pe Google care am scris toate chestiile negative despre el si am lasat o stea din 5.

Pot sa fiu dat in judecata pentru defaimare/calomnie, chiar daca este adevarata atitudinea lui?

clasic "dau funda" propozitie

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti fi dat in judecata dar asta nu inseamna ca ar si castiga, daca cele relatate sunt adevarate si ai dovezi ca este asa.

| HodoroncTroncTronc explică (pentru Ioandelasal):

Nu chiar am dovezi deoarece nu am inregistrat nimic. Deci sa ghicesc sa il las pe om sa se comporte urat cu mine si cu ceilalti, si sa pierd la tribunal?

| Ioandelasal a răspuns (pentru HodoroncTroncTronc):

Daca se comporta cu toti asa de ce nu reclamati mai multi la conducerea scolii?
Si vorbeste cu ceilalti colegi, sa vezi daca ar fi martori pentru tine, in caz ca te da in judecata, depozitia de martor este proba in proces.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti fi dat in judecata pentru defaimare.
Tu pregateste dovezile, ca la un eventual proces sa te poti apara, ca de nu le ai, poti sa platesti despagubiri de multe sute de mii de euro, fiindca te poate acuza ca i-ai distrus afacerea si din cauza ta a pierdut foarte multi bani.