| mariaanna a întrebat:

am o problema.eu de ceva timp stau in alta tara, dar am o cumnata care e aici cu mine si una in Rom.cand mergem acasa in tara ne intalmin toata familia si stam impreuna o luna.la soacralaughingproblema mea este ca pentru cumnata din Rom.sunt invizibila, se poarta cu mine cu indiferenta, nu prea vb cu mine, doar lucruri elementare de zi cu zi.cumnata mea de aici ma inteleg bine,(numai cand are nevoie de mine sa stau cu copilu)dar deja cand merge in Rom isi schimba comportamentul radical fata de mine.nu prea ma mai baga in seama, ma barfeste cu cealalta(am vazut o conversatie pe mess)se striga numai 'sora mea'. tot timpul se duc peste tot impreuna, iar eu proasta de mine stau acasa.ma simt ff prost.nu stiu din ce cauza se comporta asa o fii din cauza ca ele sunt mai mari decat mine cu 10 ani? sau din cauza ca fam. nu ma vrut! ce sa fac? cum ar trebui sa procedezi la vara cand ma duc acasa mai ales ca am si nunta si trebuie sa se bage ele un pic sa comande(ca doar eu is mica nu stiu nimic.asa spun mai mereulaughingvoi ce ma sfatuiti? ast rasp.va puup

Răspuns Câştigător
| leila74 a răspuns:

Buna seara.Cauta sa nu o mai ajunti in nici un fel.Ai dovada clara ca se foloseste de tine.Gandeste-te putin...o sa vina timpul sa ai nevoie si tu de un ajutor.Crezi ca ea ar face ceea ce faci tu pentru. ea?
Iti garantez ca nu.DE ce te barfeste? Care este problema ei pana la urma? De ce nu iti inima in dinti si sa-i spui in fata ca stii ca este cu doua fete? Ce ai de pierdut pana la urma.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Neamurile dusmanoase trebuie scoase din lista alba si adaugate in lista neagra, fii mai aldracului cand trebuie si cand vezi ca fac gat atunci tu apari si le zici stop ca eu sunt sefa aici nu voi ma comandati pe mine.

| grgdlk a răspuns:

Ia-le pofta, mai ales daca nunta e din banii tai si ai sotului tau spune-le verde-n fata, daca vreti sa stati la nunta, stati ca niste invitate, daca vreti sa dati comenzi plecati in armata sau in politie si avansati in grad si acolo dati cate comenzi vreti voi, sau zi le sa se transforme in telecomanda app o telecomanda sau doua cum se spune?laughing aaaa, si inca cvea.cana iti mai spune sa stai cu copilul zii ca daca i a placut sa dea din cu, r sa si ingrijeasca copilul sau sa si angajeze bona,
eu nu vorbesc doar pentru a ma afla in treaba, eu vb din proprie experienta, pe unul dintre cumnatii mei l am batut pemotiv ca nu mi placea moaca lui...fa si tu la fel ca mine, si ai sa vezi, ca este binee!

| Lyroy a răspuns:

Ar trebui sa le dai un pic deoparte si sati vezi de viata ta si de fam, ilia ta pe care o ai cu sotul tau si probabil urmatorii copii, mai lasele pe ele deoparte nu-ti mai bate atata capu cu ele ca nu merita efortu concentrazate pe familia ta ea e cea mai importanta nu 2 tate care se cred mari doamne nu le mai baga u in seama si ai sa vezi ca o sa fie bine, cat despre ce zicea colega de sus care a pus comm inaintea mea are dreptate daca vor sa vina la nunta bine si sa stea in banca lor daca sunt cu nasu pe sus pot sa stea si acasa nu? cum te trateaza ele asa merita sa le tratezi si u, daca esti bun si calm loomea te ia de prost si profita, se poate sa nu le placa de tine si sa nu te vrea in familie dar e treaba lor nu le mai baga in seama si ai grija de fam. ta.

| mariaanna explică (pentru Lyroy):

Da asa e! de multe ori am spus ca nu o sa mai pun la suflet.dar sincer nu e asa de usor...cand le vezi impreuna tot timpul si pe tine nici nu te baga in seama te ea de la stomac.mai este o problema.ele vorbesc prostii, fac anumite gesturi pe care eu nu le fac si cred ca de asta mai mult ma si marginalizeaza.cu ele e rau daca faci glume, si e rau si daca nu faci glume. daca tii la gluma te ea peste picior iar daca nu nu te baga in seama.ce sa fac atunci? is tare complicate

| leila74 a răspuns:

Cauta sa le ignori cat mai mult si vezi-ti de viata ta.Sunt rele si invidioase si asa vor fi si peste 10 ani.Iti spun din proprie experienta. Poate au impresia ca relatia ta nu va rezista si cu cat ai s-o duci mai bine vei fi barfita si mai rau. Icearca sa-ti vezi numai de sotul tau si nu te destainui mult in fata lor.Asa le vei dovedi ca esti stapana pe situatie si nu le da voie sa-ti conduca viata.Este greu dar nu ai ce face, decat asa cumnate...considera ca nici nu le ai.

| mariaanna explică (pentru leila74):

Eu cu sotul meu suntem impreuna de aproape trei ani.anul trecut m-am casatorit civil, iar anul asta in august fac nunta deci 100%relatia noastra merge mai departe(noi ne intelegem super.).nu stiu ce se la mai spun.de exemplu azi am fost la cunata de aici la masa la pranz.asa de bine se comporta, cand e aici fara cealalta.si culmea este ca o barfeste fata de mine pe 'sora ei' ca asa se striga ele! peste o luna naste si o sa fiu ceea mai buna ca trebuie sa ii stau cu copilu si sa o ajut.si dupa o perioada cand nu mai are nevoie de mine nici nu ma mai suna. odata si-a lasat calculatorul deschis si a plecat undeva si era deschis si messengerul(si spre rusinia mea stiu ca nu e bine ce am facut)am intrat sa vad daca ma barfeste si asa era.ma barfea cu prietenele ei si cu cumnata mea, desi timp de doi ani si ceva cand ea se ducea la lucru nu conta daca era seara sau 6 dim.eu ma duceam sa stau cu copilul.si tot nu is buna.tot mai buna e 'sora ei' ca nu ii da nimic si nu ii face nici un favor.ce sa mai cred despre ea?

| leila74 a răspuns (pentru mariaanna):

Cumva ea se poarta frumos cu tine atunci cand este si sotul tau de fata? Asta este caracterul ei urat si din pacate intalnim oameni de genul acesta peste tot, nu numai in familii.In prietenii, colegi de munca... Ajungi la un moment dat sa nu mai ai incredere in nimeni.

| leila74 a răspuns (pentru mariaanna):

Buna dimineata.LA MULTI ANI! si o primavara frumoasa iti doresc.Ma bucur daca raspunsul meu te-a ajutat cumva.

| leila74 a răspuns (pentru mariaanna):

Buna seara.Cauta sa nu o mai ajunti in nici un fel.Ai dovada clara ca se foloseste de tine.Gandeste-te putin...o sa vina timpul sa ai nevoie si tu de un ajutor.Crezi ca ea ar face ceea ce faci tu pentru. ea?
Iti garantez ca nu.DE ce te barfeste? Care este problema ei pana la urma? De ce nu iti inima in dinti si sa-i spui in fata ca stii ca este cu doua fete? Ce ai de pierdut pana la urma.