| AndreeaDeea5678 a întrebat:

Buna TPU, am o situaţie mai complicată. Soţul meu de la un timp e foarte violent, noi suntem casatoriţi de 7 ani, aseară a venit de la muncă nervos şi m-a bătut. Nu e prima data cand face asta, eu am varsta de 28 de ani nu le-am zis parinţilor mei că el mă bate, doar sora mea mai mare si fratele meu ştiu asta dar i-am rugat sa nu le zica parinţilor noştri. Mereu soţul meu cand vine de la muncă nervos sau când nu îi convine ceva mă bate şi spune mereu că trebuie să fac ce zice el pentru că sunt trecută pe numele lui, m-a batut şi când eram însărcinată până am pierdut sarcina. Momentan nu avem copii şi nici nu vreau să am cu el, după ce mă bate are scuza lui ca era nervos de la munca si ma pupa. Eu i-am zis că doresc să divorţăm pentru ca nu mai suport să mă bată zilnic dar când a auzit de divorţ m-a bătut iar şi mi-a zis că voi rămâne legată de el toată viaţa pentru că el nu va semna actele de divorţ. Ce pot face? Va rog ajutaţi-ma cu sfaturi sa îi dau a 2 sansă sau nu?

25 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Semnatura pe actele de divorț este un clișeu din filme. Nu e nevoie de ea, ba mai mult, daca faci dovada ca e violent (certificat medico-legal, martori), va primi un ordin de restricție si va fi evacuat imediat din casa, chiar daca e a lui.
Problema mare e ca victimele nu iau măsuri sau se răzgândesc pe parcurs. Cat timp esti hotarata ca nu vrei relatia cu el, nu exista impedimente.

| darrio2007 a răspuns:

Nu merită să mai stai langa asemenea barbat.

| ania a răspuns:

Da-i o sansă, daspune-icădacă te mai bate chiar divorțezi.

| Turbo223 a răspuns (pentru ania):

A batut o de mai multe ori, oamenii nu se schimba asa usor multi nici nu vor sa o faca si raman asa pana la batranete ala trebuie lasat nu e barbat

| Simpatic a răspuns:

Dupa ce te-a batut de nenumarate ori, dupa ce ai pierdut o sarcina din cauza asta, tu mai pui aceasta intrebare?>>" va rog ajutaţima cu sfaturi sa îi dau a 2 sansă sau nu? "

daca acest om de nimic, acest gunoi, ar fi facut asta surorii mele atunci ii aplicam corectia pe care i-a dat-o Sonny in filmul "Nasul" tot asa unui smardoi care ii batea sora >> https://www.youtube.com/watch?v=qMEpuKPNc7w

este cazul sa divortezi!

| iulianr a răspuns:

Divorteaza. E normal sa vii nervos uneori de la munca, dar daca el isi varsa furia asupra ta si te bate, nu merita sa stai langa asemenea om. Nu trebuie sa faci nimic daca tu nu vrei. Tu ai ales sa fii pe numele lui si trebuie sa te aprecieze pentru asta, nu sa te vada ca fiind proprietatea lui. Daca nu semneaza actele de divort, posibil sa fie mai rau pentru el ulterior. Poti cere ordin de restrictie si cara-l prin tribunale pana ce va regreta tot ce ti-a facut, daca de buna voie nu vrea.

| Violleta2022 a răspuns:

S-a inventat DIVORTUL care te scapa pentru totdeauna de bataie si persecutie.
Viata merge traita alaturi de un barbat bun, care sa te respecte si sa te iubeasca, nu sa te jigneasca si sa te bata.
Spune tuturor ca-i bataus. fa-l de rusine, sau chema-ti tatal ori fratele cand vine sotul beat acasa si te bate, sa manace o mama de bataie de la taica-ti si sa se potoleasca pe viitor.
te-a batut acnd erai insarcinata, pierzand copilul si inca mai stai cu el?
mai femeie, tu esti proast rau daca inca te complaci in bataie si inca stai sa suferi fara nici o logica, la bataile unui animal.
Nu vei ramane legata de nimeni daca divortezi, dimpotriva, poti cere judecatorului sa-i puna interdictie si sa il forteze sa nu se mai apropie niciodata de tine.

| Mosotti a răspuns:

Daca ai pus intrebarea "sa ii mai dau o sansa?", e clar. Nici nu mai e de discutat, ca nu ai minte sincer, sper sa nu te superi. Cum sa dai o sansa astuia care va face mereu la fel?!
Cheama politia ca intra in casa si daca el n-ar vrea, acum au voie, il iau la politie si apoi tu pleci la parinti.

Sau adoarme-l cumva, leaga-l ca sa nu poata riposta, si bate-l pana sa sune apa in el! Si apoi pleci la parinti. iei o matura si ii dai peste gura cu ea, iar inainte o bagi in toaleta dupa e ai facu c in toaleta, fa-eu si tu nu sta asa.
Asta sa plateasca pentru ce a facut.

Daca nu vrei sa ramana urme, inveleste-l intr-un covor si da-i cu ceva tare, doar sa nu ii dai in cap. Se numeste metoda covorul la politie. Sau sacu de nisip, dar nu ai din ala.
Deci..cine are sange in veioza i-o face, ce doar una a facut asa? Inainte sa ai bagajele pregatite, actele sa pleci.
Eu asa i-as face. Si daca se duca la politie de el rad aia de fapt. Daca nu raman urme, nu se intampla nimic.

Sau cu nuiaua la c gol, o uzi si da-i dupa ce i-ai dat pantalonii jos, sa-l usture si in suflet, ca sa nu mai pui covorul. Si sa se duca la politie sa zica ca l-a batut nevasta, sa vezi ce circ iese.
Poate iei o amenda asta daca. Atat timp cat nu e vatamare corporala grava nu e problema, gen rupt oase, mutilari, etc.

Ca nici el nu a patit nimic ca te-a batut pe tine.

Si voi femeile sunteti de multe ori asa slabe, zau daca va inteleg. Nici macar la politie nu va duceti.

Divortul se face si fara voia lui, doar ca nu la notar.

| Mosotti a răspuns:

Nu nu, asa merita aia! Daca lasam asa toti nenorocitii sa-si faca de cap, ce facem? Incurajam sa faca si altora la fel, dar si altii sa faca la fel.

Psihopat e cand nu ai emotii, sentimente, nu poti avea pentru asa oameni!
Trebuie pedepsiti, nu doar sa pleci si sa nu plateasca pentru ce a facut.
Pfuai de mine, daca ma ocupam de el, nu mai facea in viata lui!

Vaaai de capul lui ce-i faceam, cu atentie sigur, sa nu aiba vatamari penale.
Totul e sa il pun jos si sa-l leg sa nu poata riposta, si apoi al meu e.

Pai o ruda de seama mea a patit asta, nu vreau sa stii ce i-am facut aluia. Bine, am zis sa ma cheme cand e ala acasa, n-a stiut nimic ala ca stia ca-s ruda. Pac, jos, maini, picioare legate, si gata. Sfoara la mine adusa, ea avea nuiaua luata deja pusa undeva, si da-i la c gol.
O batea idiotul din nimic.
Pai stai asa ca nu e asa.

Haaaahahahaha, il ustura si sufletu. Dupa aia cu matura asa pe la fata cu praf pe ea.
Eu am tulb bipolara si nici penal nu as fi raspuns, deci ma p pe el la o adica. Si i-am si zis-o sa stie.
SI am zis ca daca se mai repeta, va fi mult mai rau. A divortat de el repede, ca oricum ala nu stia el cum sa scape de ea.

Firial dracu sa fi, dai ma intr-o femeie? Doamne...
Bataia era prea blanda pentru el, nu se potrivea.
Cre ca nu mai bate femei in viata lui.
Tu-ti pastele ma-ti de nenorocit imputit, pai pune-te cu un barbat, nu cu femei.
A luat cratita cu mancare si a aruncat-o jos de multe ori, cand fata ii gatea si el "ce mancare e asta?".

| Mosotti a răspuns:

Pai deja am fost la psiholog, am avut si internari, deci., si nu am probleme cu asta.
Dar eu stii ce ma mir? Daca am pedepsit o jigodie, de ce vezi prost chestia asta? Ca asta ma uimeste la tine.

Adica nu merita? Ca asta as vrea sa vad la tine de ce ma faci pe mine nu stiu cum, cand ala merita chiar mai mult de atat!
Adica ala nu e bolnav ca a chinuit o femeie? Sau cum?

Esti nenorocit daca faci rau la cineva nevinovat.
Eu am o regula, om cu oamenii, porc cu porcii!

Daca eram la putere, aveai infractionalitate mult mai mica, era mai ordine, nu se mai drogau copiii in scoli, invatamantul era serios, nu mai isi bateau elevii joc de profi, faceam ceva si pentru omul de rand.
Nu era bine?

Si pedepseam crunt jigodiile.
Sau tu le tii partea? Zau daca te inteleg!

| Mosotti a răspuns:

Sau cumva faci parte din barbatii agresori cu femeile? Ca, cui am zis, am zis ca am facut bine ce am facut! Mai ales familia rudei.
Mai ales ca nu i-am facut mare lucru. Mai mult l-am umilit.
Ce mare lucru?

Esti bataus de femei si tu, clar, ca de aia le tii partea alora si ma vezi doar pe mine cu problema.
Vezi sa nu faci asa ceva, sau daca ai facut sa nu mai faci, ca dai de unu ca mine poate, si ti-o iei poate mai rau.
Nu cont ca esti smecher, ca te ia prin surprindere.

Bine, cred ca ai fi rau cu ele, nu sunt insa sigur, dar asa reiese daca le tii partea la aia, ma vezi pe mine dar nu si pe ei.
Daca e unu mai al dracu, il lasa pe ala fara obiectul muncii, se duce la nebuni 2-3 luni la inchisi si scapa, dar ala adios relatii pe viata! Si sa-l vad apoi ce face.
Eu am fost finut de tot ca doar l-am umilit ca na, nici chiar asa sa fac altele.

Bine, i-as pedepsi si pe violatori, pe pedofili care violeaza copii si apoi ii ucide (astia sunt chinuiti in puscarie de toti detinutii).

| SpoiledBrat a răspuns (pentru Mosotti):

Amenințarea online e infracțiunie in caz ca nu stiai

| Mosotti a răspuns (pentru SpoiledBrat):

Eu nu am amenintat pe nimeni, eu am zis ce i-am facut aluia si ce as face celui ce ar face asta.
Si oricum de bun simt nu as ameninta online, nu neaparat ca nu patesc nimic, ca oricum nu ajuta la nimic.
Nu ai fost atent la cine ma refer inseamna.

Amenintare este cand cineva face ceva si eu direct aici il amenint pe el.

Unde am amenintat o persoana in cauza? Arata si mie te rog. Ca sa vezi ca nici nu esti atent la ce citesti.
Aaaa ca am zis ca daca ai face asa si ai da de unu ca mine, asta e altceva, nu e "te fac, te dreg", in primul rand ca nu stiu daca esti asa sau nu. Nu am zis ca ti-as face eu aia daca ai fi asa.

Plus ca nu raspund penal deci mi s-ar rupe, ajung poate la nebuni inchis putin si ies.
Bine, daca fac o fapta asa, nu doar ca scriu, ca la asa un scris nu se uita nimeni la din astia cu capu`, nici nu are sens sa se miste ca oricum nu conteaza.

Oricum sunt om okey, nu am nimic cu oamenii care sunt oameni.
Lucru care este foarte bun. Dar intervin la nedreptati.

Si nu stiu ce e rau in asta.
In societate sunt f okey, evit conflictele, stiu sa ma comport cu orice om, respect pe oricine, nu cont ca are 4 clase sau 3 facultati, sunt deschis, prietenos, comunicativ.
Am anturaj de oameni cuminti si inteligenti, nu e asa cum crezi tu.

Dar si cand ma f in gura cineva pe nedrept, e terminoiu. Ce-i drept nu prea s-a intamplat, ca nu am anturaje nasoale.

Doar cand mama i-a zis unuia sa nu mai lase cainele sa defecheze in fata blocului fara sa ia fecalele pentru ca miroae si ajunge la balconul de la et 1 si ala a sarit sa o bata, si i-am dat o mana peste cap din umar. Trebuia si pe ailalta dar am zis ca hai sa-l las asa totusi.
Dupa aia ne ocolea cand ne vedea pe trotuar, haaaaha.
I-am tras cu electrizoul sa-l pun jos si gata, degeaba era mare el.
Du-te in mata cu cainele sa se c in alta parte si curata rahatul cum fac occidentalii, nu fi nesimtit.

Potitia..cucu, m-a trimis la psihiatrie.

Pai dai in mama? Te distrug.
Al dracu tupeu! Sa dai intr-o femeie si pe nedrept, cum sa nu intervi mai?

Tu ce ai face daca unu vine sa dea in maica-ta? Concret.

Dar intrebare, de ce vezi tu aiurea ce am facut unor nenorociti? Ca e f interesant cum gandesti.
Adica de ce crezi ca nu merita?

| Turbo223 a răspuns (pentru Mosotti):

Omu e misogin din ce am vazut

| Mosotti a răspuns (pentru Turbo223):

Probabil ca este misogin, altfel nu se oftica atata ca ard niste nenorociti. Sau o face la fel, nu stiu ce sa zic.

Ca cine stie ce i-am facut aluia, m-a felicitat, de la straini la rude.
Mai ales ca mai mult l-am umilit decat sa-i fac ceva cu adevarat nasol.
Niste nuiele pe dos si o matura cu praf peste mutra, nu consider asa ceva cine stie ce.

N-am facut mai rau ca nu am vrut, nu ca nu puteam, ca a inteles f bine ca... daca mai aud ca face cuiva la fel, il ard rau de tot, si i-am spus si cum, ca sa stie.
Mai ales ca stiam tot despre el.
Si iti zic eu ce nu mai face, stie ca eu nu risc nimic.

Si uite asa, nici nu mai ajungi sa faci rau serios, ca daca intra frica ei, e okey, bine, sa iti stie statutul ca sa stie ca nu esti santajat de consecintele legilor tampite care de fapt ii apara pe idioti.

Pai nu ai vazut cazul cu profa batuta de elevul ala de clasa 7-a?! Acum cateva zile. Ce i-a facut politia? Nimc, amendat ma-si de 500 lei si el se intoarce la scoala.
Ti se pare corect? Care e bolnavu?

E, daca imi puneam mintea, il ardeam! Nu am stat sa imi pun mintea sa ma duc, etc.
E normal sa nu mai poti fi profesor ca te bate elevul aiurea si te baga in spital?
Si sa o bata si de fata cu ma-sa! Culmea, si aia sa nu zica nimic.

Cand a zis "hai ce o sa faci?", iti dai seama ce-i faceam.
Daramam dupalu cu tot cu el cu tot si aveam eu grija sa nu mai fie om dupa aia poate niciodata.

Rosalia mai e ca mine, nu suporta nedreptatea nici ea, nu cont ca nu ne-am inteles, zic partea buna ce o oare.
Si mai e justitiarul din Berceni, dar am auzit ca ala a facut si prostioare, si este in santajul legii la o adica el, raspunde penal.
Ala doar da pe mana politiei, nu actioneaza.

Alt caz, baiatul ala de 16 ani, pe ala il ardeam dar era la mama dracu si nu stiam unde sta, ala a bagat in coma alt baiat, cred ca stii cazul mai acum 1 an.
Si a si murit!
Si era pe Facebook sau unde era pe live si radea. Nu a prea patit mare lucru, desi de la 13 ani in sus raspunzi penal.

Pai unuia de asta ce sa-i faci? Zi tu acum.
Tu ca parinte ce ai face daca nu te-ar atinge legea?
Da, okey, am metode dure, insa zic eu ca se cer daca legea e prea blanda.

Uite violatorul ala, l-au eliberat si a violat iar 2 fete, a fost la TV acum 1-2 ani parca.
Pai alea mai sunt oameni toata viata psihic?

Eu zic ca suntem bolnavi daca nu le facem nimic, ca de aia fac, ca legea e blanda, nimeni nu actioneaza, ii lasa asa si la parnaie in conditii ca sare UE in sus, maine poimaine le dam si prajituri la puscarie.

A venit unu si a bagat cutitul intr-o femeie asa pe trotineta el fiind, tam nesam, cum e posibil? Noroc ca n-a murit.
Ce sa-i faci astuia? E vatamare corporala, ia intre 3 si 7 ani, ii da un 4-5 din care face 3 ca e cuminte, e normal?
Si poate face mai putin daca are zile castig la munca in puscarie.

| LoveSleep a răspuns:

Ce urat vorbesti pisi

| siriusblack98 a răspuns:

Iei frumos legatura cu un avocat si bagi divort + il dai si in judecata si ii ceri si despagubiri + obtii si un ordin de protectie importiva lui. E un animal nenorocit.

| mODIN a răspuns:

"m-a batut şi când eram însărcinată până am pierdut sarcina"

Vai doamne...

Trebuie urgent sa gasesti o modalitate de a evada din casnicia asta. Spune-le parintilor, fa rost de un ordin de restrictie, daca nu semneaza actele de divort da-l in judecata. Nu exista nici un mod in care poate evolua in bine situatia asta!

| AliGab a răspuns:

Esti proasta de stai cu el sau este vreo postare troll? Cu ce sa te ajutam noi? Te pot ajuta parintii sa iti dea bani de divort si cu o camera unde sa locuiesti, te poate ajuta personalul medical sa obtii certificat medico-legal si politia pentru a obtine ordin de restrictie impotriva sotului, dar noi aici nu te putem ajuta cu nimic.

| LaviniuA a răspuns:

Nasol cu asa ceva. Divortezi, pui mana pe carte si asa iti cresc sansele sa gasesti unul mai bun.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

I-ai da a doua sansa in urma amenintarii ca nu v-a semna actele de divort si ai sa ramai legata de el toata viata? te-ai gandit la solutia asta in urma faptului ca e foarte greu sa divortezi?
daca ai putea sa divortezi fara nici o problema, te-ai mai gandii daca sa-i dai a doua sansa?

| Turbo223 a răspuns:

Daca e pe bune, ti au zis oamenii astia ce trebuie sa faci.Maine poimaine te omoara.Asta nu e un om pentru care merita sa lupti.Te vede ca pe propietatea lui, ca esti inferioara si esti acolo ca sa i satisfaci nevoile.Un copil in ecuatia asta ar fi fost de 10 ori mai rau. Oamenii nu se schimba cu una cu doua, si el a ajuns cum este prin mai multi factori pe care o simpla conversatie nu i poate sterge.si faptul ca nu poate purta niciun dialog normal, recurge la violenta, nu ai ce sansa sa i mai dai...

| alisa201921 a răspuns:

La poliție, trebuia de la prima palmă! Scrii o plângere la poliție, cauți o asociație pentru victimele violenței în familie. Ulterior poți solicita și un ordin de restricție împotriva lui, care dacă este încălcat poate plăti penal. Fă-ți un pic de putere și pleacă la secția de poliție. Eu am solicitat poliția și pentru ca m-a bruscat un pic, nu este de iertat.

| luxlux2488 a răspuns:

Deblocheaza chatul ca sa iti explic eu genul de comportament, pentru ca este mult de scris aici.

| Miaomg a răspuns:

Nu fi nebună femeie. Vorbește neapărat cu familia ta. Spune-le despre asta și să nu te gândești să îl ierți. E plin de bărbați în lumea asta. Nu există să îți fie greu FĂRĂ EL. Există să îți fie greu să scapi de el. Va trebui să ai cu siguranță ordin de protecție.
Vorbești cu familia și găsești un loc unde să stai pe parcursul divorțului sa nu te găsească până faci rost de ordin de protecție. Pregătește-te bine cu familia ta să faci cumva să nu ramai singura cu el în casă după/în timp ce discuți despre divorț cu el.

Ești tânără și nu merită să stai cu asa ceva. Ascultă-mă! Lasă credința că vai sunteți căsătoriți și păcătuiești dacă te-ai gândit la asta! NU EXISTĂ SĂ FACI UN PĂCAT AICI. Îți pui viața în pericolul să stai cu el. Agresiv și manipulator spunând că te iubește? E psihopat și obsedat de o dădacă.
Știu că este foarte greu să faci asta. Îți trebuie curaj și timp. Neapărat nu lăsa baltă ce ti-am spus! Dacă se întâmplă odată se va întâmpla SIGUR de mai multe ori! Cunosc și știu persoane care regreta că nu au scăpat de el când au avut ocazia și trăiesc într-un scandal continu cu copii mici în casă traumatizați și mutalăi!
Si animalele de companie nu se simt bine în mediul ăla!

Încet faci cumva să le spui familiei. Incepi spunând ca ai ceva important de zis. Ca vrei sa divorțezi pentru că e violent! Dacă părinții tăi sunt împotriva acestui lucru, frații tăi trebuie să te susțină! Trebuie să înțeleagă ca ai nevoie de ajutor, singură e dificil să scapi de asa ceva! Nu staaa cu elll. Dacă nu te simți în depresie sigur vei ajunge să ai dispoziție depresivă în cursul anilor, sa nu ai motivație să nu iți mai dorești nimic special și să stai cu diliul ăsta manipulator în casă. Nu mai crede nimic din gura lui si pleacă. Ordin de protecție neapărat.

Scuze pentru agitația pe care o am. Doar că am avut persoane apropiate in situația ta.