| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor!
Am 11 ani și de mult timp părinții mei se cearta foarte des.Să o luăm cu începutul:
Aveam 5 ani și a fost ultima vizită de la tatăl meu biologic și mi-a adus o rață cu roți și o sfoară care o trăgeam după mine.Mama i-a spus:
,, Pupă-ți copilul și pleacă".
Și de la 5 ani de 6 ani aproape 7 nu l-am mai văzut, nu am Facebook-ul lui, nu am numărul lui, nu știu nimic de el.Mama niciodată nu vorbește de el.
Din câte mi-a spus bunica el dădea banii pe jocuri de noroc și mințea,, de îngheța apa" după cum a zis bunica mea.
Dar până într-o zi când a venit un bărbat care avea 50 de ani cam așa, acum are 55 și mama 40. A venit și a început să tot îi facă vizite mamei.Am mers cu fratele meu mai mare care are acum 18 ani și celalalt frate care are acum 16 ani la masă la el și am mâncat puțină supă.La început era foarte drăguț, l-am învățat să joace șah și aproape mereu comenta că nu e bine cum joc eu (eu l-am învățat) până venea fratele meu care are acum 18 ani și i-a zis că eu am dreptate.Eu am văzut asta la frații mei și l-am învățat și pe el.Mereu m-am adresat la el cu,, Dvs",,, Nenea...".Am ajuns să ne mutăm la el.Am uitat să menționez că înainte să apară el aveam un apartament. După ce ne-am mutat la el eu nu m-am mai putut întâlni cu prietenii mei, mereu îmi spunea mama că mă duce la bloc să mă joc cu ei, dar merg doar rareori.Și după ceva timp începusera certurile, mergeam 2km până la apartament pe jos în pijamale pe la orele 23:00 și s-a întâmplat de peste 50 de ori.S-a născut sora mea și atunci s-au și căsătorit.El era un,,tată vitreg" menționez că cântă câteodată dar nu e nebun, inventează chestii ciudate și compune melodii cu nume ciudate și de astea.
De atunci tot se certau si mergeam în cărucior cu sora mea mai mica și mama mea care zicea că nu mai mergem acolo dar tot mergeam. Tatăl vitreg începea să mă tragă de urechi și să facă scandal din motive banale mereu. Odată a făcut scandal pentru că a dus lemne în cameră și eu am stins becul.Îmi dădea palme, odată m-a bătut cu cureaua pentru că m-am mișcat în pat.El vorbea de obicei urât cu mine.Și îmi zicea,, Cine îți pune în farfurie este tatăl tău". Acum în prezent aceste certuri sunt în fiecare zi, doar noaptea.Și tatăl vitreg spune că mama e nebuna că bea și face scandal.Dar el când vine în pat de abia umblă și sughițe, eu am camera mea și sora mea care face peste o lună 4 ani și mama mea dorm cu el.Nu pot să fac nimic și doar el are mereu dreptate și o convinge pe mama sa facă chestii care nu intenționează.A spus mama mea că mă duce la bloc și i-a zis el că nu trebuie că mă bate cineva și nu știu ce. Ultima dată când am fost la bloc pe jos a fost acum o lună când a fost și fratele meu de 16 ani.Se ceartă din cele mai banele chestii.Nu știu ce să mai fac, mă uit pe Facebook cum se distrează alți copii în parc și ultima dată am fost în parc vara trecuta.Am fost maxim afara 20 de ore.O oră în fiecare zi pentru că de ce nu 2.Deci doar 20 de zile din 3 luni de vară am fost la bloc să mă joc cu prietenii. Când ies de la școală mai merg 2KM pe jos în loc să merg 200 de metri până la bloc.Ce să fac? Câteodată am senzația că eu nu am avut o copilărie frumoasă.Și nu vreau să îmi spuneți că măcar tu ai ce mânca, nu este vorba doar de mâncare.
Cea mai mare cearta a fost acum tot aproximativ când a fost revelion cam așa, a fost cea mai mare ceartă dintre toate care a durat aproximativ 30 de minute, mama a intrat în camera plângând spunând că tatăl vitreg nu o lasă să facă duș, apoi mama a luat plasma a ridicat-o 100 cm și a dat cu el pe masa care era televizorul și s-a stins dar nu a pățit nimic televizorul merge acum.Eu plângeam și le spuneam sa nu se mai certe la fel și sora mea plângea.El i-a ascuns telefonul mamei mele și înainte să iasă din casă mama a înburdat bradul de Crăciun care avea cel puțin 3 metri.Mama mea a împachetat niște lucruri și a plecat pe jos în pijamale și papuci de casa pe jos 2km iar eu și sora mea cu haine călduroase din fericire. Dar a vrut sa vina sa ne ia cu mașina dar mama mea a refuzat.L-am sunat pe fratele meu de 18 ani și pe bunica mea sa vina sa ne ajute și au venit.Și peste 2 zile iar s-au împăcat,,, Într-un alt scandal mama mea a sunat la poliție și a zis că nu o sa o ia pe sora mea mai mica și nu a venit și am mers pe jos 2KM fără sora mea la apartament (sora mea e facută cu tatăl vitreg și mama mea). Venea mai repede poliția din America dacă sunam la 911... Iar în altul a venit un polițist în apartament, au discutat nu stiu ce și iar s-au împăcat.Chiar și în această seară s-au certat și eu trebuie sa mă culc la ore de astea târzii din cauza lor mereu.Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sună la Telefonul Copilului de pe site... Trebuie să fie acolo persoane avizate cu bune intenții care vor ști să te sfătuiască.
Dacă e să mă întrebi pe mine, Refugiul meu este Dumnezeu în orice situație grea...și crede-mă că am trecut prin destule.
O rugăciune din inimă nu rămâne fără răspuns... happy

| BL4J a răspuns (pentru anonim_4396):

Și ce rezolv? Ce o sa îmi spună?
O să vina la mine acasă?

| anonim_4396 explică (pentru BL4J):

E ceva confidențial, probabil nu vor veni la tine acasă. Merită să încerci.
http://www.telefonulcopilului.ro/arhiva-noutati?id=2831

| BL4J a răspuns (pentru anonim_4396):

Decât să tot fac chestiile astea mai bine mă sinucid și gata.De ce eu?
Eu voiam o viață normală!

| anonim_4396 explică (pentru BL4J):

Dacă ai nevoie să vorbești cu cineva, poți vorbi cu mine.

11 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| BL4J a răspuns (pentru 116111 TelefonulCopilului):

Nu o sa ma ajute cu nimic!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns (pentru BL4J):

Incearca si vei vedea. Ne poti scrie daca iti este mai usor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Of,micuța de tinesad Iubita mea, nu prea ai ce sa faci acum, ești foarte mica.Mama ta nu este suficient de matura încât sa și dea seama ca certurile astea va afectează pe voi. Ca sunteți copii.
Te as îndruma sa i spui ca nu ești fericita asa,ca nu simți armonie in casa și ca nici pe ea nu o vezi fericita lângă bărbatul acela. Spune i ca o sa crești și vei rămâne cu amintiri urate. Ar trebui sa plecați de acolo. Din păcate sunt foarte multe familii asa,iar singurii vinovați sunt părinții,pentru ca fac copii fără sa se gândească dacă au tot ce le trebuie. Și aici nu ma refer doar la părțile materiale,ma refer la relații stabile, armonioase, nu toxice. Din care copilul are ce învața.
Când se mai cearta ai tai, fugi la joaca sa nu i mai auzi. Și spune i bunicii tale tot. Uite dacă vrei, îmi poți scrie când mai ești trista din cauza asta. Câteodată când îți spui "oful", trece mai usor

| BL4J a răspuns (pentru anonim_4396):

Amândoi părinții nu ma lasa sa mă văd cu bunica spun că este rea și eu nu știu dacă e adevărat. Apropo sunt băiat... Când o sa cresc și am sa am o familie niciodată nu o sa ma comport așa

| BL4J a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mama de multe ori îl stropește le tatăl vitreg cu bere și etc.si îl lovește câteodată iar el spune că mâine merge în apartament.Mi-a trimis bunica niste bani și ei mi i-au luat.Si când i-am zis la tatăl vitreg mi-a luat adidași i-a aruncat pe terasă și m-a dat afară din casă și apoi toată vina a picat pe mine pentru tot

| KingOoO a răspuns:

Ai grija ca suni la 112 sau telefonul copilului pentru asa ceva. Poate politia sau instanta sa te duca la casa de copii. Si acolo se mananca bataie la greu si ziua si noaptea. Mai ales de la cei mari.
Te sfatuiesc sa tragi cum poti asa.