| Charlotte3749 a întrebat:

Buna, am o problema cu posesivitatea. Am o relație cu soțul meu de 10 ani, avem un copil frumos si pana in anul 2019 o relație de cuplu cat de cat acceptabilă. La moment avem probleme pot sa zic zi de zi, eu dau multe întrebări, el se supără si nu scrie nu sună si asa cam in fiecare zi. El este egoist si eu posesivă, controlul din partea mea a început atunci cand deja de mai mult timp el se ținea de promisiuni, zicea una si facea alta, il prindeam cu minciuna zicea ca nu mai face dupa un tip iarăși se repeta. Am ajuns într-o situație in care nu mai pot avea încredere in el deloc, de la unde ai fost? cu cine esti? in ce parte stateai? întrebări care imi dau seama ca nu ar trebui sa fie. Din 2014 sa inceput cu flirt, eram la bowling si eram mici 16 ani eu, el 19, eram împreună insa el statea doar linga fata cu care am venit împreună, eu vorbeam nici nu auzea nici nu vedea. Au fost momente de flirt când eram la cumpărături si luam înghețată, se uita si flirta cu fata care vindea înghețată si la fel atentia lui numai acolo. Din intamplare 2 ori am intrat în același mocrobuz si el era 1 data cu o colegă si s-a lungit pe bara care era si ii facea ichi dulci. Altădată era aglomerat si nu a vrut sa vina unde eram eu in microbuz si am venit eu ca sa vad ca sta lipit de fundu altei fete.In 2021 ne-am dus sa închiriem apartament, a venit una cu decolteu pana la burta aproape, privirea lui era doar acolo nu si la fata ei, am zis eu ca apartamentul e rau ai sa ne ducem dar el fara motiv a vrut sa mai stea.Mai sunt mărunțișuri de uitat dupa fete mereu, de exemplu azi a zis ca nu a vazut cine era la volanul mașinii ca el se uită doar la masina, să înțelegeți noi mergeam inainte și ne-am oprit sa cedăm la alta masina care venea din stânga, era masina alba si fata cu parul negru, ea mergea cu viteza mica ca am fost pe drumul de la spital si acolo se merge incet, ea a venit din stanga, a trecut in fata noastră si s-a dus mai departe. La noi pe harta era traseul principal pe care trebuia sa mergem si 2 alternative. El a mers exact după masina alba cu fata cu parul negru, pe traseu alternativ. Cand am întrebat dac iar merge dupe fete, el mi-a zis ca chiar daca a trecut masina in fata lui nu s-a uitat si nu se uită niciodată cine conduce, plus la asta pur si simplu s-a luat dupa masina care era înainte de asta nu a mers pe traseul care arăta.Eu nu conduc deci nu stiu, e posibil sa nu vezi persoana care trece in fata ta cu masina, chiar nimeni nu se uită si nu vede cine conduce masina care trece prin fata? In magazin se oprește cand avem ceva de luat si se uită la funduri cu pretextul ca căutam șervețele pentru bebeluși la servetele de bucătărie si eu ii vorbesc el nici nu se întoarce.Momente și momente. Pe autostrada se ia mereu dupa masinile unde conduc femei si cand ii zic asta imi spune ca el merge dupa cele care merg mai repede. Daca vede o fata linga magazin si e in partea dreapta, el se mută în stânga ca sa o vadă mai bine, asta nu demult am observat si el tot neagă acest lucru. El zice ca tot ce este mie mi se pare si spune cum de fapt după parerea lui sa întâmplat, numai ca eu am o versiune si am văzut ceva si el cand spune el spune cu totul altceva. Poate fi posibil sa am eu problema cu fetele si sa fie el corect în tot ce zice? El mai are si dependenta de por*ografie.

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Dumneavoastră aveți dreptate, comportamentul lui este putin deplasat, lipsit de respect.
Insa pe dansul nu il puteti schimba dar pe dumneavoastră da.
In cazul in care doriti ca aceasta relatie sa continue trebuie sa capatati incredere in dumneavoastră.
Ba chiar sa puteti admira impreuna o femeie frumoasă.
Cand se uita dupa alta sa i spuneți...,, da, misto gagica,,
Apoi sa l lasati sa si manifeste dorinta de vanator cum o vrea dansul.
Pentru el este totul un joc de confirmare a barbatiei.
V ati cunoscut de foarte tineri si nu a avut timp sa si consume acest joc de a cuceritorul.
Comportamentul disperat din partea dumneavoastră nu l va aduce mai aproape.
Din contra, putina ignoranta n ar strica. Sa va comportati ca si cand nu observati.
Nu i reprosati nici faptul ca se uita la filmele respective.
Eventual tratati cu umor.
Puteti fi creativa si sa va uitati impreuna uneori pentru a aduce un plus in partidele de amor. Va fi foarte multumit.
Incercati sa l sunati doar cu rost, nu sa l controlati ca va asigur ca nu puteti controla nimic.
Visul barbatilor....nevestele disperate.
Aveti un copil si trebuie sa traiasca Intr un mediu echilibrat.
Asa ca in primul rand focusati va pe echilibrul dumneavoastră ca apoi echilibrul sa si faca loc in interiorul familiei.
A fost ea inselata Madalina Ghenea....asa ca...
Sa incercam sa traim fara atasamente si asteptari.
Sa fim liberi ca viata i scurta si o pierdem cu bazaconii.

| Charlotte3749 explică (pentru ioana748):

Problema e ca nu stiu ce înseamnă sa fii indiferent față de o persoană apropiată, cu restul pot nici nu ma doare nimic ce fac ei, dar cand vine vorba de el, nu pot sa fiu indiferenta. As vrea să știe să-și poată controla dorințele si eu multe vreau, dar fac ce e corect nu ce e în capul meu, asta vreau si de la el, oricine e capabil de respect si control asupra la ceea ce face. El pune pe cantar fetele frumoase si relația noastră, dumneavoastră vreți sa spuneți ca sa îl las să aleagă se se uite la fete atunci cand suntem in supermarket si eu vorbesc cu el si el nu aude, ca ce face el e mai important? nu cred, e normal sa se uite, nu e normal sa nu ma audă si sa nu se întoarca sa zică "ai zis ceva, nu eram atent" de altceva nu am nevoie, insa el nu face asta. Nu înțeleg ce spuneți, pentru ca in relație nu ar trebui sa fie ca fii interesat de persoana de alături? sa nu flirtezi pentru ca ai respect fata de persoana? da de vorbit cu fetele poate, ce tine de lucru sau daca pe stradă întreabă direcția cineva, dar sa nu fie interes pentru altcineva necontrolat. Uite eu, de exemplu, am interes, stiu cand imi place de cineva, dar incerc sa sting aceste sentimente si sa nu arăt pentru ca imi dau seama ca lui nu i-ar plăcea să vadă ca sunt atrasă de altcineva. Pentru mine e vorba de respect, cand esti in relație e una, cand esti singur e altceva. Oare este ceva ce eu nu inteleg? Eu cred ca daca se ia totul in glumă la un moment dat nu mai înțelegi e glumă sau adevăr ceea ce se zice si plus la toate daca ii permit noi am avut situația cand ignoram, el incepea sa se uite mai dese ori si mai mereu dupa fete, de asta trebuie control. Vedeți ca eu mereu văd ca e interesat de alte fete, dac e vorba de chirie la apartament, daca e vorba de statie de alimentare, daca este vorba de supermarketuri, oriunde e vorba de urmărire anume de fete, eu nu vad sa se uite asa la bătrâni, la bărbați si nu pot zice ca se uită după cele mai frumoase nu, pentru ca is fete. Noi ne uitam împreună, însă el se simte incomod ca sa vad la ce se uită și nu poate să pună ceea ce îi place, de aceea se uită singur. Am vorbit daca vrea alte fete poate si zice ca nu vrea pe nimeni si ca ceea ce zic eu ca se uită nu e corect, el nu s-a uitat și nu se uită după fete, însă eu vad altceva mereu...

| ioana748 a răspuns (pentru Charlotte3749):

Nu am spus sa fiti indiferenta fata de el ci fata de ceea ce face el.
Este tatal copilului dumneavoastră, va fi toata viata parte din dumneavoastră.
Spuneți ca la un moment dat v ati despartit si ati incercat o alta relatie, insa nu ati putut tolera minciuna si apetitul pentru filmele acelea.
Apoi v ati intors in aceasta relatie unde stiati deja care sunt problemele.
Nu exista relatie perfecta, cu totii avem anumite probleme.
Eu cred ca din punct de vedere emotional relatia aceasta este consumata.
Probabil ca depindeți material de el si va este teama sa nu pierdeti siguranta pe care o simtiti din punctul acesta de vedere.
Trebuie sa fiti sincera cu dumneavoastră si sa puneți adevarul pe propria masa.
Nu este vorba de iubire ci doar de un atasament.
Daca nu schimbati percepția dumneavoastră asupra unei relatii bazata pe adevar si iubire va veti lovi de aceeasi tipologie de barbat.
Va asigur ca nu cauta frumusetea cand se uita dupa alte fete.
Ci cauta acea parte din el care sa l completeze.
Undeva nu se simte intreg si nici el nu stie unde.
Posibil cauta dragostea de mama sau sora, cineva care sa l iubească necondiționat.
Oare dumneavoastră il puteti iubi necondiționat?
Inchideti ochii si ganditi va daca ati putea fi alaturi de el, daca ar fi leguma in carucior si ar trebui sa fiti dumneavoastră baza casei si sa aveti si grija de el.
Nu mi raspundeti mie....ci dumneavoastră.
Important este adevarul dumneavoastră si sa stiti ca cei de langa noi simt.
Pariez ca si sotia lui Nesu spunea ca l iubeste tare pana la proba contrarie.
Sa incercam sa ne dezbrăcam de ipocrizie si viata noastra devine mai linistita si a celor din jur.
Posibil se simte mai mult folosit decat iubit.
Nu trebuie sa-mi dati mie nici un raspuns....raspunsurile sunt in interiorul dumneavoastră si acolo trebuie sa fiti in adevar.
Si adevărul cam doare de cele mai multe ori.
Cred ca ideal ar fi sa reusiti sa fiti independenta material total, apoi veti fi mult mai relaxata in ceea ce privește relatia de cuplu, oricare ar fi aceea.
SI femeia si barbatul au nevoie de iubire necondiționată.
Asta inseamna, adevar si libertate.
Multumesc pentru atentie, placerea a fost de partea mea.

| Charlotte3749 explică (pentru ioana748):

Am înțeles ce aveți in vedere, posibil nu trebuie sa iau totul atît de în serios și sa nu fiu atît de atentă la el. Da, depind material de el și cred că dacă aș fi independentă din punctul acesta de vedere aș pleca la oricare ceartă măruntă, ma enervez repede, dar după realizez că e greșit sau încerc să îl înțeleg și mă intorc înapoi. Daca voi avea bani destui cred că nu ma voi mai întoarce, pentru ca el nu a fost și nu e persoana care sa zică "stai ca am nevoie de tine", el așteaptă mereu eu sa fac primul pas. Eram însărcinată cu copilul și ne-am certat ca am luat telefonul lui sa ma uit la YouTube, pentru ca al meu era descărcat, am văzut ca e plin numai de fete care dansează indecent, fete aproape goale, m-am supărat, ne-am certat, am plecat la părinți. El nu a venit după mine, nici nu a sunat, nimic. Am venit eu acasă singură si am vorbit normal. Nu demult am observat ca el în ziua în care am fost plecată în loc sa vină după mine statea si se uita la po*no... Eu aș închide ochii dacă nu m-ar durea atît de mult ceea ce a făcut pină acum.

| ioana748 a răspuns (pentru Charlotte3749):

Conviețuirea Intr un cuplu nu este usoara. Necesita toleranta, intelegere, echilibru.
Celalalt nu ne aparține ci este o persoană care a ales sa stea alaturi de noi.
Daca dorea sa se elibereze de dumneavoastră o facea la prima ocazie in care ati plecat.
Avea motive intemeiate sa inchida usa.
Barbatii nu sunt asa verbali ca femeile. Din punct de vedere genetic sunt altfel conceputi.
Ei sufera in interior, nu stiu sa spuna ca au nevoie de cineva, de obicei se inchid in ei si incearca sa si ocupe timpul cu altceva. Se joaca, se uita la filme, vorbesc cu alte femei, chestiuni superficiale care sa le atragă atenția spre orice altceva decât ceea ce i doare de fapt.

In cazul dumneavoastră schimbarea poate incepe odata cu modificarea atitudinii dumneavoastră.
Trebuie sa aveti incredere in dumneavoastră in primul rand.
Si sa luati in considerare ca exista posibilitatea ca el sa nu mai fie si ca dumneavoastră va trebui sa va descurcati singura cel putin o perioada.
Asta inseamna macar ca exercitiu sa incercati sa va demonstrati ca puteti trai din forte proprii.
Concentrati va pe dumneavoastră si ce puteti face pentru echilibrul familiei.
Nu este un proces usor, dar merita.
Multa liniste va doresc.

| ioana748 a răspuns (pentru ioana748):

Mulțumesc pentru funda.

| Charlotte3749 explică (pentru ioana748):

Mulțumesc pentru ajutor.

| ioana748 a răspuns (pentru Charlotte3749):

Cu drag, multumesc pentru funda,

19 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Exista probleme de ambele parti, nu cred ca e cazul la faza cu traficul sa se uite dupa altele, una cand merge in fata lui pe strada, alta cand e in masina si oricum nu vede nici un fund, nici un san sau ma rog, toate acestea, problema e ca il analizezi prea mult la orice gest si miscare si vrei sa asociezi cu faptul ca se uita dupa alta femeie, poate nu mai e fericit in relatie dar nu spune si de aceea si-a luat atentia de la tine si cauta in alte parti, are si el greselile lui nu e doar vina ta dar voi nu comunicati, conflictul si schimbul de replici nu e comunicare, trebuie sa fiti capabili sa va asezati la o masa si sa stati de vorba legat de problemele dintre voi pe un ton calm, fara reprosuri, fara nervi, doar voi puteti rezolva, e vorba doar de posesivitate sau vine din faptul ca il doresti in continuare? Mai exista atractie intre voi, va mai doriti sexual? Daca doar va certati si dupa stati suparati, unul in camera altul in bucatarie nu se va schimba nimic.

| Charlotte3749 explică (pentru MarianWLF):

Nici nu știu de unde sa incep... El este primul barbat din viața mea, de la 16 ani ai mei noi ne-am înțeles ca suntem ca cuplu. A fost moment când ne-am despărțit pe jumătate de an pentru ca el era plecat peste hotare, dar noi si asa aveam neînțelegeri si am hotărât eu sa ne despărțim prin anul 2017 - 2018. Eu am fost împreună cu un alt băiat, super perfect ce tine de comportament, era foarte atent, vorbeam deschis, era deschis la comunicare, insa am întâlnit aceleași probleme, ce tine de uitat la po*no si minciuni. Eu nu am o problema cu uitatu la po*no atit timp cat in relație este totul bine pe plan sexual, insa la mine si sotul meu au fost deja 3 ori cand timp de jumătate de an el tot era plecat mai mult online decat realitate si cand intreb daca este o problema in felul cum arăt sau ar trebui sa încercăm altceva, el zice ca e totul bine, problema e ca in po*no e filmat altfel si de asta se uită. Posibil e dependenta, posibil nu spune tot ce este de spus, nu stiu. Noi nu stăm prea bine cu nervii cand vine vorba de clarificat situatia, pentru ca am crescut ambii in familii unde era violență, insa noi incercam pe cat e de posibil sa reducem acest lucru negativ. Eu nu pot sa zic ca am de ce sa stau cu el, nu am parte de ceea ce mi-aș fi dorit, dar el nu e ca mine sa se intereseze de mine asa cum fac eu. Am sentimente față de el ca prima mea iubire, amintiri, ceea ca ce tine de lucruri materiale face tot, dar sentimental practic nici nu stie ce înseamnă acest lucru. Incerc sa ii explic ca daca noi ne certăm noi nu am vorbit si as mai vrea sa vorbim, insa el zice ca repet unu si același lucru si de ce sa vorbim daca am clarificat. El nu stie sa asculte, el ascultă numai ca sa dea replica înapoi și atît. Da ne mai dorim, de atracție nu pot sa zic, dupa cat de neinteresat este el de mine nu as zice ca e atracție. Pina in ziua de azi tin minte de un lucru, faza cu înghețata, flirta cu fata de la înghețată, l-am întrebat de ce faci asta si el mi-a zis pai ea arată mai bine la fata ca acea machiaj si culoarea la par, si nu mi-a fost clar asta înseamnă ca daca o sa fie orice fata mai frumoasă ca mine e motiv de flirt? El nu arată atît de bine, nu se duce la sală, dar eu cand văd alți bărbați stau cu el, ma uit la el si incerc sa ignor, ca asa cred ca e normal sa fie, insa el nu crede asa, imi zice "da ce trebuie sa ignor si sa nu ma uit la nimeni?" asa ca nu stiu ce sa zic, avem comportamente diferite, viziuni si păreri diferite. Pentru mine nu e problema sa ignor o persoana ca stiu ca no sa am probleme in cuplu si asta e mai important, pentru el se pare ca altceva e mai important... sau doar asa mi se pare mie?

| MarianWLF a răspuns (pentru Charlotte3749):

Nu a fost frumos, lui ii fug ochii dupa femei in schimb ce tu ignori alti barbati chiar daca arata mai bine ca el, este ceva foarte rar si de apreciat, o femeie care are ochi numai pentru partener merita respect pentru ca tine toti lingaii la distanta si isi pastreaza relatia. Faptul ca ti-a spus in fata fara nici o rusine ca alta arata mai bine si ca a flirtat cu ea inseamna ca tu nu mai contezi oricum, si-a pierdut respectul, interesul si tot ce e nevoie sa existe pentru o relatie sanatoasa, poate e prima ta iubire dar nu trebuie sa ramai langa el daca nu esti fericita, pare un om care nu mai da 2 bani pe tine, eu zic ca poti mai bine, posesivitatea ta se datoreaza si comportamentului lui, daca ai gasi un barbat care te apreciaza nu ai mai avea acele reactii pentru ca si-ar dori el sa te tina mereu aproape, ti-ar oferi toata atentia de care ai nevoie fara sa fi nevoita sa o ceri, iti irosesti timpul cand undeva acolo exista o persoana care e gata sa te aprecieze.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vad el a fost toata viata lui curvar si tu toata viata geloasa si manipulatoare, relatie care nu este sortita sa faca multi purici, fiindca va faceti zile fripte unul altuia, pana muriti de gat unul cu celalat.
Mai bine divortati ca doi oameni normali, care nu puteti trai impreuna ca deja este o relatie urata, de cearta, manipulare, control, el fiind dependent de sex, pornografie si alte femei, tu exagerat de geloasa si manipulatoare.

Faceti-va un pustiu de bine si divortati, macar fiecare merge pe drumul lui si are o viata normala si fericita cu cine ii place si se simte bine, ca dati sters si nenorociti si copilasul ala, care ajunge prin deresii si in anumite cazuri cand nu mai poate suporta certurile din casa si urlete, ajung sa-si puna capat zilelor.

| Charlotte3749 explică (pentru Violleta2022):

Nu pot sa zic curvar, am avut unele dubii dar nu e genul sa se duca de acasă si sa vina târziu sau să iasă cu băieții, dar asta e numai ce vad eu nu stiu ce face cand nu e cu mine. Problema e ca minte mai mereu si asta el a recunoscut, dar lucrăm la problema. Manipulatoare, posibil am mai auzit asta la adresa mea, dar altfel nu il pot intelege, ca el zice una si face alta. Dupa parerea dumneavoastră relația deschisă ar fi o posibilitate de a schimba lucrurile spre bine?

| AliGab a răspuns:

Amandoi aveti probleme: el por ogra fia, tu posesivitatea.

| TheGentleman a răspuns:

Cred că ar fi cazul să puneți stop și să o luați amândoi de la capăt. 10 ani este o perioadă enormă...

S-a consumat ce-a fost bun și frumos între voi.

| Charlotte3749 explică (pentru TheGentleman):

Asta ar fi cel mai ușor de făcut, cum fac practic toți... însă eu as vrea sa încerc dacă e posibil sa repar ce mai este. Ca să înțelegi daca ai o mașină sau motocicletă, o ai de 10 ani, ție ea ție dragă, ai reparat atît de mult la ea, ai atît de multe amintiri încât nu poți sa renunți așa ușor, chiar daca e stricată practic pe bucăți, abia merge, nu renunți și o ții, păi asta e legat de sentimente. Asta ține si de relația pe care o avem noi.

| Dyi00000000000 a răspuns (pentru Charlotte3749):

Încearcă sa te rogi. Și eu am trecut prin greutati și am primit putere prin rugaciuni indiferent de cum va decurge situația voastră pe viitor.
Poți încerca:

Rugăciunea care îndeplinește orice dorință se spune de 10 ori pe zi, timp de 9 marți. De asemenea, în timp ce o rostim trebuie să avem și o lumânare sfințită aprinsă.

Trebuie să o rostim și în momentul în care suntem liniștiti și de asemenea, trebuie să ne gândim și la Dumnezeu. Se spune că această rugăciune este atât de puternică încât înainte de terminarea ei, ceea ce am cerut ajungem să și primim.

Rugăciunea care trebuie rostită obligatoriu de zece ori pe zi, timp de 9 marți
"Sfântă Maria, mă îndrept plin de încredere către Tine, cerându-ți ajutor! Cred cu tărie că mă vei asculta în necazul meu și mă vei sprijini când îmi este greu.

Spre a-ți arăta recunoștința mea, îți făgăduiesc să fac cunoscută și altora această rugăciune. Te rog, cu umilință, să îmi aduci liniște în tristețea și durerile mele.

În numele negrăitei rugăciuni și bucurii care ți-a cuprins inima când ai oferit adăpost Mântuitorului lumii în casa ta din Betania, te impor, roagă-te pentru mine și familia mea ca să-l păstrăm pe Dumnezeu în inimă astfel încât să ne învrednicim a primi ajutor în nevoile noastre, mai ales în durerea care mă copleșește acum (se spune dorința).

Te impor, Ajutătoarea celor aflați în suferință, înfrânge orice greutăți precum ai înfrânt balaurul care șade la picioarele tale."

Mai apoi se spune și rugăciunea "Tatăl Nostru", urmată de alte câteva cuvinte:

"Bucură-te Marie, cea plină de Dar, Domnul este cu Tine! Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul pântecului tău care a născut pe Mântuitorul sufletelor noastre Iisus Hristos.

Sfântă Marie, Maica de Dumnezeu, roagă-te pentru noi păcătoșii acum și în ceasul morții noastre. Amin".

| KovacsB a răspuns:

Troll cu probleme serioase la mansarda.

| Charlotte3749 explică (pentru KovacsB):

Se referă la mine sau la el?

| luxlux2488 a răspuns:

Deblocheaza chatul sa iti explic eu situatia cum este.