| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Credeți în cocincidente sau în destin?
Intreb asta pentru ca o sa va spun o mica povestioara pe care am patit-o eu.
M-am despărțit de fostul iubit acum câțiva ani după o relatie de lunga durata și implicit o logodna ce trebuia sa se transforme în căsătorie.Am rupt relația pentru ca am avut probleme din ce in ce mai urate de-a lungul anilor iar când ne-am mai potolit mi-am dat seama ca noi de fapt ne-am potolit pentru ca deja nu prea ne mai pasa.Cel puțin eu nu mai aveam sentimente și nimic nu își mai avea rostul.Pana și el dupa ce ne-am despărțit am simțit ca ii lipsesc mai mult ca s-a obisnuit nu din mare iubire ca altfel nu și cauta înlocuitoare asa repede (chiar daca noi am rămas prieteni și încă ne mai vedeam).
De asta ma făcut ca după despartire si o perioada de prietenie sa rup legătura complet cu el si sa ne vedem de treaba.
Buun. Drumurile ni s-au separat.De când am decis ca e gata cu tot am plecat în alt oraș/alt județ și nu ne-am mai intersectat niciodată pana de curând.
Adică eu fiind la sute de km de el, pe punctul de a ma căsători (mai exact săptămână viitoare) chiar dacă avem niște probleme de cuplu urate, totuși azi m-am trezit cu o veste și o surpriza.Nu spun ca a făcut intenționat ca poate nici nu are habar omul.Dar si-a schimbat locul de munca și a ajuns sa apară zilnic în minusculul orășel unde tocmai locuiesc eu.L-am văzut și azi și pare ca muncește de ceva vreme pentru ca e familiarizat cu locul.Am rămas masca pentru ca nu îl mai văzusem de câțiva ani.Probabil are și el o relatie din câte stiu și toate astea la sute de km de mine în alt județ lucru ce m-a pus un pic pe gânduri.
Cum Doamne e posibil ca după atâția ani la asa distanta sa nimerească tocmai zona mea retrasa ca punct de lucru și probabil sa ajung sa îl vad zilnic? E conincidenta sau destin?
Nu vreau sa ma împac cu el.Dar ma simt ciudat sa îl am în preajma și îmi da o stare de neliniste.Azi chiar dacă l-am văzut l-am ocolit cumva.
Ar trebui totuși măcar sa îl salut dacă tot îmi iese în cale? Ma ajuta asta sa trec peste bariera aia de trac și de disconfort ca e prin zona?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar trebui totuși măcar sa îl salut dacă tot îmi iese în cale?
Ce aș face eu ( ceea ce am făcut și în viața mea într-o situație echivalentă). Îl vezi, va trece pe lâgă tine și tu pe lângă el. Să te faci că nu îl vezi. Dacă te salută el, răspunzi la salut dar fără să te oprești, continui dumul tău și mergi mai departe.
Ma ajuta asta sa trec peste bariera aia de trac și de disconfort ca e prin zona? Eu zic că nu. El nu este numai în zonă. Este într-o zonă care interferă cu viața ta, O fermitate din partea ta, rezolvă.

| Osana254 a răspuns (pentru sadrian46):

Asta am făcut și eu ieri.Starea asta am avut-o sa nu interacționez cu el si nu știam dacă e ok.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Coincidentele sunt una, destinul e alta. Poate ca ar trebui sa nu faci de data asta prostia sa te casatoresti daca zici ca e cu probleme deja. Crezi ca o sa rezolve ceva faptul ca-l tragi prin inel pe fraier? Deloc.

| relian a răspuns:

laughing din ce povestesti, se pare ca tu ai probleme de cuplu ruite cu oricine, cu ala ai avut, cu asta nou ai, de fiecare data erai pe pctul dea te casatori.
Eu cred ca tu esti problema, mai bine treci la fetite, cu barbatii se pare nu te intelegi deloc, barbatii nu-s de tine laughing

| Osana254 a răspuns (pentru relian):

Pai și ei au avut înainte de mine relații ce s-au încheiat.Si alea erau defecte, doar ei perfecți?

| Lioana a răspuns:

Vorbeste cu el! Intreaba-l cum de a ajuns in orasul acela si de cat timp e acolo. Doar el iti poate elucida misterul.

| Osana254 a răspuns (pentru Lioana):

Și eu as fi curioasa de răspunsurile de genul sincer.M-ar interesa pe mine mai multe din lucurile ce s-au schimbat mai nou (si nu s-au putut atunci)dar fiind despărțiți și cu vieți separate probabil nu mai am dreptul.Dar ar fi ok sa îmi raspund la anumite întrebări.
Ce ma frapat pe mine în special e munca lui în zona asta în condițiile în care ani de zile cât am fost împreună nici nu a pus piciorul aici.Iar de când ne-am despărțit am auzit frecvent de la persoane cunoscute ca ba la văzut în X loc, ba în y, ba ca au văzut postat pe net (eu îl am la block) cu iubita lui poze de unde am locuit eu înainte, după din zona asta unde locuiesc acum, iar acum merge din magazin în magazin (cu distribuție) ceia ce face o întâlnire inevitabila ca doar ies și eu din casa.El specific locuind la sute de km de aici chiar alt județ.
Sincer l-am ocolit dar îmi vine sa îl trag de mânecă. Chiar și ieri părea ca nu ma văzut dar cred ca era imposibil fiind la distanta de doi pași de mine și cunoscand-ul suficient încât sa vad ca a zăbovit.

| Lioana a răspuns (pentru Osana254):

Mie mi se pare nasol ca doi oameni care s-au iubit candva si au avut o relatie, sa nu mai vorbeasca deloc unul cu altul, nici macar asa ca amici. Indiferent ce vieti aveti fiecare dintre voi acum, o discutie v-ar prinde bine la amandoi.

| sadrian46 a răspuns (pentru Lioana):

Uneori dăunează. Vorbesc din experiență.

| Lioana a răspuns (pentru sadrian46):

Cuvantul "uneori" suna a exceptie de la regulă.

Răspuns utilizator avertizat