| George199999 a întrebat:

Am primit o foaie de la poliție in care scrie așa: Vi s-a anulat permisul de conducere in baza sentinței nr 3888. Am doi ani cu suspendare și 1 de supraveghere. Pe cât timp mi l-au anulat? O fi cât sentinta?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Anularea permisului de conducere inseamna ca nu mai ai permis si va trebui sa sustii o noua examinare pentru obtinerea permisului de conducere. Aceasta se poate sustine dupa o perioada de 1 an de la data hotararii definitive de condamnare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stii ce inseamna cuvantul anulat?
de ce il confunzi cu cuvantul "suspendare"

adio permis, trebuie sa faci scoala iar si sa dai examene cand ai voie

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

El vorbeste de pedeapsa cu suspendare, nu de suspendarea permisului: adica este condamnat la 2 ani de inchisoare cu suspendare si unul de supraveghere.

| suntserios a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Mai citeste odata ce am scris, poate a doua oara intelegi.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Dar este foarte clar: ai zis ca el confunda cuvantul "anulat" cu cuvantul "suspendare". Dar nu o face. Cuvantul anulat il foloseste pentru permisul de conducere, iar cuvantul suspendare il foloseste pentru pedeapsa primita.
Eu zic sa mai citesti tu odata ce ai scris. Aici nu e vorba de ce crezi tu ca ai vrut sa scrii, ci de ce a inteles cel care citeste.

| suntserios a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Hai mai citeste inca odata, daca nu te prinzi iti explic pe urma

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Nu m-am prins.

| suntserios a răspuns (pentru CodrutElian1990):

I am zis sa nu confunde cuvantul anulat din sintagma "permis anulat" (care presupune ca nu mai are deloc dreptul de a conduce pana nu da iar examenul) cu suspendat din sitagma "permis suspendat" (care inseamna ca nu mai are dreptul de a conduce o mica perioada)

Nu am facut nicio referire la pedeapsa lui nicaieri. Vorbeam strict de termenii folositi. El e clar ca a confundat anularea permisului cu suspendarea premisului.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

In ce a scris, el nu face aceasta afirmatie si confuzie.
El spune: "Am primit o foaie de la poliție in care scrie așa: Vi s-a anulat permisul de conducere in baza sentinței nr 3888. " Deci e clar, el a inteles ca permisul lui este anulat. El precizeaza: "Am doi ani cu suspendare și 1 de supraveghere." Deci spune care este pedeapsa din sentinta. Apoi intreaba "Pe cât timp mi l-au anulat? O fi cât sentinta?" Aici intreaba de durata anularii permisului: daca este pe perioada pedepsei din sentinta. El nu a inteles ca anularea nu se face pe o anumita peioada ci definitiv.
Sa inteleg ca tu ai vrut sa spui ca el a confundat termenul de anulare a permisului cu termenul de suspendare a permisului? Da, se poate. Dar Napoleon spunea asa: "Nu e de vina cel care nu intelege mesajul primit, ci cel care l-a transmis".

| suntserios a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Fix asta am vrut sa spun...
ete fas cu Napoleon, ce sa zici si tu acum ca nu te ai prins din prima.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru suntserios):

Ce sa ma prind: ce ai vrut sa zici si nu ai zis? Eu am dat la trei persoane sa imi spuna ce au inteles din ce ai raspuns tu si au remarcat ceea ce am remarcat eu, In ce cuvinte... nu-i de scris aici.
Cat despre Napoleon... mai documenteaza-te.

| George199999 explică (pentru suntserios):

Stiu că trebuie să fac scoala din nou dar nu stiu pe cat o fi anulat adică cand o să mă pot apuca de școală, eu zic că am fost destul de explicit

| sierra1 a răspuns:

"Pe cât timp mi l-au anulat?" - ăla avut, pe veci!

da' ce-ai făcut?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Eu nu te-as mai lasa sa conduci nici macar bicicleta! Pentru neavizati: Tovarasul George a omorit pe cineva in 2018, ulterior a ramas fara permis si pentru o neacordare de prioritate unui pieton. Va dati seama cit de atent si conform legii conduce, nu? Iar acum va putea da din nou de permis ca sa mai omoare vreun sarac de-asta de pieton...

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ioande la sat greseste. Pai daca e condamnat pentru 2 ani, are dreptul sa dea examen in timp ce isi ispaseste pedeapsa?
Trebuie sa treaca 1 an de la executarea pedepsei. in cazul tau 4 ani.

| goguPatent a răspuns:

Anularea inseamna ca nu mai ai permis deloc nu ca e suspendat.

| RaduRobertRO a răspuns:

Anularea permisului e definitiva, nu ai ai ce-i face. Ca sa pricepi mai usor: daca luai amenda + anulare permis, dupa ce plateai amenda tot fara ramaneai. Asa ca dupa ce expira condamnarea, tot fara permis esti. Nu sunt sigur daca poti da exament pana expira suspendarea sau perioada de supraveghere. Oricum, scoala o poti incepe.