| Nimeni91 a întrebat:

Buna! Dupa parerea voastra, credeti ca se vor inchide din nou scolile? Eu sper sa nu se intample acest lucru.
Am vazut ca deja au inceput sa apara cazuri de covid in scoli.

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cred ca da se vor închide ca ei nu gasesc solutii sa eradicheze aceasta boală, Grecia este iar in lock down ca s au inmultit si acolo cazurile de covid 19

| Nimeni91 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Asa cred si eu. Vad ce se petrece in scoala mea. Este de speriat sa vezi oameni de 18-19 ani,( sunt majori, insa nu gandec deloc) in clasa a 11 a, cum beau unii dupa altii, cum stau inghesuiti peste tot si cum nu le pasa de nimic.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Nimeni91):

Asa sunte m noi Românii, ce sa mai zici.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bineinteles ca se vor inchide. La ce te asteptai altceva?

| Frank51 a răspuns:

Cred ca de data asta se vor închide mai târziu decât ultima dată, deoarece o bună parte din populație este vaccinată, și unele restricții sunt încă în vigoare. Estimez maxim 60 de zile.

| Nimeni91 explică (pentru Frank51):

Multumesc pentru parerea ta! Deci, cam inainte de Paste, vom face iar scoala online, nu? Eu, sincera sa fiu, nu ma obisnuiesc atat de usor la schimbarile astea, sunt constienta ca e posibil sa fie inchise iar, insa sunt asa de tulburata cu tot schimbul asta online-fizic. Nu am mai mers la scoala de un an, din martie anul trecut. Liceul meu a fost in toamna in scenariu rosu, si abia acum am reusit sa merge. Cred ca nu sunt dingura persoana careia îi e greu sa se adapteze la noi moduri de invatare. Acum, m-am obisnuit online, iar pana sa ma adaptez iar la modul fizic, imi va lua cam o luna, iar sa ma adaptez dupa iar la online, poate inca o luna. Mltumesc din nou pentru ca ti-ai impartasit parerea!

| Frank51 a răspuns (pentru Nimeni91):

Da, și eu m-am obișnuit să copiez la examene, n-am mai învățat de un an, probabil când începem fizic o să mă chinuie puțin, dar ce sa facem, mergem înainte.

| Nimeni91 explică (pentru Frank51):

Eu am invatat in online, deoarece am nevoie de istorie la bac, de romana si sociologie, de engleza la facultate. Nu de copiat si invatat ma tem, ci de faptul ca ma trezeam, in online, la 8 fara 20, ca sa ma pregatesc putin, iar acum ma trezec la 6, ca sa ajung la scoala. Oricum am invatat in online la materiile importante, bineinteles, am avut timp sa ma pregates mai mult la romana si la engleza.

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, evident, e inevitabil
wishful thinking nu o sa ajute, data trecuta cand s-a dat relaxarea au spus ca in nici un caz nu o sa revina la carantina, apoi nu au avut incotro, la fel o sa fie si acum, si nu vreau sa mai scriu odata de ce soala fizica e o metoda SIGURA sa te infectezi, imi e prea lene, sper sa fiu facut de ras si sa nu revina valul, dar ma indoiesc de mi se indoaie

| Apokales a răspuns:

Viata romanului si asa nu conteaza in ochii politicianului, deci nu cred ca o sa vrea sa piarda economic si politic in urma unui lockdown.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu or sa se inchida deoarece exista acei bosorogi de profesori de rahat care fura din banii statului prin pile si nu vor sa iasa la pensie dar n-au habar sa predea (sau nu vor). Totusi, cand e vorba de online, pot fi inregistrati si se enerveaza ca acum chiar erau nevoiti sa predea. Baga pile mosii si babele de profesori frustrati incat sa nu se inchida scolile stai linistit, ca daca ar fi iar online le fierbe capul de la cum fereasca sfantul sa predea si sa nu dea meditatii dupa ore incat sa-si ia 1000 de apartamente din banii parintilor?

| Alinailies a răspuns:

Eu cred ca da desi nu inteleg de ce le-au mai deschissad
I-au zapacit de tot pe bietii copii

| xXVranceaXx a răspuns:

Băsescu: "școlile sunt deschise politic, estimez că pe 8 martie se vor închide înapoi"
Vlad Voiculescu: "nu mă întrebați despre acest subiect, nu vă pot răspunde"
Câmpeanu: "sperăm să se mențină cazurile în număr mic pentru o controlare mai ușoară[...]deși anii terminali (a 8-a și a 12-a) vor trebui să dea examenele."
Concluzie? O mizerie amestecată. Posibilitatea să se închidă școlile va crește în martie-aprilie, deoarece noile forme de coronavirus sunt din în ce în ce mai urâte. Examenele vor fi susținute în cazurile în care mare PARTE din elevi au făcut online în jur de 4 luni și programele sunt încărcate și vor fi schimbate din nou după 1 lună cel mai probabil. Există o petiție online prin care se dorește anulării a Examenelor Naționale și a Bac-ului.
Ca o rușine, nici la Ed. Fizică nu poți da jos masca, chiar dacă s-a acceptat mingea, dar profesorii de materie nu vor să audă
Mă sperie faptul că profesorii învechiți sunt niște conspiraționiști și nu vor să creadă în virus. Notă: Bucură-te în pauze de libertate, încearcă să nu stai mult cu masca, bea apă multă
Grijă multă pentru tine!