| anonim_4396 a întrebat:

(pentru femei)

Bună ziua!
As dori sa ma ajutați daca se poate cu o situatie.
Mi-am inceput relatia intima cu fostul meu partener acum 2 ani si ne-am despărțit recent.
In prezent sunt cu cineva si am ajuns sa avem relatii intime, deci al 2lea meu partener pana acum. Dar nu inteleg daca este normal sa am mâncărimi in partea intima. Ii stiu tot despre sanatate, este foarte curat si sanatos, ce este drept nu prea ma ud suficient (inca nu stiu cauza de ce, fiindca de obicei ma ud foarte tare) asta fiind o cauza pentru care consider eu ca am aceste mancarimi. Nu știu ce sa aplic momentan ca sa fiu mai bine si in acelasi timp, daca este normal sa am asa simptome "arsuri, mancarimi intre labiile mici". Ma gandesc sa fie de la lubrifiant, fiindca sunt un pic alergica si in acelasi timp chiar si la latex. Ma gandesc ca poate cum sunt la inceput de asta sunt si un pic închisă si nu prea pot sa fac dragoste cum trebuie (asta sa zic sa fie cauza pentru care nici nu prea ma ud suficient). Nu stiu cum sa ajung sa pot sa fiu mai relaxata si sa-mi dau frâu liber la tot. In fosta relatie ma foloseam mult de creier si cand eram cu partenerul ma gandeam la anumite chestii ca sa pot sa ma simt bine. Acum ca am partener nou si e tot nou si pentru mine, nu reusesc sa ma gandesc la absolut nimic si daca incerc si singura sa imi fac ceva, nu reusesc deloc, fiindca nu am la ce sa ma gandesc, este ca si cum am un block total si nu reusesc sa gasesc ceva sa ma incite ca sa ma excit. Băiatul cu care sunt este foarte sentimental si pune mult suflet, este profund numai ca eu parca nu reușesc sa mai fiu asa.
As dori mult niste sfaturi vis a vis de aceasta situatie, cum sa o tratez si din punct de vedere sentimental, cum sa aplic ca sa ajung sa fie tot bine.
Mulțumesc mult!

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Se spune ca creierul e cel mai bun organ sexual. Si pe buna dreptate. Caci cu el simtim tot ce simtim. Dovada e si ca tu l-ai folosit. Daca acum nu mai poti, e posibil (de fapt, sunt sigur) sa fii ramas blocata la nivel de subconstient in trecut, mai ales ca spui ca te-ai despartit recent de fostul iubit. Pe deoparte ai acceptat despartirea, pe de alta, esti inca afectata de ea, de aceea ai probleme. Eu cred ca mai trebuia sa astepti pana sa o iei de la capat cu relatiile fizice.
De facut, nu prea ai ce face. Doar timpul va face sa uiti in cele din urma. Si dragostea si atentia partenerului tau.

| Hypefox a răspuns (pentru cristi202):

Baiatul oricum a inteles ca am un soi de bloc si da, este posibil ca am accepat toata despartirea o data ce am iesit din relatia respectiva si acum problema ar fi ca sunt prea inhibata si ma gandesc la prea multe chestii in loc sa ma las (dusa de val). Partenerul. Mi-a zis acelaai lucru, sa simt mai mult si sa fiu mai atenta, sa las tot ce e din imprejur si sa ma concentrez pe moment.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa stii sigur daca esti alergica la latex sau lubrefiant, ca sa renunti la ele.
Eu nu pot sa inteleg, esti atat de batrana ca sa ai nevoei de lubrefiant pentru vagin, fiindca nu se mai umezeste? Ori barbatul ala este atat de insensibil ori nestiutor, ca sare pe tine fara sa-ti faca un preludiu bun?
iarta-ma, dar trebuie sa deschizi gurita si sa-i spui ce vrei, ca nu-i normal sa faci sex pe uscat, doar ca sa-si satisfaca el madularul si tu sa ramai nesatisfacuta si frustrata.
Cere-i sa-ti faca preludiu pana te umezesti complet, ca sa poti sa simti si tu ceva, sa te bucuri de sex, ca altfel este inutila partida aia si ajungi sa urasti sa ai sex, epntru ac tu nu vei avea niciodata un orgasm vaginal.
In ce privesc bolile cu transmitere sexuala, nu prea cred eu ca i-ai cerut lui sa-ti prezinte analize medicale cu toate bolile sexuale, de aceea cred ca este posibil sa fii luat ceva, mai ales ca majoritatae bolilor NU au bube pe corp si nu prezinta nimic vizibil.

| Hypefox a răspuns (pentru Violleta2022):

Baiatul sta de mine, nu aceasta este problema, ba chiar dureaza foarte mult toate treaba si ia totul incet. Numai ca eu nu ma mai umezesc atat de tare. Eu nu am nevoie de lubrifiant de fel, dar ma gandesc ca doar ce m-am despartit recent si trebuie sa pun adevarate sentimente in joc ca sa pot sa ma simr in largul meu. Cand iubesc, sunt sigura ca o sa fie alt sentiment, acum e ca si cum doar ne cunoastem si trebuie incet incet sa ne gasim punctele. Sa mearga tot din prima bine nu cred ca exista. Oricum totul a fost placut si mereu mie mi-a facut tot sa ma simt bine. Numai ca ma usuc eu mai repede acum perioada asta. Mancarimile cum am zis, m-as gandi ca sunt din cauza frecusului sau lubrifiant, caci ma ustura la un moment dat.

| cristi202 a răspuns (pentru Hypefox):

Cred ca ti-ai dat singura raspunsul.
happy

| mihai69 a răspuns:

Mda... Organul tău sexual cel mai important (creierul) se pare că are o problemă. Discută cu noul partener cât mai deschis despre asta și caută să devii relaxată în preajma lui. Un degetar de lichior sau un pahar mic de vin licoros ar fi bune. Peting cât mai mult - dar musai fără penetrare, până îți revii și intri iar în 'joc'.

| Hypefox a răspuns (pentru mihai69):

Ma gandesc eu prea mult posibil. Nu am incercat treaba cu bautura. O sa vad pe parcurs

| ywar a răspuns:

Daca nu stie sa te umezeasca e in zadar. Nu va potriviti sexual. Punct.
Poate nici nu e priceput. Nu are legatura sentimentalul cu s#la. Nu se pricepe sau nu te relaxezi tu. Daca trece o perioada si lucrurile nu se rezolva va trebui sa schimbi. Oricum vei face asta. Esti la inceput si o sa mai schimbi.
Cand esti tanar te grabesti sa penetrezi ca o cabalina, nu te gandesti la preludiu. Probabil baiatul nu stie despre asta. Daca nu stie ce-i preludiul, pa! El isi formeaza experienta pe tine.
Analizeaza-te si pe tine..de ce nu reusesti sa te relaxezi, daca iti place fizic, daca iti place sc@l@ lui, daca te satisface etc. Iti da cu minus..asta e. Schimbi. Nu e placut, dar esti tanara.

| BoboBobo6717 a răspuns:

Dacă ai mâncărimi, e infecție vaginală... du-te la un control la ginecolog, nu amâna.

| Hypefox a răspuns (pentru BoboBobo6717):

Am unul in aprilie