| oanaoana63 a întrebat:

vreau sa stiu daca la bichon maltez ii cade parul? deoarece mi-am luat unul si vad ca nu i cade parul dar la maturitate ii cade?

Răspuns Câştigător
| Bix a răspuns:

Nu pre aii cade parul cichonului poate la maturitate un picwinking fundita?

11 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna oanaoana63,
De fapt la bichonul maltez ii cade parul. Sunt sigura ca al tau e inca mic si are numai cateva luni deci inca nu ai problema cu caderea parului. Cand o sa aiba peste 6 luni o sa observi ca incepe sa ii cada blanita mai ales in perioada naparlirii.
In schimb, daca ai fi avut un bichon havanez nu ai fi avut probleme cu naparlirea pentru ca lor nu le cade deloc parul. Oricum daca il piepteni in fiecare zi cum ar trebui nu o sa gasesti foarte mult par prin casa.
Pa, pa

| Giovanna a răspuns:

Draga Marina, nu sunt hiperalergici ci hipoalergenici laughing si au o perioada pe la 5-6 luni cand le cade parul deoarece il schimba dar mai apoi nu le cade nu stiu cat de tare, tb pieptanati neaparat, eu ii dau bichonului meu ulei de peste pentru blanita si piele

| Giovanna a răspuns:

Nu-ti bate atata capul ca nu e chiar asa happy nu-i cade asa tare parul daca il piepteni o data la 2 zile si folosesti produse de calitatewinking. Dragii mei, bichonul nu naparleste! el are par in continua crestere, la fel ca noi, ii cad doar firele de par moarte care pot fi indeprtate la periere. Doar e viu bietul animal, nu te poti astepta sa nu cada fire de par rolling on the floor))

| Șttefania a răspuns:

Nu. Ei sunt hiperalergici. Nu ii cade par aproape deloc.

| Ancutsa a răspuns:

Bună, Oana!
Și eu am Bichon dar e havanez. Mi-a zis doctorul veterinar că unui Bichon nu îi va cădea părul doar foarte puțin ca un "mototol", și chiar așa este m-ai ales dacă-l perii mereu chiar nu vei avea probleme cu el și nici la maturitate.
Te pup și ai grijă de el! :*

| ZumZz a răspuns:

Si eu am bichon maltez happy

si nu ii cade asa rau parul

probabil al tau inca este micut

al meu are aproape un anishor :]

sper ca te-am ajutat

| Dra_Adela_1989 a răspuns (pentru ZumZz):

Buna ..si eu am un bichon maltese de 3 luni si ii cade parul excesiv sunt panicata il avem de 3 saptamani si am descoperit ca sunt alergica la par ..nu stiu ce ma asteapta

| Melody a răspuns:

Nu ii cade parul nici la maturitate. Eu am havanez, deja in varsta de 5 ani. Stiu ca bichonii, in general, nu au problema asta. Blanita lor necesita insa atentie, trebuie periata in fiecare zi, descalcita, taiat firele lungi din urechi pentru ca risca sa faca otita, curatat ochisorii etc. Sa-ti traiasca si sa te bucuri de el! happy

| oanaoana63 explică:

Ms pentru raspunsuri...pai oricum in fiecare zi il perii si se aduna par pe perie dar pe jos in pat etc nu sunt fire de par, si ca cand o sa fie la maturitate o sa l perii de vreo 2 ori pe zi si desigur tuns si probabil nu voi avea probleme cu el

| Runa100 a răspuns:

Pai cam. daca e inca pui(sub 8 luni) atunci acum ii cade puful, dar daca nu cade puf atunci nu cred. Da' normal tuturor animalelor li se schimba blana in functie de perioada, anotimp...etc. Dar...a asta e doar parerea mea! Nu e neaparat ca am dreptate. Sper ca te-am ajutat. Bafta! *wolf-