| whitelore00 a întrebat:

Salut!
Cum pot sa învăț toată materia pe care am avut o din septembrie pana acum într o săptămână? (Biologie)
Nu mai țin minte nimic.
Ce program ar trebui sa îmi fac și cât de des sa am sesiuni de învățare (acasa) Menționez faptul ca învăț dimineața de la 8 la 13/14 iar marțea de la ora 15 la 18 fac volei.
Este urgent!

8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Programul ti-l faci singur, vezi cat poti duce si cat poti invata.
Ca mai mult decat poti, nu ai cum face. Baga maxim cat simti cu ca merge.
Lasa volei acum pana termini de invatat.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Citește cel putin de doua ori materialul de invatat.
Fa ceva sinteze scrise chiar daca te uiti in carte.
Dormi cu cartea sub pernă, o sa ai surprize.
Multa bafta,

| Nedea_Marius_1994 a răspuns:

Nu poți să freci menta și să te aștepți să ai rezultate Ca altfel toți ar face la fel că ține, ai câteva variante, in primul rand ia profesorul deoparte și intreaba-l pe ce ar trebui sa te concentrezi cel m ai mult, explica-i situația ta te va înțelege pana la urma e doar u test, cea m ai buna convingel pe taicatu sa vorbeasca cu profesorul și dai niște bănuți, după care muncește pentru taicatu da ii dai înapoi, daca nu dorește să accepte profesorul, m ai sunt și idioți..., studiază ce îți recomanda profesorul

| AlyRO a răspuns:

Pentru a avea o eficiență în învățare într-un timp atât de scurt, îți sugerez să folosești tot timpul disponibil, pentru învățare. Încearcă să îți faci un program, astfel cum ai zis și tu. Fac referire la faptul că ar fi indicat să înveți de la 08:00 - 14:00, dar eficient, adică să te concentrezi maxim. Poți folosi și metode de memorare a informațiilor de care ai nevoie pentru o perioadă lungă de timp, iar mai apoi, este biologie, dacă face parte din Anatomia și Fiziologia Corpului Uman, atunci nu este atât de greu precum pare, în comparație cu Biologia Vegetală, care cere mai mult timp, dacă nu cunoști nimic din acest subiect.
Sunt mai multe metode, spre exemplu Pomodoro, Feynman sau Blurting. Vei găsi ce îți este ție mai potrivit! big grin

| whitelore00 explică (pentru AlyRO):

Culmea eu trebuia sa învăț de la biologia vegetala.happy

| AlyRO a răspuns (pentru whitelore00):

Răspunsul l-am generalizat pentru liceu în mare parte. Nu știu exact ce clasă ești și dacă lecțiile pe care le ai de învățat sunt mai grele.