| pisica90 a întrebat:

Salut,cum decurge exact o ședință de psiholog,de terapie,ce îți zice, ce îți face? de ce se promovează

9 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Prima data iti pune intrebari despre tine ca sa te cunoasca gen nume, varsta, ocupatie etc.
Apoi te intreaba daca sunt ceva probleme in viata ta si sa le detaliezi (ca nimeni nu se duce acolo daca nu are probleme). Ar trebui sa-ti dea si un test sa vada daca te incadrezi in vreo tulburare gen anxietate, depresie etc.
Iti poate da niste sarcini pentru acolo sau pentru acasa gen sa intrebi apropiatii cum te descriu in cateva cuvinte (lucrurile astea fac parte din analiza personala, scopul e sa te descoperi tu mai mult). Nu exista niste formule magice pe care psihologul ti le zice ca sa iti dispara problemele ci terapia presupune sa intri practic in miez si sa vezi ce e de schimbat la tine si la modul tau de a gandi si cum poti face asta

| CLaludiu1234 a răspuns:

Îți spun din propria mea experienta, fiindca am umblat la psiholog mai multe săptămâni, 1 sedinta dureaza cam intre 40 de minute si 1 ora, rareori peste 1 ora, si iti va pune mintea la grea incercare.În primul rand nu e ieftin deloc, in cel mai fericit caz te poate costa 100, 150 de lei 1 sedinta(o sedinta însemna că mergi 1 data, a doua oara când mai mergi e alta sedinta) te poate costa si peste 200 de lei o ședință, vei plati fiecare sedinta in parte, adica nu dai toti bani odată, și vei plati tot aceeasi suma la fiecare sedinta.Vei merge 1 data sau de 2 ori pe săptamană (adica 1 sau 2 sedinte),în funcție de disponibilitatea psihologului, dar și în funcție de când ai tu timp sa mergi,îți va pune tot felul de întrebări, daca ii spui ceva, te va intreaba de ce crezi acel lucru, si va trebui sa dezvolti acel subiect aproape toata ora, de asemenea te va pune sa rezolvi mai multe feluri de chestionare, de obicei chestionarele sunt cu întrebări de tip grila, dar mai sunt și chestionare fără întrebări

| anonim1920 a răspuns:

Bună.Se promoveaza deoarece acesta ajuta lumea să-și rezolve problemele.Nu iti face aaabsolut nimic. Daca esti copil te pune sa desenezi sau sa faci test de iq pe foaie etc. Daca esti adolescent sau adult vorbeste cu tine si o ia pe mai multe cai, iti pune intrebari si te poate ajuta cu sfaturi si lucruri psihologice care te fac sa realizezi altceva.

| nigja30 a răspuns:

Te intreaba cate kilograme ai, unde locuiesti, care e numele tau, numele de familie, cat porti la picior, cnp-ul, care e fructul tau preferat, cati ani ai si de acolo vezi ce mai zice?

| filin a răspuns:

Salut, pshiologii o să-ți pape banii pe care de abia îi ai și o să-ți zică lucruri despre ce minunată e viața și hai să ne footem în coor la cât de frumoasă e!
No pe bune, tot ce vor ei îs banii tăi și nu bunăstarea ta, de gorilă evoluată ce ești.

| ninnive999999 a răspuns:

Bună!
Am fost recent la terapie și i-am spus ce aveam pe suflet.
Te asculta și după îți analizează problema și practic,iti spune și punctul lui de vedere.
Asa a fost în cazul meu, chiar recomand, m-am simțit eliberat de toate grijile pentru o perioada. Totul depinde de tine dacă alegi sa pui în aplicare ce îți spune.
Pentru o ora îți ia destul de mulți bani.E ca și cel mai bun prieten al tau, totul e confidențial, nu te judeca.
Dacă vrei sa îți rezolvi cu adevărat problemele trebuie sa si te deschizi cu adevărat.