Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

sad ma simt naspa, nu stiu de ce. Sunt a7-a. Pe primul sem. media semstriala a fost de 9.31 iar acum, dupa ce am calculat si media pe sem. asta, imi iese 9.18. ( totusi, inca nu s-au mai incheiat mediile, mai pot sa mai maresc pe ici pe colo. ) oricum, am prins o obsesie pentru premiul pe care il voi lua. Voi ce credeti? adorm foarte greu deoarece imi sta gandul numai la medii, la premiu. Parintii ai fi dezamagiti sa iau premiul 3. La noi asa se dau premiile:

I - 9.50 in sus
II - 9.00 -9.50
III - 8.50- 9.00

am sanse sa iau premiul 3? sunt foarte stresata, ca urmeaza a8-a. si vreau sa intru la un liceu bun. Pana acum mediile mele generale ( din a5-a, a6-a ) au fost peste 9. daca o sa am media mai mica de 9.00? va rog ajutati-ma. Mereu mi-am dat silinta la scoala. sad

de ce ma simt asa? cand unora colegi nici nu le pasa daca nu iau niciun premiu. straight face

Răspuns Câştigător
| Sarraa97 a răspuns:

Buna.Sa sti ca si eu ma simteam asa pe a5a.Dar am luat premiul 2.Asta este.m-am resemnat sa zic asa laughing.Si sa stii ca am inceput sa ma gandesc ca este bine macar ca am luat premiu.Sunt pe a8a de fapt termin vineri si sa stii ca nu mai am aceasta problema, stiu ca trebuie sa am medie buna pentru un liceu bun dar am media 5-8 - 9 si ceva deci..Incearca sa fi mai relaxata si nu te gandi numai la asta incearca sa te uiti la filme(comedii) sa iesi cu prietenele, bineinteles ca si sa inveti trebuie.Gandestete ca toti vor sa fie buni dar nu pot toti deodata si mai gandeste-te ca este bine orice premiu iei decat sa nu iei niciunul nu? Scuze daca am greseli big grin:*

| Marrythenight a răspuns (pentru Sarraa97):

Felicitari pentru absolvire. Multumesc pentru sfat happy

| Sarraa97 a răspuns (pentru Marrythenight):

Nu ai pentru cee. Funda?big grin

13 răspunsuri:
| Vladuthz a răspuns:

Deoarece pana acum ai fost premianta si ai continuat sa ai pretentii in continuare la ceva ce nu s-a putut intampla. 9.18 nu este o medie rea, iar la un liceu bun cu profil mate-info intri cu medie de la 9 in sus. Atata timp cat la mate te descurci (si eventual si la romana sa ai peste 8) nu mi-as face griji in locul tau.

| Marrythenight a răspuns (pentru Vladuthz):

Oh nu. Nu imi place matematica. laughing Le am in schimb cu materiile umaniste. La romana, da. Sunt de 9-10. si as alege filologie la liceu.

| Vladuthz a răspuns (pentru Marrythenight):

Ah ok, oricum la uman se intra cu medie mult mai mica decat la mate-info. Pai atunci tine-te de romana, dar incearca si la mate totusi sa scoti ceva. Multa bafta.

| Marrythenight a răspuns (pentru Vladuthz):

Asa voi face. Multumesc. :*

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Probabil te simti asa din cauza parintilor care crezi ca te vor tachina daca nu iei premiu.

| veveritza6499 a răspuns:

Exact la fel mi se intampla si mie :sunt in a 7-a pe sem I 9:31 si acum 9:18, si si eu ma simt cam naspa pentru ca pana acum am avut media peste 9:30 ( ei nici chiar cu mult dar totusi peste). Eu nu cred nici in cazul tau nici intr-al meu ca s-ar putea micsora media atat de mult incat sa scada de 9 deci asigurat eu cred ca voi si vei luat premiul II pentru ca pe primul ai 9:31 si acum nu ai cum sa iti scazi media chiar mai mica de 8:60 ( caci si la mine la scoala se la premiile la fel ca la tine ). Si app de colegi si de tine : eu cred ca te simti asa pentru ca iti pasa de scoala si stii ca iti vor trebui mai departe rezultatele de acum, nu ca la colegii tai ( cum am si eu unul : cand ea 5 ii vine sa urle de bucurie caci nu a luat 4, asta e singura lui bucurie : sa ia peste, pe cand, cand mise intampla sa iau o nota mai mica de 8 imi vine sa plang ( ei nici chiar dar tot nu imi convine sad
Deci in concluzie eu cred ca nu ar trebui sa te ingrijorezi caci sigur vei lua macar premiul 2 happy big grin Am incredere in tine big grin tongue

| Marrythenight a răspuns (pentru veveritza6499):

Ohh ma bucur ca nu sunt singura in aceasta situatie. Si btw, ce coincidenta cu mediilelaughing multumesc frumos. >big grin

| veveritza6499 a răspuns (pentru Marrythenight):

Multumesc happy Da, si eu m-am mirat de coincidentza cu mediile big grin

| Allexd20 a răspuns:

Hei. Eu zic să nu te mai stresezi atât laughing.
Reacţionezi aşa fiindcă nu ai încredere în tine, şi gândeşti negativ :3. Fii mai pozitivă! Dacă tu ştii că nivelul mediei tale depăşeşte 9 şi că poţi mai mult, totul va fi bine, şi dacă ai zis mai sus că ţi-au ieşit mediile pe semestre peste nota 9, atunci cu siguranţă vei lua premiul II. Fii mai liniştită happy nu întotdeauna notele arată ceea ce ştii, ci de fapt ce îţi rămâne imprimat în minte contează :3. Sper să te ajute sfatul meu.

| Marrythenight a răspuns (pentru Allexd20):

Ai dreptate. Multumesc frumos :*

| Mariana_Lucia_1994 a răspuns:

Hey! mai ai foarte putin timp pana cand se vor incheia mediile, deci, daca la unele materii iti poti mari media succes! Dar, nu te descuraja, anul viitor poate vei avea media mai mare! Fi optimista! big grin happy