| anonim_4396 a întrebat:

Dacă nu vrei sa menționezi în CV ca ai lucrat undeva, poți? Adică sa nu menționezi faptul ca ai lucrat intr-un alt domeniu decât cel pentru care aplici acum acel CV (menționez ca sunt 2 ani de munca în alt domeniu). Și sunt singurii ani de vechime. Adica nu as mai avea ce sa trec ca vechime, fiindcă acela a fost primul loc de munca, acum urmează cel de al doilea. Sper ca ma puteți ajuta cu o părere. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca vrei sa scrii, atunci scrie, daca nu... atunci nu scrie, nu este nicio problema.

In principiu, angajatorul ia de bun faptul ca ai mai lucrat tu prin alte locuri, nu este o rusine sau ceva. Chiar poate o sa se bucure sa vada ca cineva s-a adaptat si incearca sa schimbe domeniul.

Dar inca o data, daca tu nu vrei, nu trece. Poti sa nici nu zici nimanui ca ai mai lucrat, daca chiar treci de urmatorul interviu.

Mult succes! big grin

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca poti mintii, dar orice minciuna are picioare scurte si iese la iveala.
Apoi, 2 ani lucrati undeva...bate la ochi, iar la o verificare se poate afla unde ai lucrat, direct de la Camera de Munca, unde fiecare companie a declarat salariul si profilu tau de angajare.
Intrebarea va fi, de ce ai preferat sa minti? Ce ascunzi de fapt?
Lucru care nu da niciodata bine!

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, ii pasa angajatorului ce scrii in CV!
Sunt angajator si asta fac de cel putin 10 ani incoace si iti spun sincer ca sunt foarte meticuloasa la verificari.
Userul de mai sus este un om batran, de peste 70 de ani, care pe vremea lui nu trimitea CV-ul nicaieri, fiindca nu se ocupau posturile cu CV-ul, asadar nu vad sa aiba habar cum se fac azi aceste angajari si mai ales la ce sunt atenti angajatorii.

| Violleta2022 a răspuns:

Jenant, pentru un om batran ca suntserios, sa se faca de rusine aici!
Parca ar fi un copil mic, de tot ameninta cu para la admin.
Am spus doar ca sunt angajator, deci stiu foarte bine ce verific intr-un CV si ce intreb candidatul, la interviu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu prea ii pasa nimanui ca nu scrii ceva in CV. Mai grav e ca scrii ceva care nu ai facut.

Insa nu vad de ce te ai feri sa scrii un loc de munca in CV? Chiar daca e intr-un domeniu total opus tot iti ofera un mic avantaj faptul ca ai lucrat undeva

suntserios
| suntserios a răspuns:

Repet, daca tu vrei sa omiti ceva in CV nu ii pasa nimanui. Bineteles ca o sa ti se puna intrebari ce ai facut in perioada aia. Te descurci tu atunci.

Nu lua in seama ce scrie Jassmina pe site pe aici.

A luate multe atentionari de la administratori pentru ca da raspunsuri ernoate

suntserios
| suntserios a răspuns:

Uite @alenoianila eu iti las un feedback al userilor de pe acest site referitor la userul jassmina. Te hotarasti tu ce sfaturi sa iei de bune pe urma, da?

https://www.tpu.ro/cauta/raspunsuri/?keyword=Jassmina&ord=data