| Armyanka a întrebat:

Trec la subiect. Sunt atât de disperata încap am apelat la TPU. Deci am un iubit de etnie romă cu care sunt împreună de trei ani și jumătate și familia mea nu știe nimic. Toți prietenii și verii mei, însă nu si părinții mei. Am încercat să îi spun mamei despre asta la începutul relației însă nu a mai vorbit cu mine trei zile și a spus că nu merit un țigan și că merit mai mult și alte jigniri la adresa lui… El s-a schimbat foarte mult pentru mine și a lăsat familia, a fugit de acasa pentru o perioadă de timp până m-au acceptat și acum mă cunosc toți țiganii(veri, unchi, parinti, vecini etc), ei sunt oameni cu Tradiții, și m-au acceptat de dragul băiatului lor, însă ma și îndrăgesc. Nu o sa înșir aici tot ce a făcut pentru mine, fiindcă nu are rost, dar amândoi am făcut sacrificii enorm de mari pentru a rămâne împreuna, el e o persoana de nota 10, nici nu il dai "țigan"(aici ma refer ca nu intra deloc in stereotipul cum ca fura, da in cap sau nu știe sa scrie), lucrează ca și curier la Glovo pe firma lui, face bani frumoși, are o răbdare de fier cu mine, care am fost crescută in puf, recunosc, și nu știam nici măcar sa tai un cartof. Când a văzut asta nu s-a enervat pe mine, ci m-a învățat sa gătesc, m-a învățat sa conduc, el e o persoana mult mai calma și calculata decât mine. Am fost unul lângă altul la bine și la greu, când și-a înființat un mic SRL, am fost acolo cu el am sărbătorit, am avut si coborâșuri și ne-am șters lacrimile reciproc. Exemplu: când și-a rupt piciorul și ii trebuiau anticoagulante și nu cunoștea pe nimeni in orașul unde era atunci, am venit 300km doar ca sa ii dau medicamentele de care avea nevoie. Cine ar fi făcut așa ceva? Și chiar și după 3 ani jumătate, când nu sunt lângă el ma simt incompleta, nu am mai simțit asa ceva pentru nimeni, îmi înseninează ziua doar când e lângă mine, ma pupa, ma ia in brațe, e raza mea de soare și acum când scriu rândurile astea le scriu cu lacrimi in ochi… nu vreau sa îl las niciodată, e inimioara mea și sufletul meu pereche. Ma mai enervează uneori, ca in orice relație, dar nici eu nu-s perfectahee hee. In schimb, la ai mei e mai grav, eu nu am prea avut relații înainte de el, doar copilării din liceu, și e posibil ca ei sa creada ca sunt neatinsa la 23 de ani, fara experiența in dragoste și chestii de genul. Mama când se enervează o doare capul toată ziua și se simte rau, iar tata are probleme mari cu tensiunea. nu știu cum sa le spun despre noi. Cel mai greu lucru este atunci când in joc se afla cele mai importante persoane din viața ta și nu vrei sa rănești pe niciuna. Va rog, ajutați-ma cu modalități de a le spune părinților mei fără a le face rau. El nu vrea sa vina cu mine sa le fac cunoștința, ii e Rușine și îl inteleg. Nu știu cum reacționează ai mei fiindcă nu am adus niciodată un băiat acasa sad cu mama pot vorbi puțin mai deschis de băieți, cu tata nu am încercat niciodată, el nici nu cred ca știe ca am avut vreo relație vreodata(poate doar bănuiește). Va rog sa ma ajutați cumva sad sunt atât de debusolata. orice răspuns este apreciat. Va multumesc.

23 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! La anii astia ai putea incerca sa iti pui bani deoparte si sa pleci. Atata timp cat esti in casa lor, te trateaza ca pe un copil si sa o iti impuna ce sa faci cu viata ta. Te muti la casa ta, ii anunti ca ai un iubit, daca vor sa il cunoasca, bine, daca nu, ai rabdare. Daca o sa fie totul bine in relatia voastra, vor vrea la un moment dat sa il cunoasca.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Valeu si rrom si fara scoala daca lucreaza ca curier (chiar daca are firma lui asta nu e o scuza sa faca scoala). Stimata domnisoara va distrugeti tineretea cu asemenea om. Este clar ca daca nu vrea sa vina cu tine sa iti cunoasca parintii atunci fi sigura ca pentru el esti doar carpa de sters pe jos. Iti place sa fii carpa de sters pe jos al unui curier? Sper sa realizezi ca faci o mare greseala si sa inchei relatia asta care te va costa tineretea pe care nu o vei recupera niciodata. Daca te iubea cu adevarat cum sustii venea cu tine sa iti infrunte parintii ca un barbat adevarat.

| ania a răspuns:

Daca sunteti majori cadatoriti-va, pe urms se vor obisnui cu ideea.

| Violleta2022 a răspuns:

Iarta-ma dar nu cred povestea asta, fiindca are multe discrepante!
Spui ca stai la 300km departare dar va iubiti de 3 ani, cum?
Prin corespondenta?

Ca te cunsoc toti tiganii lui, ca esti virgina... desii in noiembrie 2021 spuneai ca ai avut conatct sexual atat protejat cat si neprotejat. Uite aici:

"in 5 Noiembrie 2021 | Armyanka a întrebat:
Buna. Am simptome premenstruale, coșuri și dureri de sâni de o săptămâna și azi e fix o luna de la ultima menstruație și încă nu mi-a venit ciclu, de obicei nu întârzie. Contact sexual am avut și protejat și neprotejat dar nu a ejaculat in mine..."

"în 9 Ianuarie 2021 | Armyanka a întrebat:
Hey. Pe 1 Ianuarie spre 2 am avut contact sexual iar prezervativul s-a rupt... a ejaculat in mine..."

Ca ai calatorit 300km sa-i duci antcolgulante cand nu avea cine sa-i duca, desii tot neamul lui tiganesc locuiesc in acelasi oras cu el si au bani multi, ca doar el are firma...

Hai sa fim seriosi, ca astea-s povesti imaginarea, ca sa nu te plictisesti!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"când și-a rupt piciorul și ii trebuiau anticoagulante și nu cunoștea pe nimeni in orașul unde era atunci, am venit 300km doar ca sa ii dau medicamentele de care avea nevoie. Cine ar fi făcut așa ceva?"
Tu vorbesti serios? laughing
Ala e un fâs. 300km fac ca sa imi iau doua tricouri si o shaorma. 200km fac dupa amiaza cu prietenii, sa caram cate ceva. Baiatul era ranit si avea o nevoie mare, mi se pare banal si absolut necesar ce ai facut. Asa fac oamenii, in primul rand. Iubitii ar putea face si mai mult.

Revenind la poveste, frumoasa relatia. Mie imi si plac tiganii de genul asta. Sunt mai ok decat alte genuri de oameni.
Trebuie sa incepi sa vorbesti cu parintii despre el. Nu cred ca nu stiu nimic despre baiat, am inteles ca le-ai spus o data ceva. Poti sa mai spui din cand in cand cate ceva.
Faptul ca e el de alta etnie e "problema" lui. Daca ar fi altul, s-ar gasi alta "problema". Ba ca nu are facultate, ba ca e dintr-un domeniu aiurea, e prea dur sau prea pampalau, are tatuaj sau e dintr-o familie prea modesta, etc. Tu trebuie sa fii multumita, nu parintii. Daca te vad pe tine fericita cu el, intr-un final il vor accepta.
Iar el probabil isi va face curaj sa ii cunoasca, dupa ce le spui tu cate ceva despre el.

| Mosotti a răspuns:

Ai mai pus intrebarea asta odata cred, dar intrebarea e cam aceiasi, si situatia la fel.
Pai nu prea ai ce sa faci, situatia nu se schimba, daca afla ai tai, taica-tu o sa faca tensiunea cat casa, maicata o sa aiba dureri de cap toata viata.
Daca il parasesti pe iubit o sa suferi tu.

Ca sa se schimbe treaba, ar trebui sa-ti schimbi iubitu.
Pe undeva parintii tau au putin dreptate pentru ca rromii sunt cam violenti uneori, se poarta frumos la inceput, apoi poate fi f rau.
Adica ei stiu ca 85 % din rromi nu-s de calitate si ca vei suferi mai in colo.
Asa pot fi multi si romani, damite rromi.
Dar nu toti, si rromi si romani.

Deocamdata tu nu poti sa-ti schimbi iubitul orice si oricine ar zice, trebuie sa se consume treaba, si stai asa cat o merge.
Profiti de timpul cu ele cat va merge fara sa stie parintii.
Ei nu se supara ca ai iubit, ci se supara pentru ce iubit ai, si nu le vei schimba parerea.

Asta e, cine zice altceva te minte, acum sigur, tu faci ce consideri.
Stiu multe cazuri "aaa incearca sa vb cu parintii tai...", si au mancat si bataie, desi persoana a zis ca parintii nu vor acel partener.

| Emma30555 a răspuns:

Parerea mea sincera este ca nu trebuia sa ai o relatie cu un tigan. Ei nu vor fi priviti bine de societate din pacate. Dar trecand peste asta, daca nu te măriti cu el nu le spune alor tai. Poate le spui degeaba, nu are rost sa ii faci sa sufere, in fond peste un an te poti desparti de el, poti fii cu altul si atunci daca nu le ai spus pana acum nu mai are rost sa le spui. Acum depinde, daca el este un tigan romanizat poate il vor accepta dar daca nu este un tip chiar asa bun poate nu are rost sa te complici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

Uite că țiganii blonzi nu sunt marginalizați și de multe ori chiar ăștia care sunt albi fura și fac prostii,sunt proxeneți etc! In schimb daca un tigan e mai negru e deja catalogat hot,nespălat, incult. Chiar cunoscusem un Rrom foarte deștept,parea geniu,era negru,tăciune,și a devenit avocat! Societatea asta le cam asculta muzica in prostie Rromilor,îi urăsc,dar le adora muzica,toată ziua se buricesc pe muzica lor,și de multe ori gunoaiele astea care condamna pe cineva nu neapărat Rromii,pe oricine,chiar infecții ăștia fac aceleași lucruri în intimitate dar ei se dau sfinți în societate. Societatea asta e o societate de barfitori împuțiți, care denigrează pe la spate, fura, judeca,și ogramada de ei nu știu nici să scrie corect gramatical sau calcule simple matematice! Romanii devin din ce in ce mai răi și mai inculți, mie nu îmi pare o societate ci niste oameni primitivi și românii și țiganii. Am fost pe dincolo și am văzut în adevăratul sens al cuvântului oameni educați și civilizați,aia ar fi în măsură să judece țiganii, nu românașii noștri care, foarte multi din ei fac aceleași lucruri ca țiganii ca sa vezi, eu am fost ieșit mult in lume, am umblat cu tot felul de oameni și știu despre ce vorbesc. Romanii au rămas cu o mentalitate apusa de acum 100 de ani, mentalitate comunistă,de aia nu evoluam niciodată,suntem făcuți țigani de toți din afara că ne uram între noi,și românii între ei se urăsc,mai ales cu cei din diaspora ( din Italia) Da,foarte multi țigani sunt infecți,ar trebui dusi la bug,la Auschwitz, dar nu sunt toți la fel, e nasol rău să fie băgați în aceeași oală și cei buni pentru niste primate. Eu din ce am observat, și dincolo; un român poate sta între țigani, e domnit, dar un tigan nu poate sta între români.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Asculta un sfat de tata... Du-te si vorbeste direct cu tatal tau. Iei taurul de coarne, dar delicat. Ii spui intai ca ai prieten, ii spui toate calitatile lui, cum te apreciaza, iubeste, protejeaza, cum se descurca, pune-l intr-o lumina foarte buna. Spune-i ca de 3 ani va vedeti, iar la final ii spui ca are un singur cusur, care pentru tine nu conteaza, fiindca e minor fata de calitati, si anume ca e tigan, dar unul cum multi romani nu sunt. Bafta

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Este o poveste imaginara, sau cu multe minciuni.
Vezi raspunsul meu, unde am pus pasaje din declaratiile ei anterioare.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Violleta2022):

Ee, așa mai sunt unii, bagă vorbe în cântec, ca să fie mai de jale, dar n-ai de unde să știi ca nu e adevărat. Fata zice că el a avut un picior rupt într-un oraș unde se afla, la 300 km, și ea s-a dus rapid la el să-l oblojească, nu văd ce poate fi neadevărat în asta. N-am prins nici faza că țiganii o știu virgină, dar dacă tu i-ai citit mesajele precedente, îți dau crezare. Eu nu am "citit-o", mesajul ăsta luat singur, fără să știi despre cele din trecut, pare plauzibil. Chiar dacă nu e, las-o în pace, să-i dea Dumnezeu sănătate!

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Sunt mult prea multe discrepante in toate povestile ei, care nu se potrivesc, mai ales ca este vorba de 300 de km care nu-i faci zilnic, nici macar saptamanal... apoi minciuna ca-i neatinsa la 23 de ani, cand in trecut are postari in acre spune ca afacut sex sam.
Nimic, dar absolut nimic din ce a scris aici, nu cred!

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu, stai putin, cred ca tu ai înțeles-o greșit. Nu îi iau apărarea, din partea mea poate să se ardă cu toată șatra, dar zice că gagiul era într-un oraș, la 300km, unde nu cunoștea pe nimeni, și l-a lovit beleaua tocmai acolo, iar ea a bătut toți 300 km până la el să-l salveze. Iar faza cu neatinsul, deduc că asta e părerea părinților ei, care e posibil ca ei să creadă că ea e neatinsă, deși e atinsă bine… Poate ai citit prea în grabă, adevărul e că e și olecuță greu de urmărit firul narativ, dar eu așa am înțeles. Dar E de înțeles, iubirile astea interzise încâlcesc rău mințile…

| ionur a răspuns:

Nul meriți e prea bun mult prea bun.

Ție și lui mama ta va trebuie unul care sa va dea în cap sa fie boschetar drogați sa vina beat acasă da sa se ducă la aparate și cazinouri sa Scoată scandale bătaie sate înșele s-o mai înjure și pe ia ca sigur unul ca ăsta o să-l vrea sigur 10000%

| Armyanka explică (pentru ionur):

Am spus ca vreau sfaturi nu păreri vere, așa ca tine-ți părerea pentru tine ca nu te a întrebat nimeni :*

| ionur a răspuns (pentru Armyanka):

Doar adevărul știu.

| Armyanka explică (pentru ionur):

A avut și asta in sânge, însă l-am făcut sa se lase de toate viciile proaste.

| ionur a răspuns (pentru Armyanka):

Un om nu se poate schimba. Și să-mi zici tu mie ca ai reușit tu pe să-l faci să se schimbe el este jale. Un om rămâne același din naștere pana la moarte nimeni nu-l poate schimba niciodată fiecare este în felul lui de a fi cu adevărat nu poți schimba ce ești cu adevărat și cine ești cu adevărat. Minte pe altcineva Aramanyanko

| darrio2007 a răspuns (pentru Armyanka):

Daca tu crezi ca l-ai facut sa se lase de viciile proaste, te inseli amarnic. Vei vedea asta mai tarziu. Pe ăstia nu ii poti schimba. Majoritatea din asta traiesc.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Armyanka):

Ehe, vrabia malai viseaza

| LonelyGuy07 a răspuns:

Depinde de cercurile in care se invart parintii tai in speta daca accepta sau comunica cu oameni de etnie rroma, in mod normal trebuia sa il fi prezentat lor din timp, nu cand iti vine tie dupa n ani de relatie! si aici nu aduc in discutie subiectul rasism sa nu intram in altele, eu ca parinte de fata de mi-ar fi prezentat un asemenea iubit i-as arata usa definitiv, in fine

| Armyanka explică (pentru LonelyGuy07):

Multumesc de răspuns. Nu, ai mei nu au prieteni/cunoștințe țigani, și am încercat sa îl prezint dar mama nu mi-a mai vorbit cu mine 3 zile și mna. Și știu ca nu multi ar fi acceptat asta, dar îmi este ciuda de faptul ca dacă nu era țigan, îl acceptau. Adică e vina lui ca s-a născut țigan? sad

| LonelyGuy07 a răspuns:

Anuleaza cererea n-am nevoie, se pare ca tu chiar mirosi a troll