| AdrianaBacescu a întrebat:

Unde au disparut seriale vechi (Sex and the City, Friends, The X Files, Buffy the Vampire Slayer, Ally McBeal)? In Romania se difuzeaza peste tot seriale turcesti, latino americane si cele indiene.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Totusi, majoritatea serialelor pe care le-ai zis au fost populare in trecut, si absolut toate au fost date la televizor!

The X Files inca imi da fiori dar intr-un sens bun, mi se pare unul dintre cele mai bune seriale de pana acum ale genului din care face parte!
Chiar asa cu efectele speciale specifice acelor vremuri (adica ridicole actual), ca story, ca actori, ca feeling, nu am gasit ceva care sa-l egaleze in prezent!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Au disparut acolo unde e relevant, pe streaming

| gabicoo a răspuns:

Acele seriale erau adresate unui public mai educat. Generațiile actuale tembelizate de tiktok și cu creierii arși de droguri asta pot înțelege asta primesc la TV.

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru gabicoo):

Ah mentalitatea romanului care a prins comunismuhee hee. Mentalitatea pe vremea mea se facea scoala, pe vremea mea era lumea desteapta..Pe vremea ta 90 din romanie erau niste idioti care aveau norocu ca era ceausescu care gandea pentru voi ca voi n-aveati creier sa ganditi sa faceti ceva, noroc cu ala ca va baga la munca si nu mureati de foame va dadeau case pe moca nu cum e in prezent unde daca nu te duce bibilica ajungi pe strazi.Mai scuteste-ma cu gandirea asta tipica romanului de randhee hee asa DESTEPTI erati voi astia generatia care aveati 20-30 de ani in anii 90-2000 incat acum tara asta e o latura mai mare decat era in comunism, toti ati fost niste fraieri care va vindeati pe 2 pungi de faina e3 pixuri si 2 sticle de ulei si vorbesti de generatiile din prezent, orice ai spune generatia z e de 10 ori mai desteapta decat generatiile anterioare,nu se mai angajeaza ca prostii pe orice maruntis,nu mai muncesc pe nimic, nu mai lasa capu plecat cand vrea patronuhee hee voi cand faceati vreodata asa ceva? Erati niste oi care nu gandeau deloc, niste oi educate cu bataia, niste oi trosnite in permanenta de parintii lor la fel de tembeli care nu acceptau ca, cumva copilul sa le arata ca e mai destept decat ei rolling on the floor ca ar fi fost injositor sa-ti arat fit-o ca-l duce bibilica mai mult, generatiile alea gandeau doar cu orgoliul alea care preferau sa-si rupa copii cu bataia chit ca aveau dreptate doar ca sa nu fie cumva ''facuti de rusine domne'' daca copilul cumva l-a contrazis pe profesor chit ca avea dreptate sau nu.Asa ca scuteste-ma cu generatiile voastre astea care se mancau de c4r pentru 2-3 leuti.Asa ca mai scuteste-na mosule cu generatia ta si cu generatiile voastre. NU SE MAI DAU SERIALE AMERICANE LA TV, pentru ca serialele americane costa bani multi spre dfosebire de astea turcesti sau latinohee hee si in 2024 nu mai stau tinerii sa se uite la tv si daca stau sa se uite se uita la ori meci de fotbal ori chestii interesante, nu la telenovele sau seriale rolling on the floor, daca vrei sa te uiti la un serial intri calculator/laptop si ai rezolvat rolling on the floor.Aia e ideea nu mai dau astia seriale americane la tv pentru ca stiu si ei ca cei care se uita la asemenea seriale se uita ei pe Netflix sau pe laptop/pc, nu sta lumea sa intri sa se uite la pro tv la 2 episoade pe saptamana rolling on the floor cand eu pot sa ma uit la tot sezonu asta daca am chef.Asa ca mai scuteste-ne vere cu ''public mai educat'' nu erati in *** mai educati erati mai maimute..cand vedeati o portocala zici ca descopereati america..pe vremea aia ati descoperit in *** televizoru nu mai stateati sa ascultati stirile la radio, normal ca aveati interes sa vedeti ia ba ce da la tv, cand voi erati obisnuiti cu sunetul nu cu privitu.ASA CA CIOCU MIC, cu generatiile voastre de cacaohee hee tara asta in prezent e un ****, oare de ce e un ****? Din cauza astora ca tine generatiile 60-70-80-90 care ati frecat menta si mereu v-ati vazut doar interesu, ca daca erati buni de ceva tara asta acum era cevahee hee hai sa dam vina pe generatiile din secolul 21 ca noi astia nascut in anii 2000 am vandut tara asta nu? Noi astia nascuti in anii 2000 am vandut toate uzinele nu? Noi astia nascuti in 2000 am dus tara in stadiul unde e sau voi jegurile astea ca tine care critica toata ziua dar cand au fost ca noi n-au facut nimic?

| wildthing a răspuns:

Mie mi-ar placea sa revad Highlander (serialul, cu Adrian Paul), Stargate: SG1 sau Renegade (cu Lorenzo Lamas).