| Etro a întrebat:

Bună. Am o întrebare legată de note la materiile din liceu.
Sunt in clasa a 11 a. Toți profesorii mă pot încheia însă nu profesoara de română, ce mi-a zis astăzi ca mă lasă neincheiată deoarece nu am numărul de note respective. Ar trebui să am 7 note in total, însă am doar 4. Am văzut că se zicea că se poate incheia cu 2 note din cauza grevei deci nu mai înțeleg absolut nimic... până la urmă mă lasă neincheiata sau pur și simplu mă face de rahat degeaba? Nu am o legătură foarte stransa cu diriginta deci nu am cum să vorbesc să imi pună mai multe note. Având in vedere că ultima mea notă a fost pe 24 aprilie aceasta nu mi-a mai trecut deloc note si nici să mă mai asculte. Mai se plângea prin clasă de multe ori că dacă ne punem in gură cu ea ne lasă neincheiati și la încă vreo 2 sau 3 materii pe lângă, că are ea cunoștințe. Deci vă rog cine știe sau înțelege să-mi explice că eu nu mai înțeleg absolut nimic.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil a vrut doar sa te sperie.
In acest an scolar, din cauza grevei profesorilor, se incheie mediile si cu 2 note si profesorii sunt obligati sa le incheie, existand un ordin al ME in acest sens, respectiv Ordinul ME nr. 4430/2023, citez:
"ART. I
  Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul ministrului educaţiei nr. 4.183/2022, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 675 din 6 iulie 2022, se modifică şi se completează după cum urmează:
  1. La articolul 107, după alineatul (4) se introduce un nou alineat, alineatul (4^1), cu următorul cuprins:
  "(4^1) În anul şcolar 2022-2023, în situaţii excepţionale, neimputabile elevului sau familiei acestuia, inclusiv în situaţii medicale care conduc la un număr de absenţe de cel mult 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un an şcolar la o disciplină/un modul, numărul minim de calificative/note acordate elevului la o disciplină de studiu este de două."

| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Eu am auzit-o pe ministra învățământului, Ligia Deca că se poate încheia cu două note din cauza grevei, cum ai auzit și tu. Vorbeste cu diriginta sau cu alți profesori, plange-te, sau cu părinții tăi care o pot da in judecata daca nu îți încheie media.Bafta!

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu e deloc normal sa va ameninte asa...Chiar daca nu esti in relatii bune cu diriginta, eu cred ca in aceasta situatie ar trebui sa faci un efort si sa vorbesti cu ea, sa te lamureasca.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Într-adevăr media se poate încheia cu 2 note, și a pierdut valabilitatea ideea cu n+3, în cazul de față discuți cu ea, cu diriginta/ alți profesori, ca nu am înțeles mai sus despre cine te referi, în cazul în care nu ajuta.
Chemi părinții la liceu sa discute cu ea, cu directoarea etc, ca pana la urma ce face ea nu este ok, indiferent de ce relații are este o ilegalitate și poate sfârșii prin judecata.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Caută pe google Inspectoratul școlar județean și scrie o petiție online împotriva dirigintei. Dar, în același timp, anunță-ți părinții să vină la școală să discute cu directorul școlii! Nici un profesor nu are dreptul să încalce ordinele date de ministrul învățământului, regulamentele și nici nu are voie să impună un număr de note per elev!
Cele 7 note sunt de fapt modalitatea prin care să vă încheie mediile cu note mici și foarte mici!

| Dandiiiiiiii a răspuns:

"Mai se plângea prin clasă de multe ori că dacă ne punem in gură cu ea ne lasă neincheiati "
Pai voi ce faceti acolo? Scoala sau balci?
Cu greva asta nejustificata (si voi ati sustinut-o!), ar merita ca absolut toti sa repetati anul.

| Etro explică (pentru Dandiiiiiiii):

Nu a zis asta in timpul grevei. Ai puțin respect in loc să comentezi, ar fi foarte convenabil. Ideea este că a zis despre acea chestie deoarece cineva din clasă a început să vorbească despre ea prin public, însă ea a aflat și a venit să se ia de toți. Mai bine ști motivul înainte să comentezi, zic și eu.

| Dandiiiiiiii a răspuns (pentru Etro):

Daca ai fi scris mai clar...
Si pentru cine respect? Pentru voi care va certati cu dascalii vostri? Categoric nu il meritati!