| Unavailable a întrebat:

Sunt student la informatica in anul 2 si ar cam fi timpul sa imi aleg un proiect pentru licenta. Imi puteti da niste idei de proiecte? Orice limbaj, de preferat C#

6 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Eu te-as sfatui sa mergi un picut pe net si sa cauti surse de aplicatii in C#. Un proiect, o solutie intreaga, etc.

Descarci de pe net mai multe solutii, le compilezi, vezi daca iti plac sau nu, si incepi sa le schimbi un pic. Bagi si tu rename-ul pe toate functiile, schimbi setarile de la modul in care iti formateaza codul (eventual aplici o mica aplicatie de beautify), practic il faci cam de nerecunoscut.

Si daca il si intelegi, il builduiesti si incepi sa scrii cate ceva despre el, te uiti pe acolo sa vezi cum e facut si care e ideea in spate.

Oricum nu prea conteaza ce este in spate, decat pentru tine personal si atat. Pentru ca pentru profesori, nimeni nu va ajunge sa te intrebe de ce este pe acolo.

Iar daca va exista vreodata vreun program care sa caute sa vada daca codul este original, faptul ca ai redenumit numele functiilor si poate si o parte din variabile, o sa il faca original.

| suntserios a răspuns (pentru cristimihailov):

Bravo ce sfaturi bune ii dai, da poate omu nu vrea sa fure si copie, poate chiar isi doreste sa isi faca propria lucrare de licenta.

| cristimihailov a răspuns (pentru suntserios):

E interpretabil as zice eu.

Oricum daca lucrezi la un proiect ar trebui sa il intelegi. Poate este mai bine sa vezi o structura facuta deja de unul care are experienta, sa gasesti in solutia respectiva si proiectul de testare, si o impartire clara pe layere, etc, decat sa te chinui prosteste la chestii pe care rar o sa le folosesti, si le vei intelege in prima saptamana cand incepi sa lucrezi.

Daca omul vroia sa palmeze, oricum o facea. Este alegerea lui, sa se chinuie sa inteleaga o structura cat de cat clara sau sa inventeze una si sa dea in diverse probleme care apar in practica in general.

Personal, dar na, eu sunt mai hot, m-as fi dus la secretariat, as fii intrebat de registratura si as fi cerut si eu accesul sa iau doua trei lucrari de diploma ca sa ma inspire altii cu privire la cum sa pun povestea in picioare. Bine-inteles, ca rescriam un pic lucrarea cu alte cuvinte, sa nu apara la plagiat daca cineva o sa aiba vreodata cheful sa caute, si cam atat. Ma puteam prezenta cu nasul pe sus... happy

Solutii "este" laughing Depinde de alegator...

| Unavailable explică (pentru cristimihailov):

Ideea care-i, nu-s incepator in programare, am lucrat in genu cum mi-a sugerat cristi dar la programare web, acuma ce fac vreau sa fac ceva original de la 0, ca daca as vrea sunt sigur ca as gasi pe net coduri sursa, numai ca uneori e mai dificil sa modifici decat sa creezi happy Nu vreau sa stiu ce e in spatele tuturor functiilor sau detalii din astea, doar sa le inteleg cum functioneaza si sa le pot aplica mai incolo, de asta cred ca cea mai buna solutie acuma ii sa fac ceva de la 0, Mai ales ca mai am inca 1 an jumate la dispozitie.

| cristimihailov a răspuns (pentru Unavailable):

Salut, mie personal inca mi se pare ca ai dreptate partial. E adevarat ca ar fi mai usor sa creezi decat sa intelegi, dar este doar impresia initiala.

Daca reusesti sa gasesti un cod sursa pe net complet si corect (sigur exista, doar trebuie sa cauti) vei intelege de acolo in cateva zile mai mult decat ai putea sa intelegi din citirea cartilor.

Intelegi atat chestii de arhitectura cat si pattern-urile folosite, inveti ceva ce chiar este aplicat si chiar daca nu vei intelege la inceput relatia, mai tarziu ti se va descoperi.

Dar na, 1 an si jumatate nu este prea mult.

| Unavailable explică (pentru cristimihailov):

Inteleg ce zici ca asa procedam cu php si restul ce tin de web..iti respect cele spuse, mersi!