| Wordofthat999999 a întrebat:

Vi se pare normal ca parintii sa le ceara bani copiiilor? De exemplu eu i-am imprumutat cu niste bani la parinti si mi-e teama ca nu o sa imi mai dea banii inapoi. Nevoie si eu ca nici eu nu prea stau bine financiar si mna. Ai mei imi mai bateau apropouri sa-i ajut cu bani gen imprumut dar simt ca ei imi vor face o faza si imi vor scoate ochii ca m-au ajutat cu ce dar sunt parintii mei nu e corect sa profite de propiii lor copii. Daca vreau ii ajut si fara sa-mi ceara ei. Nu-i frumos ca un parinte sa bata astfel de apropouri si sa ceara bani copiiilor. Voi ce parere aveti despre asta?

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa parerea mea este normal ca membrii unei familii, cum este si cazul tau, sa se ajute intre ei, inclusiv cu bani. Nu stiu foarte multe despre cum este in alte familii dar in familia mea asa a fost si este si in prezent. Sigur ca eu si sotia (pana a decedat) n-am avut nevoie sa fim ajutati de fiul nostru si doar noi l-am ajutat material dar el s-a revansat ajutandu-ne in alt mod, atat pe mine, cat si pe sotie.

| Liviu a răspuns:

Le dau cand imi permit, si am. Daca pot ajut, daca nu, nu. Adica in momentu in care eu am un salar minim pe economie, cam de unde as putea da? daca as avea un salar de 1500 2000 de euro, nu as tine cont si as ajuta.Acum depinde, daca ai mai mult de 2500 de lei, ai putea sa rupi 200 300 de lei sa le dai, zic si eu

| Adry05 a răspuns:

Mie mi se pare normal să-i ajuți și să nu-ți mai dea banii înapoi, că doar vorbim aici de familie nu de cămătari... Iar tu la rându tău când ai nevoie de bani le poți cere în aceeași manieră.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Mi se pare normal sa iti ceara si sunt sigura ca iti vor da banii inapoi. Si ei au cheltuit bani pentru tine si ti-au luat lucruri si nu cred ca le-ai dat acum banii inapoi pe care i-au bagat pentru tine cat erai mic. Daca nu e vorba de o suma exorbitanta, poti sa le-o lasi, fara sa o mai ceri inapoi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mi se pare de bun simt si logic sa iti ajuti parintii cand au nevoi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că dacă locuiți împreună, ei nu ți-au ceru bani ca să te exploateze sau ca să se disreeze cu ei, ci ca să rezolve problemele vieții. Asfel nu este cazul să fii supărat pe ei și să îi intepretezi greșit. Dacă doreai săă fie totul mai clar, puteai să specifici tu că consideri asta ca un împrumut din partea ta către ei, și că ai prefera să îți fie restituiți, ca să poți să le mai dai și altă dată,

| Catrice a răspuns:

Nu mi se pare normal nici ca un copil sa ceara bani părinților chiar daca e minor.
Dar cum tu ai facut asta, normal ar fi sa le dai și tu.

| Werrich a răspuns:

Te gandesti daca ar fi sa-ti ceara inapoi banii cheltuiti pe cresterea ta de la nastere pana in present: scutece, mancare, vizite la medic pediatru, hainute, rechizite, caiete, incaltaminte, cadouri, plimbari etc? Ar depasi 30.000 lei.

| Wordofthat999999 explică (pentru Werrich):

Da sunt copilul lor Eu n-am nicio vina ca m-am nascut.

| Panamax a răspuns:

Nu se pune vreodata problema de imprumut, daca au nevoie le dau.

| Endoryus a răspuns:

Atata timp cat nu este pentru ceva stupid(droguri, baut etc), de ce nu? Daca au fost oameni buni, merita ajutati mai copil copac. Daca au fost niste nemernici, nu merita ajutati. Daca au fost oameni buni si tu tot pui intrebarea asta, pai nemernica este altcineva. Te prinzi tu cine. Atata timp cat ei nu au profitat INCA de pe urma ta, nu ai de un de sa stii. Tu le dai bani, vezi ce se intampla. Daca se comporta ca niste nemernici, a 2a oara nu exista. Simplu. Dar sa fiu sincer, pari genul de om care tine doar la el. Evident, in copilarie " vreau, vreau, vreau" si cand creste, uita de unde pleaca. Poate ma insel. Dar rar se intampla asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e o urgenta de viata si de moarte, si unul din ei are nevoie urgent de bani altfel moarte peste juma' de ora, mda, e normal sa ceara banii copilului.

Dar daca e vorba doar de bullshituri, gen vor bani ca sa isi ia o scula, o motocoasa sau sa mai carpeasca putin casa de la tara, nu e normal sa ceara bani copilului.
Gen ei nu gandesc ca poate am vrea si noi, mna nu stiu... sa ne traim viata?! Ei nu se gandesc ca poate am muncit mult pentru banii aia, si avem nevoie de ei pentru chestii esentiale de care avem nevoie, si ni le dorim de mult? Oricum 99% dintre batrani arunca banii pe lucruri inutile, si mai aglomereaza si casa aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consider că este normal să-ţi ajuţi rudele, mai ales părinţii, căci şi ei te-au ajutat la timpul potrivit şi au investit bani şi timp în creşterea şi educaţia ta.
Ajută-i dar nu-i lăsa să se aboneze la banii tăi.winking

| Cksihja a răspuns:

Cu nu-i primești înapoi nu moștenești tu o parte din avere?

| mdc98 a răspuns:

Penibil.

| MaRIAN9889 a răspuns:

Sunt parintii tai laughing)

Adica nu vad rostul intrebarii. Sunteti o familie va ajutati, mai ales daca au probleme financiare sau aveti, te mai gandesti daca ii primesti inapoi sau nu? Eu cred ca mai important este sa scapati de probleme.

Adica ei te hranesc, se chinuie sa te intretina, etc.

Eu iti zic asa, cat timp nu iti cer bani pe bautura si tigari, gen profitori si sunt chestiuni mai importante, eu zic sa ii ajuti.