| Petrutzy5p8 a întrebat:

Bună tuturor! Recent diriga ne a dat notele (ni le-a trecut în carnet).Am un 7 și un 10 la geografie,media iesindu-mi 9, voiam sa va întreb cum as putea s-o fac pe profa sa îmi mărească media, și sa îmi pună măcar 8 în locul acelei note? va rog,sunt disperata,chiar am nevoie,mama mea tine foarte mult la notele mele, și eu chiar am nevoie de mărire de medie

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai si daca ti-ar pune 8 in loc de acel 7, nu ar iesi la fel media?
eu nu-i inteleg pe majoritatea parintilor actuali, ei majoritatea (nu toti!) au fost cel mult mediocri ca si inteligenta si note, dar vor de la copiii lor sa aiba doar 10 pe linie! este o gandire slaba si aroganta, nu se gandesc ca tinerii mai au nevoie si de viata sociala! in momentul cand tu il pui pe copilul tau doar sa toceasca il privezi de anumite chestii! fiecare invata si asimileaza in ritmul sau, asta nu inteleg ei! majoritatea o dau pe aia cu "colegul tau georgica de ce poate si tu nu", eu le-as raspunde acestora astfel, dar de ce unii sunt la NASA si voi nu? acesti parinti astfel de intrebari merita si vor intelege care le este nivelul si gandirea!
in ceea ce priveste notele tale de la geografie, nu poti sa impui profesorului ceva in acest sens, este ca si cum ii contesti (cumva) autoritatea, adica daca el te-a notat cu 7 si 10, acum sa ii zici stiti eu stiu de cel putin 8-9...
nu mai dispera, notele tale sunt bune!

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

De aceea studenți la medicină gen, unde se cere carte multa, ajung si fac crime, pentru ca au fost terorizați in cap.
S a tinut la notele lor nu la ei.
Parinti idioti.

| Violleta2022 a răspuns:

Pui mana serios si inveti la geografie si o rogi sa te mai asculte odata si daca esti norocos, mai poti lua un 10, dar tot media 9 iti va iesi.

7+10= 17:2= 8.5
7+10+10=27:3= 9

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu se mareste cu nimic media daca iti trece nota 8 in loc de 7.Ar iesi 9 fix, pe cand cu 7 iti iese media 8.50.Si care e problema? Nici nu se poate sa iti puna 9 direct. Aveam si eu o colega obsedata de note si a inceput sa planga cand a primit un 7 la geografie, in rest avand numai media 10 pe linie. Asta e, se mai intampa.Eu te asigur ca acea fata a supravietuit just fine, a si dat la facultate in Bucuresti, apoi a plecat in alta tara, prin Copenhaga sau undeva prin Danemarca oricum.Atat tu cat si mama ta veti reusi sa treceti peste dezamagire, nu ma indoiesc. Mama ta ar trebui sa stie ca e obligatoriu sa inveti pentru tine, nu pentru note, mai ales ca nici macar nu se mai tine cont de mediile din cei 4 ani pentru repartizarea la liceu.Succes mai departe si nu lasa un 7 amarat sa para atat de tragic, fiindca nici nu e si nici nu iti va distruge viata, crede-ma.

| ioana748 a răspuns:

Iese aceeași medie. Unde este problema.
Adica mai mult de 9 nu ti poate iesi.
Toate cele bune ❤️

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înveți bine lecția și îi zici sa te mai asculte și iei un 8.

| KovacsB a răspuns:

Mama ta are nevoie de consiliere psihologica.

| Korkodeln a răspuns:

Discuti cu profesoara si ceir o re-examinare pentru marirea notei, nu e obligata sa o faca, dar majoritatea profesorilor sunt intelegatori cu elevii care vor sa invete.

| Sfetnic a răspuns:

Dragă Petrutzy, notele nu sunt cele mai importante lucruri în viața ta de elevă și nici după aceea. Important este ceea ce înveți la ore. Notele trebuie să reflecte nivelul la care te afli. Iar dacă ai primit un 7, să știi că aceasta nu este cea mai rea notă posibilă. Cu siguranță până la finalul anului vei mai primi și alte note, iar dacă te implici să înveți și să răspunzi bine, cu siguranță d-na profesoară te va aprecia și îți va acorda cele mai bune note.