| anonima77780 a întrebat:

Deci, nici nu stiu cum sa incep. Am avut o relatie de 1 an, cu momente bune si rele, ca in orice relatie, nu au existat niciodata alte persoane sa se bage in relatia noastra. Intr-adevar aveam momente in care ma certam cu el poate fara motiv, eram posesiva uneori, si poate ca nu l lasam sa faca mereu ceea ce isi dorea sau ma suparam pe el. Acum o saptamana a dormit la mine (tineti cont ca dormea la mine in fiecare weekend, venea mereu sa ne vedem, facea eforturi, era deja in familie) asa, a dormit la mine, m-a tinut in brate, mi-a zis ca ma iubeste si eram chiar ok.(Tin sa mentionez ca in 3 luni are bacul si vrea si la facultate pe mate info, destul de complicat.) Dar a 2 a zi a plecat la pregatire, iar dupa ce a iesit i am pus o intrebare ironica" mai suntem impreuna sau nu?" pentru ca eram suparata pe el, iar el a zis "nu, nu mai suntem daca pui intrebari stupide, dar sincer chiar cred ca nu mai vreau" si de atunci a inceput, si mi-a zis multe. ca nu mai vrea, ca nu mai simte, tipa, ca nu ma mai iubeste, ca nu mai vrea niciodata. si mi-a zis ca nu e o pauza si ca e definitiv..ca l tineam"legat", ca voiam sa faca doar ce voiam eu. (regret ca am fost asa dar sunt dispusa sa fiu altfel, a fost doar vina mea). Si a dat block peste tot dar apoi am mers la el acasa sa cer explicatii si la fel a zis ca nu mai poate ca l doare sufletul ca ne certam, a plans si ma tinea in brate. a zis ca o sa mi dea unblock fara sa-i zic nimic de genul si a dat cum am plecat de la el.Am incercat sa ma mai rog de el vreo 3 zile si raspunsul era tot nu. imi zicea ca nu vrea sa vorbim, ca nu se simte bine sa vorbim, dar in acelasi timp imi zicea sa am grija de mine si sa mananc. m-a intrebat daca a fost ok la psiholog. nu stiu ce sa fac, am realizat tot ceea ce am gresit, merg la psiholog sa ma pot schimba mai usor, insa nu stiu ce s-a intamplat. stiu ca ma iubea mult dar poate a cedat si s-a speriat si a fugit. Pentru ca lui ii era teama ca nu va intra, ca nu va reusi, a si plans pe tema asta si chiar era stresat cu bacul si admiterea. nu stiu ce sa fac, daca imi va da a 2 a sansa sa i arat ca pot fi altfel. poate are nevoie de timp. poate e prea stresat cu bacul si isi ignora sentimentele. chiar nu stiu, dar nu vrea sa mai vorbeasca cu mine, momentan.Si tin sa mentiunez ca aveam certuri destul de dese dar din motive foarte mici si le rezolvam

14 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

De obicei, cu rabdare si intelegere se rezolva toate.Aici nu pare cazul, sunteti inca niste liceeni care mai au de crescut.Si stresul cu bacul plus admiterea este enorm pentru el, e lesne de inteles.Luati o pauza de cateva luni si vedeti in vara care-i treaba.

| anonima77780 explică (pentru dullcat):

Multumesc

| dullcat a răspuns (pentru anonima77780):

Cu placere, va va prinde bine o pauza de la drama.Eu as profita de acest timp pentru a pune in practica ce inveti la psiholog, pentru ca pe viitor sa te comporti mai sanatos in relatii.Also, nu vorbiti niciodata despre despartire prin mesaje, vorbiti in viata reala.

| anonima77780 explică (pentru dullcat):

Dar el spune ca nu e pauza, ca e definitiv si sa nu l mai caut, azi am incercat sa vorbesc cu el dupa ce nu i-am scris o saptamana si l-am intrebat doar ce face si cum a fost la preadmitere, insa nu mi-a raspuns. tot imi arata ca nu mai vrea nimic.

| Emilian65 a răspuns:

Lasă-l sa se liniștească singur, ca tot singur se va întoarce la tine.

| anonima77780 explică (pentru Emilian65):

Chiar daca l am ranit si eu? pe timpul relatiei

| Miruna333 a răspuns:

Da-i timp. Nu te mai ruga de el, nu il mai agasa. Daca te vrea, se intoarce la tine. De tras, nu trebuie sa tragi de el, putina demnitate. Si chiar daca un om te iubeste, se poate schimba, sentimentele se pot schimba

| anonima77780 explică (pentru Miruna333):

Chiar daca l am ranit cu comportamentul meu uneori pentru ca nu eram invatata cu iubirea? el stie toate lucrurile astea. si traumele mele din trecut dar in acelasi timp voia sa nu mai fiu asa rea

| Miruna333 a răspuns (pentru anonima77780):

Da. Dacă vrea să se întoarcă, se întoarce. Dacă tragi de el, nu rezolvi nimic

| anonima77780 explică (pentru Miruna333):

Astazi i am pus o simpla intrebare "ce faci? cum a fost la preadmitere?" si nici macar nu mi-a raspuns. e clar ca el nu mai vrea ceva, dar e posibil ca dupa bac, in vara, sa isi schimbe parerea?

| Miruna333 a răspuns (pentru anonima77780):

Nu mai vrea, lasa-l in pace. Il stresezi cu atatea mesaje. De ce ai vrea sa astepti un om care nu este sigur ca te vrea? Sau mai bine spus, care nu te-a mai vrut si s-a intors la tine pentru ca, posibil sa nu aiba alta optiune? Gandeste situatia realist, fara sentimente

| anonima77780 explică (pentru Miruna333):

Pentru ca am gresit eu. de aia

| Miruna333 a răspuns (pentru anonima77780):

Nu are importanta. Oamenii maturi comunica, nu se fac nevazuti si nu-ti mai raspund la mesaje.

| anonima77780 explică (pentru Miruna333):

I-a zis prietenului lui ca ne am despartit pentru ca nu mai are el timp sa continue. poate de la bac