| Ala4Per a întrebat:

Bună! Vreau sa încep sa creez un joc pe ROBLOX, dar nu am un laptop. Asa ca vreau sa îmi spuneți care este cel mai potrivit laptop, windows, etc care sa tina ROBLOX Studio destul de bine dar sa fie și acceptabil la preț. Nu vreau unul de performanta, unul doar sa meargă ok și sa fie ok și pentru un copil, adica sa fie între. Și cam cati robuxi îmi sugerați sa am pentru a face un joc cât de cât ok cu animați?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru inceput pornesti in a afla care sunt cerintele de sistem pentru acest Roblox studio, si afli ca acestea sunt

System Requirements (https://create.roblox.com/docs/studio/setting-up-roblox-studio)

The following system specifications ensure that Studio runs smoothly:

Windows (64-bit) – Windows 7, 8, 8.1, 10, or 11. For Windows 10 or earlier, you also need Internet Explorer 11 or higher and the latest version of WebView2.¹
Mac – macOS 10.13 (High Sierra) and above.
Processor – Processor with a clock speed of 1.6 GHz or better.
RAM – 4 GB of system memory.
Hard Disk – At least 10 GB of available hard disk space after installation.
Graphics Card – A computer less than 5 years old with a dedicated video card or a laptop less than 3 years old with an integrated video card.
Internet Access – At least 4-8 MB/s to keep Studio up-to-date and save projects to your Roblox account.

cerintele sunt destul de "lejere"! nici macar nu precizeaza un minim de performanta pentru placa video...

apoi incepi sa afli preturi ale laptopurilor care intrunesc conditiile de mai sus, dar te gandesti si la viitorul apropiat, consultand ofertele magazinelor online precum altex, eMAG etc

conteaza mult si ce buget vrei tu sa aloci acestui laptop, eu recomand unul de gaming totusi, nu pentru cerintele de mai sus ci pentru ca este mai ok pentru tine in orice situatie, orice ai folosi pe acel laptop, nu doar ROBLOX Studio

https://altex.ro/....../dedicata/

deci oricare dintre laptopurile din lista de mai sus este ce trebuie! poate sa fie unul in targetul de pret 3000-3500 de lei, nu mai mult!

"Și cam cati robuxi îmi sugerați sa am pentru a face un joc cât de cât ok cu animați? "

aici nu ma pricep, nu am jucat si nu am creat

succes

| GamiOHannis a răspuns:

Și fii atent că poate să-ți ceare ID-ul pentru voice chat.