| Myrcea22 a întrebat:

Salut, in iunie am terminat scoala 12 clase (n am dat bac-ul pentru ca deja aveam ceva aranjat sa zic pentru viitor) precizez ca fara corigenta sau ceva si nu mi se elibereaza diplomele (diploma 12 clase + diploma atestat) pe motiv ca sa renovam clasa..altfel nu, precizez ca nu am semnat nimic sau ca am fost de acord sa reparam clasa ca sa ni se ofete diplomele..eu totusi vreau sa le detin, pe viitor sa le am poate o sa am nevoie.
Pot depune o plangere ceva?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca voi ati facut stricaciuni in clasa, atunci trebuie sa suportati si reparatiile.
Eliberarea acelor acte poate fi conditionata ca garantie pentru recuperarea datoriilor.

| Myrcea22 explică (pentru Bula):

De cand? E dreptul meu! Am absolvit si "dovada" mea unde este? Nu este asta un drept?
P.S: Nu o sa platesc nimic indiferent de ce or sa spuna, nu mi se pare normala chestia asta, intrebarea a fost daca pot depunde plangere

| Bula a răspuns (pentru Myrcea22):

Plangere poti depune si tu, si scoala.
Exista si obligatii, nu numai drepturi!
Ei vor avea castig de cauza, fiindca DISTRUGEREA este fapta PENALA, iar ei ti-au dat o sansa maleabila sa se rezolve problema.

| Myrcea22 explică (pentru Bula):

Nu am distrus nimic eu, 2 colegi au spart nu stiu ce si acum suportam toti? Daca era cum zici tu se pedepsea "penal" nu cu refuzarea eliberarii diplomelor de merit

| Bula a răspuns (pentru Myrcea22):

Probabil "nu s-a gasit faptasul", iar acum suportati cu totii consecintele.
"Unul pentru toti si toti pentru unul".

| xMeee a răspuns:

Bună, diplomă de atestat se dă? Păi eu am terminat a 12 si mi-a dat aia de 12 clase cred că zici de foaia matricolă, eu cred că poți depune plângere dacă ei nu vor să ti-l dea. Tu ai promovat alea chiar dacă nu ai dat bacalaureatul. Eu le-am primit când am mers după diploma de bac, deci eu zis să vorbești mai intai la secretariat. Succes.

| Myrcea22 explică (pentru xMeee):

Am vorbit, dupa administratorul a zis ca pana nu e gata clasa nu elibereaza nimic. faza e ca nu e normal sa faca asa..practic am absolvit si e dreptul meu sa mi oau "dovada aceasta.