| Enescu_Andrei_1997 a întrebat:

Buna ziua! As dori sa ma apuca de niște cursuri pentru tinichigiu-vopsitor. Imi poate spune cineva dacă ma vor ajuta cursurile dupa 4 luni? Voi cunoaște meserie cat de cat? Stiu ca meseria se fura sau se învață in timp, eu vreau doar sa știu dacă aceste cursuri ar fi un punct de plecare și as putea sa ma descurc dupa finalizare. Mulțumesc!
(Menționez faptul ca nu stiu nimic din aceasta meserie, nu am lucrat în acest domeniu niciodata)

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Salut.
Iti povestesc din postura cuiva care a trecut prin curs; iti ofera doar diploma, pe scurt.
Eu stiam mecanica de coltul blocului, tinichigerie-vopsitorie doar din ce am vazut la un prieten, care facea buleli cu taica-su, din alea cu autogen si chit gros. Am ajutat doar la slefuit vopsea veche pe la ei, am asistat la un vopsit haotic, fara pic de baza teoretica. Ma mai uitam pe Discovery si vedeam vopsitori profi, imi placeau si am zis ca vreau sa ajung d'ala, ca sa am propria afacere.
M-am inscris la un curs de calificare ca tinichigiu-vopsitor (calificare 2 in 1). Toate bune si frumoase, mi-au dat niste cursuri (foi xerox) din 1900 toamna, cu niste tehnici de lacatuserie foarte depasite, fara nici o legatura cu vopsitoria. Nici macar cu vopsitoria aia din 1900 toamna. Era lacatuserie pentru copii de clasa a 9-a.
Pe langa alea, mi-au dat niste formulare cu care a trebuit sa aleg un service care sa ma primeasca la practica, parca 480 de ore (3 luni de voluntariat). Prin oarecare pile, m-am infiltrat in cel mai smecher service din zona, unde aveau un vopsitor decent, cabina de vopsit, hala bine incalzita, lucrari prin asigurari, etc. In alea 3 luni am furat meserie de la vopsitorul ala decent, care era foarte arogant, dar m-am imprietenit si cu un al doilea, care m-a luat deja la ciubucuri. Dupa cele 3 luni de practica, am mers la un examen organizat de firma respectiva, supravegheat de 3 reprezentanti de la Ministerul Muncii. L-am trecut si am primit diploma recunoscuta la nivel european.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt doua meserii diferite.
Ca tinichigiu ai nevoie de cunostinte de geometrie, iar ca vopsitor ai nevoie de cunostinte de chimie.
In 4 luni poti invata legatura dintre cele invatate la scoala si practica ("teoria"), dupa care restul meseriei inveti "furand".
Dupa 5 ani de practicare vei invata sa te stii descurca singur in aceste meserii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Bula):

Geometrie si chimie? laughing
Mai degraba engleza, sa traduca tutorialele de pe Youtube.

| sabin89 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Trebuie teorema lui Pitagora. A lui Thales, nu cred. happy

| sierra1 a răspuns:

Angajează-te (undeva) și dacă constați că ai nevoie de curs il faci. dacă nu, nu

| Enescu_Andrei_1997 explică (pentru sierra1):

Nu am habar de nimic din aceasta meserie

| sierra1 a răspuns (pentru Enescu_Andrei_1997):

Inveți din mers DACĂ te angajezi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca stii engleza, urmareste videoclipurile de pe canalul asta:
https://www.youtube.com/c/PaintSociety/videos
Sunt sfaturi foarte bune, iar calitatea video te ajuta sa observi chestii care nu prea pot fi explicate
https://youtu.be/3F9lBT3OFHE

| SingleForOne a răspuns:

Sigur dorești să înveți și să practici meseria asta? Te-ai orientat și spre altceva?

| Mopmop a răspuns:

Sigur te ajuta!
Intri legal intr-un atelier unde macar vezi cum se dau drumul si se folosesc sculele de acolo.
Daca iti place cauti appi sa te angajezi
Mult noroc iti doresc!

| Enescu_Andrei_1997 explică (pentru Mopmop):

Mulțumesc frumos! Dar ma invata de tot ce este legat? Plus practica și toate cele?

| Mopmop a răspuns (pentru Enescu_Andrei_1997):

Te vor invata chestiunile de baza si restul aprofundezi pe parcurs.
Tot ce trebuie sa faci este sa fii serios si sa asculti de cineva cu experienta.
Sigur vei gasi un om bun ce iti pune o paine in mana!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Enescu_Andrei_1997):

Sunt cursuri care iti ofera doar diploma, cum a fost in cazul meu, dar sunt si cursuri serioase, unde te asteapta niste maistri sau tehnicieni, iti explica una-alta si chiar te invata sa folosesti sculele.
Unul din cursurile alea era la Botosani, m-am pus pe o lista de asteptare alaturi de 3 persoane, iar peste 4 luni erau aceleasi 3 persoane pe langa mine. Abia la 11 persoane pornea cursul.
In orasele mai mari, cu scoli profesionale bune, s-ar putea sa gasesti un curs serios, unde ti se explica.
Daca nu, mergi pe varianta Youtube + practica, poate gasesti un service care te si angajeaza ca ucenic/pregatitor. E bine sa faci si calificarea, astfel vei fi valoros pentru service-uri din start; pentru a avea autorizatie de vopsitorie, trebuie sa angajeze personal calificat. Diploma le starneste interesul.